Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tarihsel başarısızlıkların ardından büyük banka kazançları gündemde: ‘Her gelir tablosu satırı kalemi değişiyor’.

Tarihsel başarısızlıkların ardından büyük banka kazançları gündemde: ‘Her gelir tablosu satırı kalemi değişiyor’.

JPMorgan Chase & Co. JPM,
-0.11%,
Citigroup Inc.C,
+0.20%
ve Wells Fargo & Co. WFC,
+%2,74
— PNC Finansal Hizmetler Grubu A.Ş. PNC ile birlikte,
+0.37%
ve BlackRock Inc. BLK,
+%0,05
— Wall Street’in resesyon saplantısı derinleşmeye devam ederken, Cuma günü kazanç raporu verin. Silikon Vadisi Bankası SIVBQ’nun patlamasının ardından,
-12.21%,
İmza Bankası SBNY,
+%3,97
ve Silvergate Bankası SI,
-2.72%,
First Republic Bank FRC’deki çatlakları kapatma çabalarıyla birlikte,
+4.39%
ve Credit Suisse Group AG CS,
+1.27%,
Wall Street, endüstriden üç aylık rakamları büyüteçle gözden geçirecek gibi görünüyor.

Morgan Stanley analisti Betsy Graseck Çarşamba günü bir notta, “Gelir tablosundaki her kalem değişken ve daha keskin bir yavaşlama olasılığı arttıkça tahminimize olan güven derecesi daha düşük” dedi.

Daha fazlası için: Bankacılık krizinden sıyrılan bankalar, mevduat akışları ve marj baskısı nedeniyle tehlikede

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın geçen ayki çöküşünün, müşterilerin parası için “hızlandırılmış bir teklifi” tetikleyeceğini, potansiyel olarak net faiz marjları üzerinde ağırlık yaratacağını, bankaların kredi faizlerinden ne kazandıklarını ve ne ödediklerini ölçen bir karlılık göstergesi olduğunu söyledi. mevduat sahipleri. Borçlular kredi almakta veya yeniden finanse etmekte daha fazla sorun yaşarken, daha sıkı borç verme standartlarının net zarar yazmaları artıracağını söyledi – geri ödenmesi muhtemel olmayan bir borç ölçüsü.

Federated Hermes baş yatırım stratejisti Phil Orlando, bir röportajda daha sıkı borç verme standartlarının borç verme hacmini kısıtlayabileceğini söyledi. Ayrıca, yöneticiler daha muhafazakar hale geldikçe ve farklı türde borçlulara ne kadar maruz kaldıklarını ölçmeye çalıştıkça, bankaların kötüye giden kredileri kapatmak için muhtemelen daha fazla para ayıracağını söyledi.

“Önemli bir dereceye kadar, şirketlerimizin yüzde kaçı teknoloji şirketidir? Finans şirketleri yüzde kaç? Bunun otomobil endüstrisine damlamaya başladığını düşünüyor muyuz? dedi. “Her banka, iş portföylerinin neye benzediği açısından farklı olacak.”

Ayrıca, FDIC tarafından kapsanan 250.000 $ sınırını aşan bir banka hesabındaki paraya ne olacağına dair daha büyük endişelerin ardından, geçen ayki banka başarısızlıklarının daha fazla müşteriyi farklı bankalarda birden fazla hesap açmaya teşvik edebileceğini söyledi. Ancak son bankacılık karışıklıkları Lehman’ın geri dönüşlerini tetiklediğinden, son bankacılık başarısızlıklarının bu finansal firmalara özgü yetersiz yönetim ve yetersiz risk kontrollerinin sonucu olduğunu söyledi.

“COVID, evrensel olarak herkesi, sadece bankacılık şirketlerini değil, tüm ekonomiyi, tüm borsayı etkileyen bir şeydi” dedi. “’07-’09 dönemindeki küresel finansal krize geri dönerseniz, bu gerçekten tüm finansal hizmet şirketlerini etkileyen bir şey. Burada uğraştığımız şeyin bu olduğunu sanmıyorum.”

Ayrıca okuyun: Uzmanlar, bankacılık sektörünün artan siyasi gücünün SVB’nin başarısızlığının ardından reformları köreltebileceği konusunda uyarıyor

JPMorgan JPM,
-0.11%
İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon, Trump dönemi bankacılık deregülasyonunun bu banka iflaslarına neden olmadığını söyledi. Ama onun içinde hissedarlara yıllık mektup geçen hafta banka sistemindeki mevcut kargaşanın bitmediğini de söyledi. Bununla birlikte, Silicon Valley Bank ve emsallerinin çöküşünün veya neredeyse çöküşünün “2008 küresel mali krizi sırasında meydana gelenlere hiç benzemediğini” de söyledi.

Dimon, “ABD bankacılık sistemindeki mevcut aksama ile ilgili olarak, risklerin çoğu göz önünde saklanıyordu” dedi. “Faiz oranı riski, vadeye kadar elde tutulacak (HTM) portföylerin gerçeğe uygun değeri ve SVB’nin sigortasız mevduat miktarı, hem düzenleyiciler hem de piyasa tarafından her zaman biliniyordu.”

Dimon, “Bilinmeyen risk, SVB’nin 35.000’den fazla kurumsal müşterisinin – ve bunlar içindeki faaliyetlerin – az sayıda risk sermayesi şirketi tarafından kontrol edilmesi ve mevduatlarını adım adım hareket ettirmesiydi,” diye devam etti. “Düzenleyici gerekliliklerdeki yakın tarihli herhangi bir değişikliğin, bundan sonra olacaklarda bir fark yaratması pek olası değil.”

Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırma kararı ve pandeminin ilk iki yılını takiben dijital talepte daha geniş bir geri çekilme, Silikon Vadisi bankasına teknoloji endüstrisi fon akışını durdurdu ve tahvil yatırımlarının değerinin düşmesine neden oldu.

Kaçırmayın: Bir kazanç durgunluğu kaçınılmaz görünüyor, ancak uzun sürmeyebilir

Ancak ekonomiyi yavaşlatma ve dolayısıyla enflasyonu düşürme çabası olan bu yüksek faiz oranlarının etkisi başka yerlerde hissedilecek. FactSet’e göre, genel olarak S&P 500 endeks bileşenleri için ilk çeyrek kazançlarının %6,8 düşmesi bekleniyor. Bu, pandeminin ekonomiyi tam bir çıkmaza sokmaya başladığı 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana görülen ilk düşüş olacak.

Orlando, “Tek kelimeyle, ilk çeyrek için kazançlar zayıf olacak” dedi.

kazançlarda bu hafta

Önümüzdeki hafta için 11 S&P 500 SPX,
+%0,36
bileşenler ve ikisi Dow Jones Industrial Average DJIA’dan,
+0.01%,
ilk çeyrek sonuçlarını bildirecek. Bankaların dışında, sağlık sigortası devi UnitedHealth Group UNH,
+0.70%
hafta içi raporlar. Çevrimiçi moda pazarı Rent the Runway Inc. RENT,
+%3,75
de bildirecektir.

Takviminize koymanız için çağrı

Delta Hava Yolları A.Ş.: delta DAL,
+0.69%
Perşembe günü ilk çeyrek sonuçlarını açıklarken, uçak biletleri dahil olmak üzere daha yüksek fiyatların yolcuları ne zaman caydıracağına dair daha büyük soruların ortasında. Taşıyıcı geçen ay, salgın öncesi seviyelere kıyasla büyük ilk çeyrek satış kazanımları görünümünde kaldı. İcra Kurulu Başkanı Ed Bastian geçen ay bir konferansta “Zayıflık arayan biri varsa, Delta’ya bakma” dedi.

Ancak rakip United Airlines Holdings Inc. UAL,
+1.50%
Mart ayında uluslararası rezervasyonlarda %15’lik bir artış bildirmesine rağmen, yatırımcılara sürpriz bir kayıp için hazırlanmalarını söyledi. Ve Southwest Airlines Co.’nun LUV’sinden sonra,
+0.03%
Geçen yılki uçuş iptali kargaşası, dikkatleri teknoloji sorunlarına ve havayolu yetersizliklerine çekti, endüstrinin yeterli hava trafik kontrolörüne sahip olup olmadığına dair endişeler arttı ve bazı uçuşlarda azalmaya yol açtı.

Daha fazlası için: Hava trafik kontrolörü eksiklikleri bu yaz daha az uçuşa neden olabilir

Ancak, bu havayollarının uçuş ağlarındaki tüketici talebini karşılamak için sınırlamalar, ücretleri daha yükseğe çıkarabilir. Ve Morgan Stanley, güçlü bilançoların, yolcuların – bir avuç seçeneğe sahip yoğun bir endüstride olsa da – hala ödemeye istekli olmalarının ve pandemi tarafından yok edilmekten kaynaklanan “kas hafızasının” havayollarını “savunma amaçlı güvenli limanlar” haline getirebileceğini söyledi. bir dereceye kadar, yatırımcılar için.

Analistler geçen hafta bir araştırma notunda “Altlarındaki makro fırtınanın (en azından kısa vadede) üzerinde süzülen havayollarına karşı çıkmak zor” diye yazmıştı.

izlenecek numaralar

Bakkal marjları: Albertsons Co.ACI,
+%0,53.
— Kroger Inc. KR ile birleşme anlaşması yapan bakkal zinciri,
+%0,96
gıda fiyatları ve erişilebilirlik ile ilgili endişeleri dile getirdi – Salı günü sonuçları bildirdi. Daha yüksek gıda fiyatları, tüketiciler ayak uydurmakta zorlanırken bile bakkalların karlarının artmasına yardımcı oldu. Ancak Costco Toptan Satış A.Ş. MALİYET,
-2.24%,
Mart ayı aynı mağaza satış sonuçlarını bildirirken, “gıda ve muhtelif ürünler ve taze yiyecekler için yıldan yıla enflasyonun her ikisinin de Şubat ayına göre düştüğünü” kaydetti. Albertsons’tan elde edilen sonuçlar, alışveriş yapanların yüksek fiyat artışlarından bir mola alıp alamayacağına dair ipuçları verebilir.


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: