Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SVB çöküşü daha fazla borsa oynaklığı anlamına gelir: Yatırımcıların bilmesi gerekenler

SVB çöküşü daha fazla borsa oynaklığı anlamına gelir: Yatırımcıların bilmesi gerekenler

Yatırımcılar, Silicon Valley Bank’ın geçen haftaki piyasayı sarsan çöküşünün sonrasını gözden geçirirken, gözler federal bankacılık düzenleyicilerinde.

Analistler, oyunun adının – ve kısa vadeli bir piyasa sıçramasının anahtarının – Silicon Valley Bank veya SVB’deki mevduat sahiplerini bir bütün haline getiren bir anlaşma olabileceğini söyledi. Düzenleyicilerin çabaları, SVB’yi alabora eden olaya benzer olayların başka bir yerde meydana gelmesini önlemek için şirketlerin sigortasız mevduatlara erişme kabiliyetine ilişkin endişeleri yatıştırmaya odaklanmış gibi görünüyordu – bu tür mevduatların çoğu FDIC’nin 250.000 $’lık üst sınırını aşıyor.

Ironsides Macro Economys’in yönetici ortağı ve araştırma direktörü Barry Knapp, Pazar günü öğleden sonra yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Bu gece mevduat sahiplerine zarar vermeyen bir anlaşma yapılırsa, piyasa güçlü bir şekilde toparlanacak,” dedi.

Yatırımcılar ayrıca, Federal Rezerv’in enflasyonu düşürme girişiminde daha önce beklenenden daha fazla ve potansiyel olarak daha hızlı faiz oranlarını artırma planlarını zorlaştırıp zorlaştırmadığını görmek için serpintiyi değerlendirecekler.

Haberlere göre, SVB Cuma günü California düzenleyicileri tarafından kapatıldı ve Pazar öğleden sonra bankanın müzayedesini düzenleyen Federal Deposit Insurance Corp. tarafından devralındı.

Görmek: ABD ve Birleşik Krallık düzenleyicileri, SVB mevduat sahiplerine, FDIC varlıklarını açık artırmaya çıkarmalarına yardım etmenin yollarını düşünüyor – raporlar

Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar sabahı CBS’de “Face the Nation” programına verdiği röportajda, “Bir bankada var olan sorunların sağlam olan diğerlerine bulaşmadığından emin olmak istiyoruz” dedi. bu, SVB ana şirketi SVB Financial Group’un tahvil sahiplerini ve hissedarlarını kurtaracak SIVB.

Mevduat sahipleriyle ilgileniyoruz ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandık” dedi.

Devam eden belirsizlik, Pazartesi günü yürürlükte olan bir “önce sat, sonra soru sor” dinamiği bırakabilir.

B. Riley Financial Wealth’in baş piyasa stratejisti Art Hogan, Unsur.net’a bir e-postada 2007- 2009 mali krizi. “Ortalık yatıştığında, SVB’nin ‘sistematik’ bir sorun olmadığını anlayacağız.”

Hafta Sonu Görüntüsü: Yatırımcılar kritik enflasyon okumasını beklerken Silikon Vadisi Bankası çöktükten sonra hisse senetleri için sırada ne var?

Knapp, mudilerin saçını kestirmek zorunda kalması durumunda, hisse senetleri için önemli potansiyel aşağı yönlü piyasa kargaşasının ortaya çıkabileceği konusunda uyardı ve muhtemelen diğer kurumlarda kaçışlara yol açtı. Mevduat sahiplerini bir bütün olarak bırakan bir anlaşma, genel piyasayı yükseltecek ve geçen hafta çakılan banka hisselerinin “ucuz oldukları için” daha yüksek “yıkılmasına” ve bankacılık sisteminin “bir bütün olarak … gerçekten iyi durumda olmasına” izin verecektir.

Bu arada kas hafızası geçen haftanın sonunda devreye girdi. Bankacılık hisseleri, bölgesel kurumların hisselerinin öncülüğünde Perşembe günü sert düşüş yaşadı ve Cuma günü kayıplarını artırdı. Banka hisselerindeki satış, daha geniş piyasayı aşağı çekti ve S&P 500 SPX’i geride bıraktı.
-%1,45
%4,6 düşüşle büyük sermayeli göstergenin 2023 başındaki kazanımlarını neredeyse sildi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-1.07%
Nasdaq Composite COMP haftalık %4,6 düşüş görürken,
-%1,76
%4,7 geriledi. Yatırımcılar hisse sattı ancak güvenli liman ABD Hazine tahvillerine yığıldı ve getirilerde fiyatların tersine hareket eden keskin bir düşüşe yol açtı.

SVB’nin başarısızlığı, varlık ve yükümlülükler arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Banka, teknoloji girişimlerine ve risk sermayesi şirketlerine hizmet veriyordu. Mevduat hızla arttı ve uzun vadeli tahvillere, özellikle devlet destekli ipotek menkul kıymetlerine yatırıldı. Federal Rezerv yaklaşık bir yıl önce faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya başladığında, teknoloji girişimleri için fon kaynakları kurudu ve mevduat üzerinde baskı oluşturdu. Aynı zamanda, Fed faiz artışları tarihi bir tahvil piyasası satışını tetikledi ve SVB’nin elindeki menkul kıymetlerin değerinde büyük bir düşüşe neden oldu.

Görmek: Silikon Vadisi Bankası, Fed oranları artırdığında ‘işlerin kırılma eğiliminde’ olduğunu hatırlatıyor

SVB, para çekme işlemlerini karşılamak için bu varlıklarının büyük bir bölümünü zararına satmak zorunda kaldı ve bu da onu, mevduatlarda daha fazla artışa yol açan ve nihayetinde çöküşüne yol açan seyreltici bir hisse teklifi planlamaya yöneltti.

Analistler ve ekonomistler, SVB’nin sıkıntılarının bankacılık sisteminde sistemik bir soruna işaret ettiği fikrini büyük ölçüde reddettiler.

Ayrıca bakınız: Büyük potansiyel menkul kıymet kayıpları yaşayan 20 banka – tıpkı SVB gibi

UniCredit Bank’ın grup baş ekonomi danışmanı Erik F. Nielsen, bunun yerine, SVB’nin “kısa vadeli yükümlülüklerle finanse edilen büyük miktarlarda uzun vadeli tahvilleri elinde tutan, zayıf bilanço yönetiminin oldukça özel bir durumu” gibi göründüğünü söyledi. bir Pazar notu.

“Kafamı dışarı atacağım ve piyasaların aşırı tepki gösterdiğini öne süreceğim” dedi.

Fed’in para politikası yolu üzerindeki çıkarımlar da büyük önem taşıyor. Fed fonları vadeli işlem tüccarları, Başkan Jerome Powell’ın söyledikten sonra, geçen hafta Fed’in Mart toplantısında gösterge faiz oranında 50 baz puan veya yarım puanlık bir artış için %70’ten fazla bir şansla fiyatlara yöneldi. milletvekilleri, oranların önceden tahmin edilenden daha yüksek hareket etmesi gerekeceğini söyledi.

SVB çöküşü ortaya çıktıkça beklentiler 25 baz puana veya çeyrek puanlık bir harekete geri döndü ve tüccarlar da oranların ne zaman zirve yapacağına dair beklentileri geri ölçeklendirdi.

Bu arada güvenli bir uçuş, hafta başında 2007’den bu yana ilk kez %5’in üzerine çıkan 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisini gördü ve haftayı 27,3 baz puan düşüşle %4,586’da tamamladı.

Mott Capital Management’tan Michael Kramer Pazar günü yayınladığı notta, piyasa tepkisinin alışılmadık olmadığını ve SVB çevresindeki durum sakinleştiğinde tersine dönmesi gerektiğini söyledi.

Powell, gelen ekonomik verilerin Fed’in bir sonraki faiz hareketinin boyutunu belirleyeceğini söyledi. Şubat ayında tarım dışı istihdamda ücret artışındaki yavaşlama ve işsizlik oranındaki artışla yumuşayan beklenenden daha güçlü artışa piyasanın tepkisi, SVB çevresindeki kargaşayla gölgelendi.

Kramer, “Faiz oranlarını en az 25 baz puan artıracaklarını ve daha fazla faiz artışının geleceğinin sinyalini vereceklerini düşünüyorum” dedi. Faiz artırımlarını beklenmedik bir şekilde duraklatırlarsa, bu, politika yollarında önemli bir değişikliğe neden olan ciddi bir endişe gördüklerine dair bir uyarı mesajı gönderir ve bu hisse senetleri için yükseliş olmaz.”


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: