Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Thodex’in peşinden bu kez 1 milyar liralık Dogecoin vurgunu iddiası

Thodex’in peşinden bu kez 1 milyar liralık Dogecoin vurgunu iddiası

‘Dogecoin Mining’ adlı bir sistem üstünden yatırımcılara 40 günde yüzde 100 kar vaat eden Turgut V. ve beraberindeki 12 kişinin, yüzlerce kişiyi 1 milyar lira dolandırdığı iddia edildi.

Zoom üstünden devamlı paneller düzenleyen dolandırıcılar, Telegram uygulaması üstünden de yatırımcılarla devamlı bağlantı halinde olarak güven kazandılar. İlk 3-4 ay süresince sistemden tertipli olarak kar elde eden yatırımcılar ile beraber her geçen gün yatırımcı sayısı çoğaldı, daha yüksek miktarlarda yatırımlarda bulunulmuş oldu.

Sistemin ansızın kapanmış olduğu öne sürülürken, piyasa kıymeti averaj 1 milyar TL olan Dogecoin ile beraber Turgut V. ile öteki dolandırıcılara ulaşılamadı.

“SİSTEM DÖRT AY ÇALIŞTI, HİÇBİR AKSAMA YOKTU”

Bin 500 kişilik Dogecoin mağdurlarından kabul edilen ve 10 milyon TL ziyanı bulunduğunu söyleyen Ecem Ashyrova, “İlk aşamada tecrübe etme amaçlı 400 bin doge yatırmıştım. Kırk günlük paketler alıyorduk. Belirli bir miktarın üstünde alım yapınca yüzde 100 kar paketi daha cazip geliyordu. Yüzde 100 kar ile 20 günde kendi yatırdığın ana parayı çekiyorsun, 20 gün sonrasında da ana para kadar kar çekiyorsun. Ben yatırdığım 400 bin dogeyi çektim. Bu arada sistem dört ay çalıştı özetlemek gerekirse hiçbir aksama yoktu. Her şey güzel gidiyordu” dedi.

Deneme amaçlı yatırdığı tüm coinlerin çektiğini söyleyen Ashyrova, “Adam il, il geziyor, toplantılar yapıyor, zoom üstünden paneller düzenliyordu. Devamlı güzel vaatlerde bulunuyordu. Geleceğe dair oldukça güzel planları vardı, kendi cihazları vardı, üretim yaptığını söylüyordu. Ona güvenerek 4 milyon dogeyi tekrardan yatırdım” diye konuştu.

“İNTİHARA KALKIŞAN ARKADAŞLAR OLDU”

Sistem kapandıktan sonrasında giriş yapamadıklarını buna karşın yatırım yapabilmelerine karşın para çekim işlemini gerçekleştiremediklerini söyleyen Ashyrova, “Adam devamlı aramızdaydı, sistemde arka tarafta emekler bulunduğunu ve işi büyüttüğünü söylüyordu. Daha sonrasında adama ulaşmak istedik, hiçbir şekilde ulaşamadık. Telefonlarını, tüm toplumsal medya hesaplarını, her şeyini kapatmışlardı. O gün biz dolandırıldığımızı anladık” dedi.

Mağdurlar içinde evini, otomobilini satarak yatırım icra eden bayağı fazla kişi bulunduğunu söyleyen Ashyrova, intihara teşebbüs eden insanoğlu bulunduğunu söylemiş oldu.

“THODEX’TEN DAHA BÜYÜK BİR DOLANDIRICILIK”

Thodex mağdurlarının da avukatı olan Sinan Keskin, Dogecoin dolandırıcılığının, mağdur ve kişi sayısına bakıldığında Thodex’ten daha büyük bir dolandırıcılık hadisesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Keskin, “Toplam bin 500 mağdur var ve 1 milyar TL’lik bir dolandırıcılık söz mevzusu. Gelen mağdur şikayetlerine istinaden Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurumuzu yaptık. Buna istinaden örgütlü suçlar bürosu tarafınca gelen taleple mahkeme iki teşkilat yöneticisi olan şahıslara yurt dışı çıkış yasağı koydu. Örgüt yöneticisi olarak dosyada 3 kişi mevcut. Diğer 9 kişi teşkilat üyesi olarak içeriyor. Örgütün hiyerarşik yapısı gereğince iki teşkilat yöneticisi, bir tanesi de finanstan görevli olmak suretiyle üç tane yöneticileri bulunuyor” dedi.

Haberler’yi toplumsal medyadan takip edin

THODEX’İN SAHİBİ FARUK FATİH ÖZER BÖYLE KAÇTI


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: