Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tilray, Kanada’nın zorlu esrar endüstrisindeki en son konsolidasyonda Hexo’yu satın alacak

Tilray, Kanada’nın zorlu esrar endüstrisindeki en son konsolidasyonda Hexo’yu satın alacak

Kanadalı pot üreticisi Tilray Brands Inc. Pazartesi günü yaptığı açıklamada, emsali Hexo Corp.’u tüm hisselerden oluşan bir anlaşmayla 56 milyon $’a satın almayı kabul ettiğini söyledi – yıllarca süren kayıpların ardından, yoğun rekabet ve ABD’de geciken federal reform, endüstrinin büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturdu.

Kanada’da yabani ot fiyatlarının düşmesiyle birlikte, Hexo’nun HEXO’su,
+%30,16
Analistler, kendi mali durumuyla boğuşan, Tilray’den ve diğer sektör satın almalarından kaynaklanan büyük bir üç aylık zararla sonuçlanmayan yönetime sordu: “Neden şimdi?”

Tray TLRY, “Kanada pazarının konsolide olması gerekiyor”
+%5,38
İcra Kurulu Başkanı Irwin Simon, şirketin Pazartesi günü üçüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında söyledi.

Kanada esrar endüstrisinin 1.000’den fazla lisanslı üreticisi olduğunu söyledi. Simon ayrıca, Hexo’nun 2021’de satın aldığı böyle bir üretici olan Redecan tarafından yönetilen bir büyüme tesisinin Tilray’in üretim maliyetlerini düşürmek için kullanılacağını söyledi.

Daha fazla üretici, müşterilere daha fazla seçenek sunarken, daha düşük fiyatlar, hala çok fazla yabani ot yetiştirmenin serpintileriyle uğraşan, para kaybeden bir endüstrinin kâr etmesini zorlaştırdı. Pazar payını elde tutmak zor olmuştur ve Kanada’nın en yüksek profilli ABD’de işlem gören şirketlerinin birçoğu son yıllarda tesislerini kapatmış ve personelini işten çıkarmıştır. Simon ayrıca daha zor bir mali zemin yaratmaktan ağır tüketim vergilerini sorumlu tuttu.

Simon, “Hiç şüphe yok ki, Kanada hükümeti sektörümüzdeki en karlı kenevir işi oldu,” dedi.

Hexo ile Haziran ayında tamamlanması beklenen anlaşma, Tilray’in Hexo ile stratejik bir ittifak kurması ve geçen yıl Hexo’nun borcunun bir kısmını satın almasının ardından geldi. Bu hareket, Hexo’nun geri ödemelerle mücadele ettikten sonra bilançosunu düzeltmesine yardımcı olmayı amaçlıyordu.

Anlaşmanın şartlarına göre Tilray, ödenmemiş her Hexo hissesi için 0,4352 adi hisse senedi çıkaracaktı. BNN Bloomberg hangi bildirildi Günün erken saatlerinde anlaşmayla ilgili haberler, Tilray’in bir zamanlar alacaklı olan HT Investments’tan aldığı 173 milyon $’lık dönüştürülebilir borcu kullandıktan sonra Hexo’yu 56 milyon $’a satın alacağını söyledi.

Her iki şekilde de yatırımcılar etkilenmedi. FactSet’e göre piyasa değeri yaklaşık 73 milyon dolar olan Hexo’nun hisseleri Pazartesi günü saatler sonra yaklaşık %24 düştü. Tilray %5,6 düştü.

“Esrar endüstrisindeki son ters rüzgarlarla birlikte, kurulumuz HEXO hissedarlarının Tilray’in çeşitlendirilmiş işinin bir parçası olmaktan ve sektördeki liderliklerini pekiştirmek, üst ve alt satırları güçlendirmeye devam etmek zorunda oldukları güçlü plandan fayda sağlayacağına karar verdi. Hexo’nun başkanı Mark Attanasio yaptığı açıklamada, “değer yaratmayı yönlendirmek için” dedi.

Kendisi de aynı adı taşıyan şirket ve Aphria’nın ürünü olan Tilray Brands, son yıllarda başka satın almalar yaptı ve bunların hepsi yabani otta değil. ABD’de esrar hala federal olarak yasa dışı olduğu için – Kanada şirketlerini büyük bir pazara doğrudan girmekten mahrum bırakarak – butik bira fabrikaları Sweetwater ve Montauk Brewing Co., Breckenridge Distillery ve kenevir gıda üreticisi Manitoba Harvest’i satın aldı.

Ancak, TD Cowen analisti Vivien Azer, geçen ay bir araştırma notunda, “ABD butik bira pazarının yavaşlamasını 3Ç23 gelirlerine ek bir ters rüzgar olarak” işaret etti.

Tilray, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğindeki 151.9 milyon$’dan düşüşle 145.6 milyon$ net satış bildirdi. Önceki yılın çeyreğindeki 52.5 milyon $ veya hisse başına 9 sentlik kârın aksine, yaklaşık 1.2 milyar $ veya hisse başına 1.90 $ net zarar bildirdi. Yönetim, net zararın, daha yüksek oranlar ve düşen piyasa değeri tarafından tetiklenen üç ayda bir değer düşüklüğü incelemesine bağlı olduğunu söyledi.

Sonuçlar beklenenden daha kötüydü. FactSet’in anket yaptığı analistler, 150 milyon dolarlık satış ve hisse başına 5 sentlik bir kayıp bekliyorlardı.

Tilray hisseleri son 12 ayda %57 değer kaybetti. S&P 500 Endeksi SPX,
+0.10%
bu süre içinde %6,8 düştü.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: