Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tüccarlar Aralık ayına kadar Fed faiz indirimlerinin tam puanını hesaba katarken, hazine getirileri tekrar düştü

Tüccarlar Aralık ayına kadar Fed faiz indirimlerinin tam puanını hesaba katarken, hazine getirileri tekrar düştü

ABD tahvil getirileri, İsviçre bankacılık devi Credit Suisse’deki sorunların finansal piyasalarda yankılanması ve tüccarları yıl sonuna kadar Federal Rezerv’in faiz oranlarını tam bir puanlık indirime götürmeye yönlendirmesiyle Çarşamba günü düştü.

Ne oluyor
 • 2 yıllık Hazine tahvil getirisi TMUBMUSD02Y,
  %3.800
  Salı günü %4.221’den neredeyse 39 baz puan düşerek %3.834’e indi.

 • 10 yıllık Hazine TMUBMUSD10Y getirisi,
  %3,416
  Salı günü itibarıyla %3,633’ten 20 baz puan gerileyerek %3,432’ye geriledi ve 10 Kasım’dan bu yana en büyük bir günlük düşüşüne yöneldi.

 • 30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi TMUBMUSD30Y,
  %3,627
  Salı öğleden sonra neredeyse 12 baz puan düşerek %3.760’tan %3.642’ye indi.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Hazine getirileri, Credit Suisse CS’deki en büyük hissedarın ardından Çarşamba günü düştü.
-22,23%
kuşatma altındaki İsviçreli borç verene daha fazla yatırım yapmayacağını söyledi, bir Bloomberg raporuna göre. Credit Suisse’in hisseleri rekor düşük seviyeye geriledi ve Avrupa bankalarını düşüşe sürüklerken, yatırımcılar devlet tahvillerinde güvenlik ararken yeni bir devlet tahvili alım dalgasını tetikledi.

Credit Suisse’in sıkıntıları ayrıca bir dizi ABD bölgesel banka hissesinde yeni bir satış dalgasını ateşledi ve bankacılık sektörünün yüksek faiz oranlarına karşı oldukça savunmasız kaldığına dair korkuları bir kez daha artırdı.

CME FedWatch aracına göre, tacirler artık Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar en az 100 baz puan veya tam yüzde puanlık faiz indirimi yapma ihtimalinin hiç olmamasından daha iyi olduğunu düşünüyor. Ayrıca şimdi, Fed’in önümüzdeki Çarşamba günü %47,6’lık bir ara verme şansı ve %52,4’lük bir çeyrek puanlık artış olasılığı görüyorlar, bu da federal fon oranı hedefini %4,75 ile %5 arasına çıkaracak.

Yenilenen bankacılık endişesine ek olarak Çarşamba günü açıklanan veriler, ABD perakende satışlarının Şubat ayında dört ayda üçüncü kez yavaşladığını gösterdi. Perakendecilerdeki satışlar geçen ay %0,4 düştü ve bu, The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin tahminleriyle eşleşti.

Toptan eşya fiyatları Şubat ayında %0,1 düşerek üç ay içindeki ikinci düşüşünü yaşadı ve bu da inatla yüksek olan enflasyonun gevşeme işaretleri gösterdiğine işaret ediyor. Aylık ÜFE’nin %0,3 artması bekleniyordu.

Analistler ne diyor?

“Geçen hafta politika yapıcılar ve piyasalar için hızlı hareket etti. Goldman Sachs’tan Karen Reichgott Fishman ve Sid Bhushan, odak hızla 50bp’lik Fed zamları olasılığından ABD bankacılık sisteminde daha fazla stres riskine ve önümüzdeki aylarda kesinti ihtimaline kaydı. Analizleri, en azından başlangıçta, “piyasaların önemli finansal stresten ziyade çoğunlukla güvercin bir Fed şokunu fiyatladığını (ve yatırımcıların risklerini azalttığını)” gösteriyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: