Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşü, ipotek oranlarını düşürerek konut piyasasını artırabilir

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşü, ipotek oranlarını düşürerek konut piyasasını artırabilir

Uzmanlar, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün muhtemelen mortgage oranlarını daha da düşürmeye yardımcı olacağını söylüyor.

SVB SIVB’nin çöküşü,
-60.41%,
yanı sıra Signature Bank SBNY,
-22,87%
yatırımcıları ürkütüyor. Ancak Redfin’in baş ekonomist yardımcısı Taylor Marr, Unsur.net’a verdiği demeçte, federal hükümetin devreye girmesiyle konut piyasasının ana sonucunun daha düşük ipotek oranları olabileceğini ve bunun ABD’li konut alıcılarına fayda sağlayacağını söyledi.

ABD Hazinesi, Merkez Bankası ve Federal Mevduat Sigortası Corp. mevduat sahiplerinin paralarının tamamını geri alabilmeleri için önlemler açıkladı.

Açıklamada, “Bugün, halkın bankacılık sistemimize olan güvenini güçlendirerek ABD ekonomisini korumak için kararlı adımlar atıyoruz” denildi. Pazar günü ortak bildiri yayınlandı. “Bu adım, ABD bankacılık sisteminin, güçlü ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik edecek şekilde mevduatları koruma ve hane halklarına ve işletmelere krediye erişim sağlama konusundaki hayati rollerini yerine getirmeye devam etmesini sağlayacaktır.”

Marr, ABD-Çin ticaret savaşı sırasında ve Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcında hissedilen belirsizliğe çok benzer şekilde, iki bankanın çöküşünün birçok yatırımcıyı ve izleyiciyi endişelendirdiğini söyledi.

Daha önce, bu tür endişeler, Pazartesi günü olduğu gibi, uzun vadeli tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesine neden oluyordu. Doğu saati ile Pazartesi 14:30 itibarıyla 10 yıllık TMUBMUSD10Y,
%3,511
%3,6’nın altında işlem görüyordu.

Mortgage faizleri, 10 yıllık Hazine getirisini yakından takip ediyor. 9 Mart’ta, 30 yıllık sabit oranlı ipotek ortalama %7 idi. Mortgage Haberleri Günlük. 13 Mart’ta 30 yıllık %6,57’ye düştü.

Marr, ABD-Çin ticaret savaşı dönemine atıfta bulunarak, “Etkilerin konutla çok az ilgisi varmış gibi görünse de, ipotek oranları düştü ve alıcıları 2019 baharında hemen piyasaya geri gönderdi” dedi.

“Bu, şu anda içinde bulunduğumuz paralel bir durum olabilir” diye ekledi. “Küresel ekonomi haberlerinde bunu tekrar tekrar görüyoruz… Tahvil getirilerinin gerçekten düşmesine neden olan çok fazla belirsizlik var ve bunun ipotek oranları üzerinde çok güçlü etkileri var.”

Marr, aslında, tipik bir ev alıcısı, etrafta alışveriş yaparlarsa ipotekleriyle gerçekten iyi anlaşmalar bulabilir, dedi.

Mart ortasında iki büyük banka battı

SVB’nin iflası, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası. Kapanış, finans sektöründe, 2008’de Lehman Brothers iflas ettiğinde olduğu gibi, zayıflığın yayılıp yayılmayacağına dair endişelere yol açtı.

Ancak ABD’li düzenleyiciler devreye girdi ve bankanın kontrolünü ele geçirip acil önlem alarak hasarı sınırladı.

İmza Bankası aynı kaderle karşılaştı. Hazine, Federal Rezerv ve FDIC tarafından yapılan ortak açıklamada şunları ekledi: “Bugün eyalet kiralama otoritesi tarafından kapatılan Signature Bank, New York, New York için de benzer bir sistemik risk istisnasını duyuruyoruz. Bu kurumun tüm mudileri bütün hale getirilecektir. Silikon Vadisi Bankası kararında olduğu gibi, vergi mükellefi hiçbir zararı karşılamayacak.”

