Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SocGen analisti, Fed’in yanlış anladığını söylüyor: Enflasyonun sorumlusu maaşlardaki artış değil, kurumsal açgözlülük

SocGen analisti, Fed’in yanlış anladığını söylüyor: Enflasyonun sorumlusu maaşlardaki artış değil, kurumsal açgözlülük

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell defalarca, ABD’de 40 yılı aşkın bir süredir görülen en kötü enflasyon dalgasını bastırmak için Amerikalı işçilerin ücret artışının altını çizmenin şart olduğunu söyledi.

Ancak uzun süredir Société Générale stratejisti olan Albert Edwards’a göre, çok sayıda veri, ücretlerin değil, güçlü kurumsal kar marjlarının artan fiyatlar üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Edwards bu dinamik “açgözlülük” olarak adlandırıyor: başlangıçta fiyat şokundan sorumlu tutulan emtia fiyatlarının son 12 ayda fiilen düştüğü bir dönemde, kurumsal fiyat oymacılığının enflasyonu güçlü tutmaya yardımcı olduğu fikri.

West Texas Intermediate ham petrol CL00,
-2.23%
FactSet verilerine göre, Perşembe günü varil başına yaklaşık 77 dolardan işlem görüyor. Bakır dahil diğer önemli sanayi emtia fiyatları da aynı dönemde geriledi.

Konuyla ilgili olarak Perşembe günü Unsur.net ile paylaştığı son notunda Edwards, Fed’in şirketlere işaret etmek yerine ücretleri hedeflemede neden bu kadar ısrarcı olduğunu sorguladı: “Bu enflasyon döngüsünün ana itici gücü yükselen kar marjlarıdır. Bunu yüksek enflasyonun birincil nedeni olarak adlandırmak yerine, merkez bankaları daha yüksek enflasyonu – sözde ‘ücret/fiyat sarmalı’ yerleştirme tehdidi olarak artan nominal ücretlere odaklanmayı seçtiler.”

Edwards, şirketlerin genellikle mal ve hizmet fiyatlarını, artan işçilik ve hammadde maliyetleri nedeniyle ihtiyaç duydukları için değil, enflasyonu suçlayarak bundan paçayı sıyırabilecekleri için yükselttiklerini söyledi. .

Edwards, işçi ücretlerinin artan tüketici fiyatlarına bile ayak uyduramadığı düşünülürse, enflasyon için ücret artışını suçlamanın özellikle yanlış olduğunu söyledi.

Bu arada, kurumsal kar marjları rekor seviyelere tırmandı. Ticaret Departmanı verilerine göre, finansal olmayan şirketler için kar üçüncü çeyrekte yaklaşık 2,1 trilyon dolara yükseldi ve nominal bazda rekor bir seviyeye ulaştı. Mart 2020’de COVID-19 salgınının başlamasından bu yana keskin bir şekilde yükseldiler.

ST. LOUIS FED

Bu, Edwards’ın Societe Generale müşterileriyle paylaştığı araştırmasında bu konuyu ilk kez keşfetmesi değil. Kasım ayında yayınlanan bir notta fahiş fiyat konusunu inceledi. GSYİH’nın yüzdesi olarak şirket kârlarının nasıl rekor seviyelere yükseldiğini gösteren aşağıdaki tablo, bir önceki nottan alınmıştır.

SOCGEN

İşçilerin kazançları genel olarak artarken, artan tüketici fiyatlarına ayak uyduramadılar, bu da enflasyona göre ayarlandığında işçilerin kazanma gücünün fiilen düştüğü anlamına geliyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan en son aylık istihdam verilerine göre, ortalama saatlik kazançlar yıldan yıla %4,6 arttı. Bu, tüketici fiyat endeksindeki yıllık %6’lık artıştan daha az.

Ayrıca Edwards, ABD’li işçilerin kazançlarının, üretmelerine yardımcı oldukları mal ve hizmetlerin maliyetlerine kıyasla yıllardır düşüşte olduğunu gösterdi ve Çin’in Aralık 2001’de Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasıyla başlayan eğilimin izini sürdü.

SOCGEN

Edwards, Howard Üniversitesi ekonomi profesörü William Spriggs’ten alınan bir örneği kullanarak, eğer ücretler gerçekten de enflasyonu tetikliyorsa, o zaman restoranlardaki yiyecek maliyetinin, işçilik maliyeti nedeniyle evde tüketilen yiyecek maliyetinden daha hızlı artması gerektiğine işaret etti.

Ancak ABD hükümeti tarafından üretilen ve yakından izlenen bir enflasyon göstergesi olan tüketici fiyatları endeksine göre bunun tersi doğrudur.

Şubat ayına ait en son TÜFE verilerine göre, evde yenen yemeklerin maliyeti yıl boyunca Şubat ayına kadar %10,2 arttı. Karşılaştırıldığında, gıda tüketicisinin evden uzakta maliyeti %8,4 arttı.

Edwards, “Ücret enflasyonu fiyatları daha yükseğe çekiyorsa, evdeki yiyecekler evden uzaktaki yiyecekleri aşacaktı” dedi.

Bu nedenle, “ücretler sorun değil.”


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: