Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tüketici harcamaları, ekonomi üzerinde daha fazla stres işareti olarak tekrar yavaşladı

Tüketici harcamaları, ekonomi üzerinde daha fazla stres işareti olarak tekrar yavaşladı

Sayılar: Tüketici harcamaları Şubat ayında yetersiz bir şekilde %0,2 arttı ve bu, önceki aya göre büyük bir yavaşlama, ekonomi üzerindeki baskılar yoğunlaştıkça hane halkının daha temkinli davranmış olabileceğini gösteriyor.

The Wall Street Journal’ın anket yaptığı analistler, %0,3’lük bir artış öngörüyorlardı. Ocak ayındaki satış artışı ise %2’ye revize edildi.

Gelirler Şubat’ta %0,3 arttı, Hükümet Cuma dedi.

Önemli ayrıntılar: Amerikalılar geçen ay yeni arabalara ve kamyonlara daha az para harcadılar ve pandemiden bu yana temel unsur olan inişli çıkışlı bir modeli sürdürdüler. Ocak ayındaki satış patlaması, yılın ilk ayında tüketici harcamalarını destekledi.

Hazır gıdalar ve otellerde de harcamalar azaldı. Amerikalılar dışarıda yemek yemek ve seyahat etmek için çok para harcıyorlar.

Tüketiciler barınma, sağlık hizmetleri, bakkaliye ve ilaçlar gibi ihtiyaçlara yapılan harcamaları artırdı ve onlara hobi öğeleri veya eğlence gibi isteğe bağlı mallara harcayacakları daha az nakit bıraktı.

Bu arada ABD tasarruf oranı yeniden %4,6’ya yükseldi ve 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Tasarruflar geçen yılın sonlarında 2005’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Daha yüksek bir tasarruf oranı, Amerikalıların bir durgunluk yaşanması durumunda önlem aldığının bir işareti olabilir.

Federal Rezerv, tipik olarak ekonomiyi yavaşlatan ve gerileme riskini artıran bir strateji olan yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltiyor.

Fed’in favori enflasyon barometresi olan sözde PCE fiyat endeksi, Şubat ayında %0,3 daha ılımlı bir artış gösterdi. Ama enflasyon hala yüksek.

PCE, yıllık enflasyon oranının Şubat ayında %5’te kaldığını ve Fed’in %2’lik hedefinin iki katından fazla olduğunu gösterdi.

Pandemiden önceki on yılda enflasyon yılda %2’den az arttı.

Büyük fotoğraf: Ocak ayında harcamalardaki artış, yaygın olarak uzun sürmesi muhtemel olmayan bir kereye mahsus olarak görüldü. Amerikalılar hâlâ yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarıyla mücadele ediyor ve resesyon konuşmalarının ortasında biraz daha tasarruf ediyorlar.

Bununla birlikte, hanehalkları hala ekonomiyi durgunluktan uzak tutacak kadar para harcıyor. İş isteyen Amerikalıların çoğu bir iş bulabilir ve artan ücretler, enflasyonun getirdiği sıkıntıyı kısmen giderdi.

Piyasa tepkisi: Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+0.43%
ve S&P 500 SPX,
+%0,57
Cuma işlemlerinde ılımlı bir şekilde yüksek açılacak şekilde ayarlandı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: