Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SoFi’den Liz Young, Fed faiz oranlarını artırmaya devam ederken, hisse senetlerinin muhtemelen ‘düzeltme’ için hazırlandığını söyledi.

SoFi’den Liz Young, Fed faiz oranlarını artırmaya devam ederken, hisse senetlerinin muhtemelen ‘düzeltme’ için hazırlandığını söyledi.

SoFi’den Liz Young’a göre, ABD hisse senetleri, Fed’in bu ayın başlarındaki banka iflaslarının ardından yüksek enflasyonla mücadele etmek için Çarşamba günü faiz oranlarını artırmaya başlamasının ardından aşağı yönlü riskle karşı karşıya.

SoFi’de yatırım stratejisi başkanı Young, bir telefon görüşmesinde “Hala bir şeylerin muhtemelen kırılmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi. “Sanırım burada muhtemelen bir düzeltme için hazırlanıyoruz.”

Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ABD bankacılık sistemi sağlam ve dirençli” iken merkez bankası “Enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ediyor” Fed, geçen yıl faiz oranlarını, geçen Mart’ta sıfıra yakın olan şu anda %4,75 ila %5 arasında olan bir hedef aralığına hızla yükseltti.

Young, “Faiz artışlarının bizi biraz daha vahim bir duruma soktuğu açık” dedi. “Şimdi birkaç şeyin kırıldığını gördük ve daha fazlasını artırdılar.”

Kaliforniya’daki Silicon Valley Bank’ın 10 Mart’ta iflas etmesinin ardından yatırımcıların bankacılık sistemindeki stresten endişe duymasıyla bölgesel bankaların hisseleri bu ay düştü. Bunu 12 Mart’ta New York’taki Signature Bank iflası takip etti. Aynı gün Fed ilan edildi bankaların tüm mudilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için Banka Vadeli Finansman Programının oluşturulması.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Geçtiğimiz iki hafta içinde az sayıda bankada ciddi zorluklar ortaya çıktı” dedi. Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi ile birlikte çalışan Fed, “ABD ekonomisini korumak ve bankacılık sistemimize halkın güvenini güçlendirmek için kararlı adımlar attı” dedi.

Bu arada, Fed’in açıklamasına göre, bankacılık sektöründeki son gelişmeler “hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanacak ve ekonomik aktivite, işe alma ve enflasyon üzerinde baskı oluşturacak”.

Powell, basın toplantısında Fed’in hala yüksek olan enflasyonu %2 hedefine indirmeye kararlı olduğunu yineledi. Fiyat istikrarı olmadan ekonomi kimseye fayda sağlamaz” dedi.

Fed’in geçen yıl sıcak enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artırım kampanyasını değerlendiren Young, “Özellikle şu anda sahip olduğumuz bazı uyarı işaretleriyle, bu durumdan zarar görmeden çıktığımıza inanmak çok zor” dedi. Örneğin, tarihsel olarak bir durgunluktan önce gelen Hazine piyasasındaki tersine çevrilmiş verim eğrisinin yanı sıra “şimdilik önlenmiş gibi görünen bir bankacılık krizi gibi daha gerçek bir şey” ve ticari gayrimenkulle ilgili endişelerden alıntı yaptı.

Fed’in Çarşamba günü yayınlanan “nokta grafiği” tahmini, bu yıl potansiyel olarak sadece bir faiz artırımı daha gösterdi ve herhangi bir faiz indirimi öngörülmedi. Powell basın toplantısında, “Faiz indirimleri bizim temel durumumuzda değil” dedi.

ABD hisse senetleri Çarşamba günü Dow Jones Industrial Average DJIA ile keskin bir düşüşle kapandı.
-%1,63
ve S&P 500 SPX,
-%1,65
ve Nasdaq Kompozit COMP,
-1.60%
Dow Jones Market Data’ya göre her biri yaklaşık %1,6 düştü.

Okumak: Fed faiz oranlarını tekrar yükseltti, bu yıl sadece bir oran artışına daha imza attı


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: