Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından banka mevduatları istikrar kazanırken, borç verme keskin bir düşüş eğilimi gösteriyor

Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından banka mevduatları istikrar kazanırken, borç verme keskin bir düşüş eğilimi gösteriyor

Sayılar: ABD bankalarındaki mevduatlar Mart ayının son haftasında hafifçe yükseldi, ancak işletmelere verilen krediler üst üste ikinci hafta da düşüş yaşadı.

Federal Rezerv tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre, hem büyük hem de küçük bankalarda mevduat arttı.

Mevduat rakamları ayarlanmamış.

Borç vermede keskin bir düşüş var.

Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünden bu yana borç vermede keskin bir düşüş oldu. Şaşırtıcı banka hücumunun hükümetin bankayı kapatmasına yol açmasından bu yana, toplam ticari ve endüstriyel krediler iki hafta içinde 68 milyar dolar düştü.

Önemli ayrıntılar: ABD’ye ait büyük bankalardaki mevduatlar 49 milyar dolar artarak 10.75 trilyon dolara yükseldi. Fed’in haftalık H8 anketi.

Küçük bankalar, 29 Mart’ta sona eren haftada 26 milyar dolarlık giriş gördü.

Gayrimenkul kredileri son iki haftada 34,9 milyar dolar düştü.

Tüketici kredileri aynı dönemde 15 milyar dolar arttı.

Büyük fotoğraf: Wall Street DJIA,
+0.01%

SPX,
+%0,36
banka mevduatlarının düşmeye devam edip etmediğini veya sözde bir kredi krizinin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için Fed raporunu izliyor.

Mevduat kaçışının şaşırtıcı derecede kritik bir faktör olduğu Santa Clara, California merkezli Silicon Valley Bank’ın çökmesinden sonra, Mart ayının başlarında, özellikle küçük bankalarda, mevduatlar keskin bir şekilde düşmüştü.

Diğer bankalarda da benzer kaçışlar olabileceğinden endişelenen Federal Rezerv, bankaların mevduat sahiplerine menkul kıymetlerini zararına satmak zorunda kalmadan ödemeleri gerektiğinde hızlı kredi almalarına izin vermek için acil bir borç verme programı ile hızla müdahale etti. Çaba çalışıyor gibi görünüyor.

Bazı ekonomistler, kredilerdeki düşüşün devam edeceğini tahmin ediyor. Aynı zamanda, işletmeler ve hane halkı belirsizlik nedeniyle harcamalarını geri çekebilir.

Fed yetkilileri son günlerde bu beklenen etkilerin büyüklüğünü ve süresini izleyeceklerini söylediler. Bazı merkez bankacıları bu stresin resesyon riskini artırdığını söylediler.

Deutsche Bank’taki ekonomistler, banka kredi verme koşullarının sıkılaştırılmasının, büyümeyi kabaca iki veya üç adet 25 baz puanlık faiz artışına eşdeğer bir miktarda azaltabileceğini tahmin ediyor.


İlginizi Çekebilir

Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin zamanlamasını ertelemeye devam etmesiyle petrol fiyatları düştü

Petrol vadeli işlemleri Cuma günü düştü ve bir başka Fed yetkilisinin yakın vadeli faiz indirimi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.