Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SPAC Kralı Chamath Palihapitiya, VC’lerin ‘bir fantezi dünyasında yaşadığını’, Fed faiz artırımlarının ‘yüzümüze dökülen soğuk suya benzediğini’ söylüyor

SPAC Kralı Chamath Palihapitiya, VC’lerin ‘bir fantezi dünyasında yaşadığını’, Fed faiz artırımlarının ‘yüzümüze dökülen soğuk suya benzediğini’ söylüyor

Bir zamanlar “SPAC Kralı” olan ve yatırım şirketi Social Capital’in kurucusu Chamath Palihapitiya, risk sermayedarlarını “fantezi bir dünyada” yaşamakla suçladı ve yatırımcılara yazdığı bir mektupta Federal Rezerv’in son faiz oranlarını “yüzümüze soğuk su sıçramasına” benzetti. .

Palihapitiya, COVID-19 sonrası dönemde bir dizi Özel Amaçlı Edinme Aracına veya “SPAC’lere” sponsorluk yaparak ün kazandı. Bu şirketler, pandemi sonrası dönemde stoklarının yükseldiğini gördü. Ancak, Fed’in oran artışları geniş bir piyasa satışını tetiklediğinden, değerlemeleri geçen yıl yeryüzüne geri döndü.

Palihapitiya, son birkaç şirket lansmanı için satın alma hedefleri bulamayınca nihayetinde yatırımcılara 1,5 milyar doları iade etmek zorunda kaldı. Ayrıca içeriden öğrenenlerin hisse satışı yaptığı iddiasıyla davalara da açıldı.

Daha önce belirsiz bir yatırım aracı olan SPAC’ler, sponsorların, ilgili özel destekçilerden ek bir meblağ ile halka açık bir paravan şirket aracılığıyla yatırımcılardan bir para havuzu toplamasına izin verdi.

Yönetim ekibi daha sonra bu parayı özel bir işletmeyi devralmak için kullandı ve sonunda, hedefin eski halka açık paravan şirketin yerini aldığı “de-SPAC” olarak bilinen bir olayda onu halka açtı. Yönetim ekipleri daha sonra çabaları için bir “terfi”, yani büyük bir öz sermaye ile ödüllendirilir.

SPAC’ler, pandemi patlaması sırasında Palihapitiya’nın ifadesiyle “ekonomiye bedava para aktığı” için yükseldi, ancak kârsız teknoloji şirketleri, daha birçok yerleşik teknoloji ismini de vuran geniş bir pazar satışına öncülük ettiğinden, trend 2022’de çöktü.

Fed, 40 yılın en yüksek seviyesine yükselen enflasyonu bastırmak amacıyla geçen yıl faiz oranlarını yaklaşık beş puan artırdı.

Geçen yıl %30’dan fazla düşen Nasdaq Composite COMP,
-%0,57
FactSet verilerine göre yıldan bugüne yaklaşık %16 arttı.

Palihapitiya, biyoteknolojiden kripto para birimlerine kadar teknoloji alanının her köşesindeki bu satışın birçok kişinin tahmin ettiğinden çok daha şiddetli olduğunu söyledi.

“Sadece şirketlerde değil, kripto, SaaS, SPAC’ler ve biyoteknoloji dahil olmak üzere tüm sektörlerde mutlak değer kaybı endişe vericiydi” dedi.

ABD ekonomisindeki talep güçlü olmaya devam ettiği için, enflasyonu kararlı bir şekilde yenmek için ihtiyaç duyulan “daha ​​fazla ilaç olabilir”. Diğer bir deyişle, Fed’in faiz oranlarını daha da artırması gerekebilir.

Ayrıca risk sermayedarlarını ve diğer “sermaye tahsis edenleri” “kâğıt paraların LP’lerine dağıtılan gerçek nakit kadar iyi kabul edildiği ve şimdi birçoğunun gerçekle yüzleşmesi gereken bir fantezi dünyasında yaşamakla” suçladı.

Palihapitiya’nın SPAC aracılığıyla pazara sunduğu şirketlerin birçoğunun piyasa değerleri son 16 ayda küçüldü. Bakire Galaktik SPCE,
-%1,75
FactSet verilerine göre 1 Ocak 2022’den bu yana yaklaşık %75 düştü. Yonca Sağlık CLOV,
-2.24%
%78 düştü. Opendoor Teknolojileri AÇIK,
-4.80%
yaklaşık %90 düştü. SoFi Teknolojileri SOFI,
-2.04%
%63 düştü.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: