Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SVB’nin ani çöküşünden Credit Suisse’in serpintilerine: 8 grafik finansal piyasalarda çalkantı gösteriyor

SVB’nin ani çöküşünden Credit Suisse’in serpintilerine: 8 grafik finansal piyasalarda çalkantı gösteriyor

ABD mali piyasalarında çalkantılı bir hafta, First Republic Bank’a büyük banka mevduatlarının 30 milyar dolarlık devasa enjeksiyonunun yatırımcıları sakinleştirmemesinin ardından Cuma günü belirsiz bir notla sona erdi.

Geçen hafta, üç ABD bankasının -Silvergate Capital, Signature Bank SBNY,
-22,87%
ve Silicon Valley Bank – keskin bir şekilde yükselen faiz oranları arasında bankacılık sektöründeki zayıflığa ilişkin endişeleri yeniden alevlendirmeye başladı.

SVB Finans Grubu SIVB,
-60.41%
Cuma günü Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu ve mahkeme denetiminde yeniden yapılanma isteyeceğini söyledi. Silicon Valley Bank, mevduatlarındaki bir artışın ardından Federal kayyımlığa alındı.

Birkaç gün içinde, diğer bölgesel bankalar ve finans firmaları satış dalgasına kapıldı.

İlk Cumhuriyet Bankası FRC,
-32.80%,
Başka bir California orta ölçekli bankası, bankaya JPMorgan Chase JPM de dahil olmak üzere ülkenin en büyük bankalarından oluşan bir gruptan 30 milyar dolarlık mevduat rehni sözü verilmeden önce, hisse senedi fiyatının bu hafta gün içi rekor düşük seviyeye ulaştığını gördü.
-%3,78,
Amerika bankası BAC,
-%3,97,
Wells FargoWFC,
-%3,92
ve Citigroup C,
-3.00%.

Avrupa’da İsviçre bankacılık devi Credit Suisse CS’nin hisseleri,
-6.94%
New York ticaretinde hisse başına yaklaşık 2 dolara düştü. Banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, likiditesini artırmak için İsviçre Ulusal Bankası’ndan 50 milyar İsviçre frangı (54 milyar $) kadar borç almayı planladığını söyledi. Bankanın New York’taki hisseleri Cuma gününe kadar yıllık %33.9 düştü.

İşte kabaca geçen hafta finansal piyasalardaki büyük dalgalanmalara bir bakış.

SPDR S&P Regional Banking ETF KRE’nin Payları,
-5.99%,
daha geniş S&P 500 endeksinin bölgesel bankalar segmentini kapsayan SVB’nin bir menkul kıymet portföyünü 1 milyar dolardan fazla zararla sattığını açıklamasından bir gün sonra, 9 Mart’tan bu yana son yedi işlem gününde %24,5 düştü. Mudiler kaçmaya başladı ve banka 10 Mart’ta düzenleyiciler tarafından kapatıldı.

Hazine, FDIC ve Federal Rezerv Pazar günü, bankacılık sektörüne olan güveni artırmak için Silicon Valley Bank ve Signature Bank’taki tüm mevduatlar için garantiler açıkladı.

SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF’sinin hisseleri Cuma günü %6 düştü. First Republic Bank’ın hisseleri, 30 milyar dolarlık mevduat akışının tedirgin yatırımcıları sakinleştirmemesinin ardından %32,8 düştü.

Banka hisselerindeki bir satış, daha geniş borsayı aşağı çekti ve S&P 500 Index SPX’i geride bıraktı.
-1.10%
9 Mart’tan bu yana %2,1’lik bir düşüşle ve büyük sermayeli kıyaslamanın 2023’ün başındaki kazanımlarını kısa bir süre için sildi.

Dow Jones Market Data’ya göre S&P 500 Cuma gününü %1,1 düşüşle tamamladı ancak haftayı %1,4 kazandı. Cuma günü itibariyle yıl için% 2 arttı.

Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
-%0,74
Dow Jones Piyasa Verilerine göre, bu hafta Dow Jones Sanayi Ortalamasını yüzde 4,45 puan geride bırakarak 20 Mart 2020’den bu yana en yüksek haftalık performansını kaydetti.

En büyük teknoloji ve yarı iletken isimlerindeki sıçrama, Nasdaq Borsasındaki ilk 100 teknoloji şirketini takip eden Nasdaq 100 endeksindeki kayıpların sınırlandırılmasına yardımcı oldu.

Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
-%0,74
Cuma gününü düşüşle tamamladı ancak haftalık %4,4’lük bir kazanç elde ederken, Dow Jones Industrial Average DJIA,
-1.19%
hafta için %0,2 düştü.

Görmek: Yatırımcılar megacap teknoloji stoklarında güvenlik ararken Microsoft, Apple ve Meta daha iyi performans gösteriyor

Tahvil piyasasında da bir hafta aşırılıklar yaşandı. 2 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD02Y getirisi,
%3,824
Dow Jones Market Data’ya göre, 74 baz puan düşerek, Kara Pazartesi borsa çöküşünün damgasını vurduğu bir dönem olan Ekim 1987’den bu yana en büyük haftalık düşüş oldu.

Görmek: Neden tahvil piyasası oynaklığı, bankalardan yayılan serpintiler arasında 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesinde?

Salınımlarına ek olarak, Şubat ayı TÜFE raporu, hafta sonu öncesinde düşmeyen yüksek enflasyonu yatıştırma konusunda çok az ilerleme gösterdi. Politikaya duyarlı 2 yıllık Hazine getirisi Cuma günü 28.4 baz puan düşerek %3.846’ya geldi. Bu, 14 Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyeydi.

Federal vadeli işlemler piyasasında da alım satım dalgalı, Cuma günkü oranlar önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısında faiz artırımı yapılmaması olasılığının %40 olduğunu ve politika yapıcıların faiz oranlarını 25 baz puan daha artırarak bir aralığa yükseltme olasılığının %60 olduğunu gösteriyor. göre %4,75 – %5 CME FedWatch aracı.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, altın fiyatları son yedi işlem gününde %8,1 arttı, Cuma gününü 11 ayın en yüksek seviyelerinde tamamladı ve yaklaşık üç yılın en iyi haftalık kazancını kaydetti. Bankacılık sektöründe daha fazla stres olabileceğine dair korkular, yatırımcıların duyarlılığını baskılayarak sarı metalin güvenli liman cazibesini artırdı.

Nisan teslimi GC00 için altın vadeli işlemleri,
+%3,68

GCJ23,
+%3,68
Cuma günü Comex’te 50.50$ veya %2.6 yükselerek ons ​​başına 1.973.50$’a yerleşti ve en aktif kontrat hafta boyunca %5.7 yükseldi. Dow Jones Market Data’ya göre bu, sarı metal için 18 Nisan 2022’den bu yana en yüksek yerleşim ve Nisan 2020’den bu yana en büyük haftalık artışı oldu.

ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
-%0,53,
doların bir sepet rakibi karşısındaki gücünün göstergesi, geçen Perşembe gününden bu yana %1,5 düştü. Dolar, 2 yıllık getirideki hareketleri de yakından takip ediyor.

Credit Suisse likidite endişelerinin küresel bankacılık sistemindeki risklere ilişkin endişeleri yeniden canlandırması ve doların güvenli liman alımını tetiklemesiyle dolar endeksi Çarşamba sabahı yükseldi.

Dow Jones Market Data’ya göre petrol vadeli işlemleri, en aktif ABD kontratının 15 ayın en düşük seviyesinden kapanması ve dokuz ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetmesiyle düşüş yaşadı.

Nisan teslimi CL00 için ABD referans West Texas Intermediate ham petrolü,
-2.96%

CL.1,
-2.96%

CLJ23,
-2.96%
Dow Jones Market Data’ya göre, New York Ticaret Borsası’nda 1,61 $ veya %2,4 düşüşle varil başına 66,74 $’a kapandı ve sözleşmeyi haftalık %13 kayıpla bıraktı.

Dow Jones Market Data’ya göre, sözleşme son yedi işlem seansında %14,2 düştü.

Bitcoin’in fiyatı geçen Çarşamba günü Silvergate Capital Corp. Sİ,
-3.30%
kripto dostu Silvergate Bank’ın tüm mevduatları iade etmek amacıyla operasyonlarını durduracağını ve tasfiye edeceğini söyledi.

Bununla birlikte, SVB ve Signature Bank’ın başarısızlıklarının ardından, bitcoin son dokuz seansta %20’nin üzerinde ralli yaparak Cuma günü 26.750,50 dolardan işlem gördü. CoinDesk verileri.

Bitcoin uzun zamandır finansal kuruluş tarafından şüpheyle karşılandı, ancak destekçileri onun geleneksel bankacılık sistemine bir alternatif olduğunu savundu.

Görmek: Silvergate Capital’e ne oldu? Ve neden önemli?


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: