Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Silikon Vadisi Bankası’nın ‘güvenli’ yatırımları neden bankalar ve Fed için bir soruna dönüştü?

Silikon Vadisi Bankası’nın ‘güvenli’ yatırımları neden bankalar ve Fed için bir soruna dönüştü?

Silicon Valley Bank’ın geçen Cuma günü çökmesi, pandemi sırasında devlet garantileriyle satın alınan “güvenli” menkul kıymetlerle ilgili büyük bir sorunu ortaya çıkardı.

SVB’nin çöküşünün ardından Federal Rezerv, bankacılık sistemine olan güveni daha da zayıflatabilecek zorunlu varlık satışlarından kaçınmalarına yardımcı olarak benzer menkul kıymetlere sahip diğer bankalardaki potansiyel riskleri kontrol altına almak istiyor.

Avrupa bankacılık devi Credit Suisse, CS hakkında endişeli
-13.94%
Üst üste beş çeyrektir para kaybeden, Bloomberg’in raporunun ardından Çarşamba günü yoğunlaştı. en büyük hissedarı, bankaya %10 eşiğinin üzerinde daha fazla yatırım yapamayacağını söyledi. Bankalarla ilgili çalkantılar borsa ve tahvillere baskı yaptı.

İşte Silikon Vadisi Bankası’nın yatırım menkul kıymetlerinde neyin yanlış gittiğine ve bunun neden sakinleştirici piyasalar ve Fed’in enflasyonla mücadelesi için önemli olduğuna dair bir açıklama.

SVB Mali SIVB,
-60.41%
bir hafta önce, yaklaşık 21 milyar dolarlık yüksek kaliteli, faiz oranına duyarlı ipotek ve Hazine tahvillerinin 1.8 milyar dolarlık zararla ani bir satışını açıkladı, bu da müşterilerin mevduatlarıyla kaçmasına ve nihayetinde bankanın Cuma günü başarısız olmasına yol açtı.

Fed’in odak noktası, yeni bir acil durumun yardımıyla banka finansman programı hafta sonu piyasaya sürülen, benzer düşük kuponlu pandemi dönemi menkul kıymetlerinden kaynaklanan kağıt kayıplarıyla dolu diğer ABD bankalarında herhangi bir bulaşmayı önlüyor. Çabaları, mükemmel bir tedavi olmasa bile istikrarlı piyasalara yardımcı olmayı amaçlıyor.

Brean Capital’de bankaların Fed programına erişimiyle ilgili sabit getirili strateji başkanı Scott Buchta, “Faiz oranı risklerini değiştirmiyor” dedi. “Ancak buradaki fikir, bankaların zorla satıcı olmadan likiditeye erişebilmeleri, böylece daha az bankanın devralınması.”

Bear Stearns’in ipotek bölümünün kıdemli bir üyesi olan Buchta, Fed’in 2008’de bankaları deviren gibi zehirli bir yüksek faizli ipotek karmaşasını temizlemek yerine, merkez bankacılarının son birkaç gün içinde “bir şeyler ortaya koyduğunu” söyledi. yaratılmasına yardım ettikleri ateş.”

Yeni Fed tesisi, onu kullanan bankalara en az 11 Mart 2024’e kadar sürmesi planlanan 25 milyar dolara kadar kredi koruması sağlıyor.

‘Bunlar zehirli değil’

Fed, son yirmi yılın büyük bir bölümünde kredi akışını ve ucuzlamayı sürdürdükten sonra, geçen yıl 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya başladı.

Bununla birlikte, daha yüksek oranlar, borçlunun temerrüde düşmesi durumunda yatırımcıları kredi kayıplarından koruyan hükümet garantileri nedeniyle “güvenli” olarak kabul edilen düşük kuponlu tahviller de dahil olmak üzere çoğu tahvilin değerini aşındırdı.

Faiz oranı ve likidite riskleri bu garantiler tarafından karşılanmadığından, 2020 ve 2021’de oluşturulan düşük kuponlu tahvil seli, Silikon Vadisi Bankası’nın pandemi mevduatları yükselirken satın aldığı tahviller gibi, Fed’in en hızlı tahvillerine karşı son derece savunmasız hale geldi. faiz artışlarının hızı on yıllardır.

Bu grafik, Fed’in oranları sıfıra yakın geçen Mart ayında artırmaya başlamasından bu yana ABD bankalarında tutulan yatırım menkul kıymetlerinin değerindeki düşüş sarmalını ve 2022’nin sonunda birikmiş tahmini 620 milyar dolarlık gerçekleşmemiş zararı gösteriyor.

Bankalar, artan mevduatları dengelemek için pandemi sırasında yüksek kaliteli, ancak faiz oranına duyarlı ipotek tahvillerine ve Hazine borcuna aşırı düşük oranlarda bindi.

FDIC, Whalen Global Danışmanları

Santa Clara Üniversitesi’nde ekonomi profesörü ve finansal krizlerin tarihi uzmanı Kris Mitchener, “Toksik değiller” dedi.

Hazine tahvilleri ve hükümet destekli ipotek tahvilleri de, Fed’in 2020’de bir bazuka pandemi desteği sunup bilançosunu 9 trilyon dolara yakın zirve.

Bununla birlikte, geçen yıldan bu yana Fed, elindeki varlıkların olgunlaşmasına izin vererek Hazine bonolarının ve ipotek tahvillerinin bilanço boyutunu önemli ölçüde küçültmek de dahil olmak üzere enflasyonu ehlileştirmeye odaklanma konusunda sesini yükseltiyor.

Mitchener, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra, bankanın ve diğer orta ölçekli bankaların portföylerini Fed’in kolay para politikasını tersine çevirmesine karşı neden korumadıkları sorusuna yanıt verdi.

“İşte bilmece bu,” dedi. “Çünkü banka yönetimi, faiz oranı maruziyeti ve süre riskleri konusunda endişelenmeli. Bu benim lisans öğrencilerime öğrettiğim bir şey.”

Yeni 10 yıllık Hazine bonoları TMUBMUSD10Y alan yatırımcılar,
%3,466
Dow Jones Piyasa Verilerine göre, bir yıl önce yaklaşık %2,1’lik bir getiri elde edebilirken, oran geçen hafta %4’ün üzerindeydi ve Çarşamba günü %3,5’e yaklaştı.

FTSE Russell’da sabit getirili ve çok varlıklı araştırma direktörü Robin Marshall, “Getiriler arttığında, bu pozisyonlardan çıkmak elbette daha zorlaşıyor” dedi.

Büyük bankalarda tutulan varlıklar, küresel mali krizi körükleyen yüksek faizli günlerden bu yana düzenleyiciler tarafından yoğun bir şekilde incelenirken, Marshall bazı bölgesel bankalardaki risklerin “gözden kaçmış” göründüğünü söyledi.

Uzun süredir dayanakları nedeniyle likit varlıklar olarak kabul edilen hazine bonoları ve garantili ipotek tahvilleri, düzenleyici kurumların 2008 sonrası dönemde olası kayıplara karşı bir tampon olarak büyük bankaları sahiplenmeye teşvik ettiği menkul kıymet türleri olmuştur.

Buchta, yeni Fed tesisi artı Federal Konut Kredisi Bankası kısa vadeli fonlamada 88 milyar dolardan fazla para topladı gerekirse bankalara konuşlandırmak, ipotekli tahvil piyasasındaki yatırımcıları sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

iShares MBS ETF, MBB,
+1.01%
Devlet destekli ipotekli menkul kıymetler endeksini takip eden endeks Çarşamba günü %1 yükselirken, S&P 500 endeksi %0,7 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,9 düştü.

Buchta, bankalar etrafındaki piyasa gerginliğinin yatışması durumunda Fed’in yeniden enflasyonla mücadeleye odaklanabileceğini umduğunu söyledi.

Bunu sürdürmeleri gerekiyor dedi.

Görmek: Yüksek ipotek oranları: Fed’in trilyonlarca doları konut borcundan kurtarmasının bu kadar zor olmasının tek nedeni


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: