Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Talep iyimserliği, petrol vadeli işlemlerini 2 haftanın en yüksek seviyesine çıkardı

Talep iyimserliği, petrol vadeli işlemlerini 2 haftanın en yüksek seviyesine çıkardı

Petrol vadeli işlemleri, ABD’de artan talep işaretleri ve Çin’den gelen iyileşen ekonomik verilerin desteğiyle Perşembe günü iki haftanın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Bununla birlikte, sıcak enflasyon okumaları, küresel merkez bankalarının para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya devam edeceği ve muhtemelen enerji talebini köreltebilecek daha sonraki bir ekonomik gerileme için zemin hazırlayacağı yönündeki beklentileri canlandırdı.

Fiyat eylemi
 • West Texas Intermediate ham petrol, Nisan teslimi için CL.1,
  +%0,41

  CL00,
  +%0,41

  CLJ23,
  +%0,41
  Dow Jones Market Data’ya göre 47 sent veya %0,6 artışla New York Ticaret Borsası’nda varil başına 78,16 Dolar ile 16 Şubat’tan bu yana en yüksek ön ay kontrat bitişine ulaştı.

 • Mayıs Brent ham BRN00,
  -0.19%

  BRNK23,
  -0.19%,
  küresel gösterge, ICE Futures Europe’da 44 sent veya %0,5 yükselerek varil başına 84,75 dolardan işlem gördü – aynı zamanda iki haftanın en yüksek yerleşimi.

 • Nisan benzini RBJ23,
  +%0,63
  Nisan ısıtma yağı HOJ23, yaklaşık %1 artışla galonu 2,7003 $’a yükselirken,
  -%0,31
  %0,3 düşüşle galonu 2,8662 dolardan işlem gördü.

 • Nisan doğal gazı NGJ23,
  -%1,46
  Bir milyon İngiliz ısı birimi başına %1,6 düşüşle 2,765 dolara geriledi.

Market sürücüleri

Ham petrol, Çin’den imalat ve hizmet sektörü için satın alma müdürleri endekslerine ilişkin iyimser okumaların ardından bir önceki seansta gördüğü kazanımları takip etti.

Yine de, OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir piyasa güncellemesinde, “Çin ekonomisi liderliğindeki bu petrol fiyatı rallisi, ABD işgücü piyasası hala zayıflama belirtisi göstermediğinden, kral dolar ticaretinin geçici dönüşüne karşı mücadele ediyor” dedi. .

ABD hükümetinin Perşembe günü yayınladığı verilere göre, Şubat ayı sonunda işsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı üst üste yedinci haftadır 200.000’in altında kalarak hafifçe düştü.

Moya, “Normalde, etkileyici ABD işgücü verileri, kısa vadeli ham petrol talep etmenlerini iyileştirme argümanı için iyi bir haberdir, ancak şu anda durum böyle değil” dedi. “ABD ekonomisi çok daha agresif bir ekonomiyle uğraşmak zorunda kalabilir. [Federal Reserve]Bu, ekonominin bu yılın ilerleyen zamanlarında kısa ve sığ bir durgunluktan daha sert şeylerle karşılaşabileceği anlamına gelebilir.”

Petrole karşı bir başka darbe de, Avrupa Merkez Bankası’nı tıpkı Fed gibi “sıkılaştırma konusunda daha da agresif” olmaya zorlayabilecek avro bölgesi için enflasyon görünümü.

Avroyu paylaşan ülkelerde enflasyon, hızla düşen enerji fiyatlarına rağmen Şubat ayında beklenenden daha az azaldı ve fiyat baskılarının daha önce düşünülenden daha kalıcı olduğuna dair işaretleri artırdı.

Avrupa Birliği’nin istatistik kuruluşu Eurostat’ın Perşembe günü yayınladığı ön verilere göre, Avro bölgesi tüketici fiyatları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,5 arttı ve Ocak ayındaki yıllık %8,6’lık artıştan biraz geriledi. Okuma, The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin %8,2’lik konsensüs tahminini aştı.

Sevens Report Research’ün eş editörü Tyler Richey, “Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlik, Avrupa ve ABD’deki daha sıcak enflasyon verilerini dengeliyor” dedi ve Perşembe günü erken saatlerde daha fazla şahin para akışını ateşledi.

“Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlik, Avrupa ve ABD’deki daha sıcak enflasyon verilerini dengeliyor”


— Tyler Richey, Sevens Rapor Araştırması

Unsur.net’a verdiği demeçte, Çin hükümeti “aynı anda 2023 için büyüme görünümünü yükseltiyor ve önemli ölçüde yükseltiyor” dedi. Bu, “Batı’daki herhangi bir ekonomik yavaşlama için dengeleyici bir faktör olarak görülüyor.”

Ayrıca bakınız: Fukuşima felaketi, nükleer piyasalar için “kayıp bir on yıla” yol açtı. Rusya, düşük karbon hedefleri bir geri dönüşün sahnelenmesine yardımcı oluyor.

Çarşamba günü petrol fiyatları, Enerji Enformasyon İdaresi’nden (EIA) Çarşamba günü alınan verilerin ABD ham petrol stoklarında 1,2 milyon varil artış göstermesinin ardından nihayetinde destek buldu. Bu, bazı analist tahminlerinin üzerindeydi ancak 20 Ocak’ta sona eren haftadan bu yana en küçük artış.

Sevens Report Research’teki analistler bir notta, “Petrol başlığını API’nin karşılık gelen rakamıyla karşılaştırırken boğalar için bir rahatlama hissi vardı” diye yazdı.

“Rafineri kullanım oranında yalnızca %0,1’lik artımlı bir düşüşle %85,8’e düştüğü için detaylar net yükseliş gösterdi; bu, beklenen hala makul olan %0,3’lük düşüşten daha az, tüketici talebinin zımni bir ölçüsü olan benzin arzı ise 9 milyon varili aştı. Kasım başından bu yana üçüncü kez 9.1 mbd’de bir gün (mbd)” diye yazdılar.

Yine Nymex Perşembe günü, doğal gaz vadeli işlemleri, ABD arzının piyasa beklentilerine yakın, ancak beş yıllık ortalamanın altında haftalık düşüş kaydetmesinin ardından düşüş yaşadı.

EIA Perşembe günü yerel doğal gaz arzının 24 Şubat’ta sona eren haftada 81 milyar fit küp düştüğünü bildirdi.

S&P Global Commodity Insights’a göre analistler ortalama olarak 79 milyar fit küplük bir düşüş tahmin ediyor ve bu süre için beş yıllık ortalama düşüşü çok daha büyük bir 134 milyar fit küp olarak saptadı.


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: