Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Teknoloji hisseleri yeniden güvenli liman mı oluyor? Pazar analistleri “Bu bir hata” diyor.

Teknoloji hisseleri yeniden güvenli liman mı oluyor? Pazar analistleri “Bu bir hata” diyor.

Silicon Valley Bank’ın bu ayın başlarındaki hızlı çöküşünün neden olduğu bankacılık sektörü hisse senetleri arasındaki oynaklık, artık güvenli liman olarak görülen teknoloji hisselerine hücumu ateşledi.

Teknoloji odaklı Nasdaq-100 endeksi NDX,
+%1,68,
Nasdaq borsasında işlem gören ilk 100 finansal olmayan şirketi takip eden endeks, bu çeyrekte %18,5 arttı ve 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en iyi üç ayını kaydetme yolunda ilerliyor. Endeks ayrıca Çarşamba günü ayı piyasasından çıktı – şu anda yükselişte Dow Jones Piyasa Verilerine göre, 28 Aralık’taki düşük kapanışından %21,4.

Bu arada Nasdaq Composite COMP,
+%1,74,
Perşembe günkü kapanışta 12.013’te, ayı piyasasının en düşük seviyesinden %17.4 yükseldi ve 28 Aralık’ta da vurdu. Dow Jones Market Data’ya göre yeni bir boğa piyasasına girmek için gereken seviye 12.255.95.

S&P 500 endeksinin iletişim hizmetleri sektörü SP500.50,
+2.08%
%5,6 artarken, bilgi teknolojileri sektörü SP500,45,
+1.47%
daha geniş gösterge hisse senedi endeksi SPX için %1,4’lük ilerlemeye kıyasla %6,3 arttı,
+%1,44
Silicon Valley Bank’ın kötüleşen mali durumunu güçlendirmek için satılmaya hazır tüm menkul kıymetleri satması gerektiğini ilk kez açıkladığı 8 Mart’tan beri.

Büyük teknoloji hisseleri arasında yer alan Apple Inc. AAPL hisseleri,
+%1,56
son üç haftada %6,6 artarak hisseyi 2023’te şu ana kadar %24,8 yükseltirken, Meta Platforms Inc. META,
+1.97%
bu dönemde %72,7 arttı ve Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. GOOG,
+2.65%

GOOGL,
+2.81%,
Dow Jones Market Data’ya göre yılbaşından bugüne %14,3 arttı.

“Faiz oranına çok duyarlı teknoloji endüstrisine bir değerleme perspektifinden bakarsak, olan şu ki, bu hisse senetlerinin birçoğu geçen yıl piyasadan çok daha fazla düştü. Wealth Consulting Group’un CEO’su Jimmy Lee, “Artık bunlara geri dönen yatırımlar görüyorsunuz” dedi.

Richard Bernstein Advisors’ın baş yatırım yetkilisi yardımcısı Dan Suzuki, nedenin kısmen, piyasaların 2022’nin sonunda aşırı satılması ve hisse senetlerinin 2023’e beklenenden daha iyi ekonomik verilerle yüksek bir notla başlamasıyla güvenin artması olduğunu söyledi. .

“Dolayısıyla ikisinin birleşimi, varlık sınıflarında keskin bir tersine dönüşe neden oldu. En çok yararlananlardan biri teknoloji hisseleriydi ve bence bu çok normal.”

Görmek: Microsoft ve Apple gibi teknoloji hisseleri, S&P 500’ü yılların en geniş marjıyla geride bırakıyor

Teknoloji sektörü, iki ABD bölgesel bankasının iflasının ardından finansal sistemin sağlığıyla ilgili endişelerin vurduğu bir borsada parlak bir nokta olarak ortaya çıktı. Bankacılık sektöründeki bulaşma korkusu, yatırımcıları mega sermayelerin kaya gibi sağlam bilançolarına, güçlü nakit akışı üretimine ve güçlü kar marjlarına itti.

Lee, Unsur.net’a bir telefon görüşmesinde “Yatırımcılar, sektörlerine hakim olan şirketlerin öncülerinde kendilerini daha güvende hissediyorlar” dedi. “Ve analistlerin çoğu şimdi bu hisse senetlerine bakıyor ve [asking]Gerçekten büyüyen hisse senetleri mi yoksa daha değerli hisse senetleri mi?”

Görmek: Wall Street’in büyüme ağırlıklı Nasdaq Composite’i, Hazine getirileri yükselirken neden hala yükseliyor?

ABD tahvil getirilerindeki son gerileme ve Federal Rezerv’in para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair umutlar da teknoloji hisselerinin fiyatlarını yükseltiyor.

Nasdaq Bileşik COMP arasındaki korelasyon,
+%1,74
ve Hazine getirisi TMUBMUSD02Y,
%4.027
Federal Rezerv enflasyonu yavaşlatmak ve ekonomiyi soğutmak için faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya başladığından, 2022’de negatifti. Tahvil getirileri yükseldiğinde, yatırımcılar sabit getirili borçlarda daha fazla değer görebilir çünkü gelecekteki nakit akışları ve kurumsal kârdaki büyüme, daha yüksek faiz oranları tarafından iskonto edilecek ve teknoloji hisse senetleri, tahvillere ve artan getirilerine kıyasla yatırımcılar için daha az çekici hale gelecektir.

Suzuki, faiz oranları ile teknoloji hisseleri arasındaki ilişkinin “mükemmel ve tutarlı bir ilişki” olmayacağını, ancak hassasiyet olduğunu söyledi.

“Geçen yılı düşünürseniz, faiz oranlarında rekor bir artış oldu ve teknoloji sektörü zarar gördü. Bu yıl başlayacak faiz oranlarına bakarsanız, birkaç hafta öncesine kadar, bankacılık sorunlarına kadar, aslında faiz oranlarında oldukça önemli artışlar vardı. Yine de teknoloji daha iyi performans gösteriyordu.”

Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sadece iki gün önce, Fed başkanı Jerome Powell, Fed’in önceden tahmin edilenden daha yüksek faiz artırması gerekebileceğini öne sürerek piyasaları şaşırttı. 6 Mart’ta Senato Bankacılık Komitesi huzurunda verilen ifadede verilen uyarı, ekonominin beklenenden daha sıcak gitmeye devam ettiğini gösteren bir dizi enflasyon raporunun ardından geldi.

Görmek: Teknoloji hisseleri yine çok pahalı. Göründükleri kadar güvenli olmayabilirler.

Ancak, güçlerinin dezavantajları olabilir.

Faiz oranlarındaki düşüşlerin Nasdaq değerlemelerine yaptığı son artış kesinlikle hoş bir değişiklikti, ancak piyasa analistlerine göre teknoloji hisselerinin fiyatlarını geçen yıla göre “anlamlı bir şekilde kötüleşen” temellerle desteklemesi gerekiyor.

Landsberg Bennett Private Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Michael Landsberg, Unsur.net’a telefonla “İnsanların teknolojiyi bu ortamda güvenli bir sığınak olarak görmesi bir hata” dedi. Potansiyel bir ekonomik yavaşlamanın başlamasıyla birlikte talep yumuşamaya başladıkça teknoloji firmalarının temellerinin kötüleştiğini söyledi.

“İşte bu yüzden teknoloji şirketleri agresif bir şekilde insanları işten çıkarıyor. ile kaçabilirler [fewer] çalışanlar artık talep [lower], ancak gelirlerinin artmadığını fark etmeleri gerekiyor. Masraflarını kısmak zorundalar.”

Görmek: 2023’ün başından bu yana 153.000’den fazla teknoloji sektörü çalışanı işini kaybetti

Richard Bernstein Danışmanlarından Suzuki, firmasının teknoloji stoklarını üç uzun mercekten değerlendirdiğini söyledi.

Birincisi, teknoloji ve teknolojiyle ilgili sektörlerin tüm alanlarında derin düşüşler gösteren kurumsal kâr.

İkincisi, likidite. Teknoloji hisseleri, son yıllarda düşük faiz oranlarıyla rekor likidite ortamından en çok yararlananlardan biri, ancak piyasalar koşulların tarihsel olarak sıkılaştırıldığı bir döneme girerken, en büyük kuyruk rüzgarı büyüme hisseleri için negatife döndü.

Üçüncüsü, sektöre yönelik değerlemeler, tüm pazardaki herhangi bir bölüm arasında hala en yüksekler arasındadır. “Teknoloji ABD pazarında hala en yoğun kısımken, işlerin duygusal tarafında büyük bir değişim yaşadığınızı iddia etmek zor. Suzuki, “Hala orada en yüksek değerlemelere sahipler, bu nedenle teknoloji hisseleriyle ilgili herhangi bir kapitülasyon olmadı” dedi.

Suzuki, “Temel beklentimiz, büyümenin muhtemelen buradan daha da yavaşlayacağı yönünde olacaktır ve bu, özellikle değerlemelerinin yüksek olduğu ve likiditelerin daralmaya devam ettiği gerçeğiyle birleştiğinde, teknoloji sektörü için olumsuz olacaktır” dedi.

ABD hisse senetleri Perşembe günü son kazançlarını artırdı. Nasdaq Composite %0,7 yükselirken, S&P 500 %0,5 ve Dow Jones Industrial Average DJIA,
+%1,26
%0.4 yükseldi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: