Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Teslimat süreleri kısalırken çip stokları düşüyor, Samsung dünyanın en büyük çip kompleksini kurmayı planlıyor

Teslimat süreleri kısalırken çip stokları düşüyor, Samsung dünyanın en büyük çip kompleksini kurmayı planlıyor

Yarı iletken stokları, Güney Kore’nin dünyanın en büyük çip üretim kompleksi için planlarını açıklamasının ve bir analistin çip üreticilerinde daha kısa teslim sürelerinin iptallerle sonuçlanabileceğine işaret etmesinin ardından Çarşamba günü daha geniş pazarın gerisinde kaldı.

PHLX Yarı İletken Endeksi SOX,
-1.09%,
yarı iletken endüstrisinin 30 bileşenini izleyen ve Nvidia Corp. NVDA’yı sayan,
+0.69%
ve üçüncü taraf fabrika sağlayıcısı Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. TSM,
-2.90%
en büyüklerinden biri, en son Çarşamba günü %1,3 düşerken, S&P 500 endeksi SPX,
-%0,70
%0,8 düştü ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+%0,05
düzdü.

Çarşamba erkenden, Samsung Elektronik A.Ş.
005930,
+1.36%
Güney Kore’nin faturalandırdığı dünyanın en büyük tek çip üretim kompleksinin inşasına önümüzdeki 20 yıl içinde yaklaşık 228 milyar dolar katkıda bulunacağını söyledi. Doğrudan rakip TSMC’nin Amerikan mevduat hisseleri son faaliyette %3 düştü.

Geçtiğimiz birkaç yılda, ABD tarafından yurt içi yonga üretimini genişletmek için tahsis edilen geçen yılki 52 milyar dolar gibi yonga üretim kapasitesi oluşturma çabalarının çoğu, COVID-19 salgınının getirdiği iki yıllık yonga kıtlığından kaynaklandı. ancak geçen yılki bu eksiklik hızla bir fazlalığa dönüştü ve bu da bu ekstra kapasiteye olan ihtiyacı azalttı.

Buna ek olarak, çip üreticileri siparişleri daha hızlı çevirdikçe, bir analist bunun sipariş iptallerini tetikleyebileceğinden endişe ediyor.

Çarşamba günü bir notta, Susquehanna Financial analisti Christopher Rolland, tedarik sürelerinin – veya bir siparişin verilmesi ile yerine getirilmesi arasında geçen sürenin – üst üste dokuzuncu aydır daraldığı endüstri için, pandeminin tetiklediği çip kıtlığının bir başka göstergesi olduğunu söyledi. yaklaşık iki yılı geride bıraktık.

Rolland, “Genel LT’ler şu anda Mayıs’ta belirlenen rekor seviyelerin yaklaşık dört hafta altında ve distribütörler rezervasyon iptallerinden korkarak kote edilen LT’leri düşürme konusunda isteksiz olduğundan gerçek LT’lerin daha hızlı düştüğünden şüpheleniyoruz” dedi.

Rolland özellikle Microchip Technology Inc. MCHP’de tedarik sürelerinin “önemli” düşüşler gösterdiğini söyledi.
-%3,28,
Broadcom Inc. AVGO,
-%1,02,
ve Advanced Micro Devices Inc. AMD tarafından satın alınan Xilinx,
+2.55%
geçen sene. Rolland, Xilinx’in ürettiği ve AMD’nin satın alınmasının ana nedeni olan sahada programlanabilir geçit dizisi veya FPGA olarak adlandırılan yongaların tedarik sürelerinin “son birkaç ayda hızla düştüğünü” söyledi.

Rolland, “Bu kazanç sezonunda çok sayıda şirketten FPGA LT’lerin geliştiğini duyduk” dedi. AMD, Broadcom, Marvell Technology Inc. MRVL,
-2.56%.

Yapıldıktan sonra bir müşteri veya bir tasarımcı tarafından yapılandırılabilen FPGA yongaları, bilgi işlem gücünü artırmak ve mevcut fiziksel alanlarda güç verimliliğini artırmak için veri merkezlerinde hızlandırıcı olarak kullanılır.

Rolland, Microchip, Texas Instruments Inc. TXN gibi geniş tabanlı tedarikçiler için tedarik sürelerinin,
-%0,76
ve NXP Semiconductors NV NXPI,
-2.36%
STMicroelectronics NV STM için olanlar “hızla iniyor”,
-4.01%,
Infineon Technologies AG IFX,
-4.78%,
ve ON Semiconductor Corp. ON,
-%3,94
“daha kararlı”.

Son 12 ayda, SOX endeksi %7 düştü – 2023’ün %17’lik bir artışla güçlü bir şekilde geride kaldığı göz önüne alındığında – Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-%0,87
son 12 ayda %5 değer kaybetti, S&P 500 endeksi SPX,
-%0,70
%9 düştü ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+%0,05
%12 düştü.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: