Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Trump iddianamesi internette “onu hapsedin” tezahüratları ve “Amerikan olmayan” alayları çekiyor

Trump iddianamesi internette “onu hapsedin” tezahüratları ve “Amerikan olmayan” alayları çekiyor

Önde gelen Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, hukuk uzmanları ve diğer ileri gelenler, şimdiye kadar ilk kez suç duyurusunda bulunan eski bir POTUS’a yanıt vermek için sosyal medyayı ziyaret ederken, eski Başkan Donald Trump’ın tarihi iddianamesi Perşembe gecesi klavyelerde uçuştu.

Spesifik suçlamalar, yayın tarihi itibariyle kapalı kaldı, ancak Trump bir açıklamayla yanıt verdi iddianameyi “siyasi zulüm” ve “cadı avı” olarak nitelendiriyor.

Devamını oku: Donald Trump, Stormy Daniels davasında suçlandı – şimdiye kadar cezai olarak itham edilen ilk eski ABD başkanı

Ve: Trump neden suçlandı? Ve yine Stormy Daniels kim?

Ayrıca Demokratları, birçok Cumhuriyetçi tarafından benimsenen bir nakarat olan “siyasi bir rakibi cezalandırmak için adalet sistemimizi silahlandırmak” ile suçladı. Buna, Trump’ın bir porno yıldızına ve bir Playboy modeline sus payı ödemelerine olası katılımını soruşturan Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ı gücünü kötüye kullanmakla suçlayan Meclis Başkanı Kevin McCarthy de dahildir.

“Adalet Bakanlığımızı silahlandırmak” kampında ayrıca, Trump’ın GOP’un 2024 başkanlık adaylığı için potansiyel birincil rakiplerinden biri olan ve iddianameyi Twitter’da “Amerikan olmayan” olarak nitelendiren Florida Valisi Ron DeSantis de vardı.

GOP başkanı Ronna McDaniel aynı şeyi daha fazla söyledi ve Ohio Cumhuriyetçi Temsilcisi Jim Jordan, Trump iddianamesini “çirkin” olarak nitelendirdi.

Eski başkanın oğlu Eric Trump, bunun “kovuşturmayı suistimal” olduğunu tweetledi.

Ancak eski başkanın yeğeni ve yönetici amcasını sesli bir şekilde eleştiren Mary Trump, oldukça özlü bir tweet attı. “’Amca’ demenin zamanı geldiğini düşünüyorum” diye yazdı.

İddianame, çevrimiçi olarak Trump eleştirmenlerinden bazı kutlama tepkilerine de yol açtı, ancak #LockHimUp gibi hashtag’lerin Twitter’da trend olmasına yol açtı.

Kaliforniyalı bir Demokrat olan Temsilci Adam Schiff, tweet attı, eski bir başkanın iddianamesi “benzeri görülmemiş” olsa da, Trump’ın sözde “yasa dışı davranışı” da öyle.

D-Calif.’den Temsilci Ted Lieu, bu duyguyu tekrarlayarak şunları ekledi: “Bu, Amerika için kasvetli bir an. Yargı sisteminin müdahale etmeden işini yapmasına izin vermeliyiz.”

Eski Meclis Başkanı Nancy Pelosi tweet attı: “Hiç kimse yasaların üzerinde değildir ve herkesin masumiyetini kanıtlamak için yargılanma hakkı vardır. Umarım eski Başkan, kendisine bu hakkı veren sisteme barışçıl bir şekilde saygı gösterir.”

Trump’ın ilk azil davasında başdanışman olarak görev yapan Demokratik New York Temsilcisi Dan Goldman, “kimse kanunların üzerinde değildir” şeklinde bir açıklama yaptı. Her iki taraftaki seçilmiş yetkililerin “siyasi şiddet veya müdahaleye yer olmadığını net bir şekilde belirtmesi” gerektiğini söyledi.

Eski bir federal savcı olan Connecticut Senatörü Richard Blumenthal, adalet sisteminin nereye götürürse götürsün gerçekleri ve hukuku takip etme yükümlülüğü olduğunu söyledi. Eski Başkan Trump, herhangi bir sanıkla aynı haklara sahip olacak ve adalet sistemi, suçu kanıtlanana kadar onu masum kabul edecek” dedi.

1980’lerde bir kadına vahşice tecavüz etmekle haksız yere suçlanan Central Park 5’in aklanan adamlarından biri olan Yusef Salaam, Twitter’da paylaştığı bir açıklamada, Trump’ın New York Times’a tam sayfa bir ilan verdiği için asla özür dilemediğini kaydetti. Salaam ve o sırada genç olan diğer genç erkekler için ölüm cezası.

“Karma” diye yazdı.

Rahip Al Sharpton, Trump’ın Salaam’a ve artık “Aklanan 5’e” yönelik muamelesini de hatırlatarak, “Etrafta ne varsa onu da getirir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çok satan korku yazarı Stephen King de “Karma” çağrısını tekrarladı.

Ancak iddianame soruşturmasının merkezinde sus parasını alan iki kadından biri olan Stormy Daniels’ın avukatı, bunun aslında bir kutlama sebebi olmadığını tweetledi.

“Büyük jüri üyelerinin sıkı çalışmasına ve vicdanlılığına saygı duyulmalıdır” dedi. “Artık doğruluk ve adalet galip gelsin.”

Associated Press raporları bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Unsur.net’ta daha fazlası:

Donald Trump suçlandı. Hala cumhurbaşkanlığına aday olabilir mi?

Görüş: Trump iddianamesi onu başkanlık yarışından alıkoymayacak, ancak yeniden seçilme teklifini çok daha zorlaştıracak

Görüş: Trump, altın sevgisine sadık kalsaydı suçlanmazdı ve Stormy Daniels davası olmazdı

Demokratlara veya Cumhuriyetçilere verdiğiniz oyun borsa getirilerinizi nasıl etkiler?


İlginizi Çekebilir

Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin zamanlamasını ertelemeye devam etmesiyle petrol fiyatları düştü

Petrol vadeli işlemleri Cuma günü düştü ve bir başka Fed yetkilisinin yakın vadeli faiz indirimi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.