‘Konut piyasası için önemli bir pozitif’

Uzmanlar, San Francisco ve Körfez Bölgesi gibi Batı’daki konut piyasaları ev fiyatlarıyla mücadele ederken, banka iflaslarının 2008’deki gibi konutta bir erimeye yol açmayacağını söyledi. O zamanlar durgunluk, subprime kredi verme ve haciz kriziyle ateşlendi.

“Banka iflaslarının ABD’nin batısındaki konut piyasası üzerinde önemli bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Başarısızlıklar kendine özgü ve hükümetin tüm mevduat sahiplerine ödeme yapma kararı göz önüne alındığında, genel olarak bir sorun olmasını beklemiyorum. Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, Unsur.net’a verdiği demeçte, finansal sistem.

Bankaların yine de ipotek kredisi sağlayacağını da sözlerine ekledi ve “tahvil piyasasına kalite kaçışı ve tahvil piyasasının geleceği beklentisi göz önüne alındığında ipotek oranları düşebilir. [U.S. Federal Reserve] oran artışlarını erteleyebilir.”

Capital Economics’te emlak ekonomisti Sam Hall, bankaları da içeren ipotek kredisi verenlerin likidite ile ilgili sorunlar görmeyebileceğini söyledi.

“Konut piyasası üzerindeki doğrudan etkinin küçük olması muhtemeldir. Ayrıca, SVB’nin konut ipoteğine dayalı menkul kıymetleri (MBS) toplam pazarın çok küçük bir kısmını oluşturuyor, bu nedenle bu varlıkların zorunlu satışının MBS fiyatları üzerinde herhangi bir aşağı yönlü baskı oluşturması pek olası değil” dedi.

Portföy yöneticisi Al Otero, “Bahar satış sezonuna girerken ipotek oranlarında önemli bir düşüş görebiliriz,” dedi ve “bu, konut piyasası için önemli bir pozitif olacaktır.”

Getty Images/iStockphoto

Armada ETF Advisors’ın portföy yöneticisi Al Otero da, çöküşün Fed’i konut piyasasına yardımcı olan oranları artırma konusunda frene basmaya zorlamış olabileceğini söyledi.

Getiri eğrisi boyunca oranlarda bir toparlanma var, dedi Otero, “ve Fed’in 21-22 Mart politika toplantısında fon oranını artırmayı ‘duraklatacağına’ dair bir beklenti.”

Ve bu, “ilkbahar satış sezonuna girerken ipotek oranlarında önemli bir düşüş görebileceğimiz” anlamına geliyor, “ki bu da konut piyasası için önemli bir pozitif olacaktır” diye ekledi.

Bölgesel bankalar, yatırımcıların mevduatlarını kaptığını ve daha küçük oyuncuların sağlığından endişe ederek onları korumak için daha büyük bankalara kaçtığını görüyor. Ancak Redfin’den Marr, bu ürkütücü tiplerin norm değil, daha çok bir istisna olduğunu belirtti.

“Genel olarak, çoğu insanın bunun … münferit bir sorun olduğunu ve kendilerini çok fazla etkilemediğini düşüneceğini düşünüyorum.”


— Taylor Marr, Redfin

Marr, “Muhtemelen iki grup insan olacak – Silikon Vadisi’nde veya finans ve ekonomide olup gerçekten dikkat eden insanlar ve sonra neler olup bittiği hakkında hiçbir fikri olmayan diğer insan grupları olacak” dedi.

“Eğer birinci gruptaysanız, o zaman kesinlikle ekonomideki istikrar açısından güveniniz biraz sarsılmış olabilir, dışarı çıkıp büyük bir karar almak konusunda daha az istekli olabilirsiniz. gelir ve bazı insanlar için bir uyandırma çağrısı olabilir” diye devam etti.

Marr, “Ancak genel olarak, çoğu insanın bunun izole bir sorun gibi olduğunu ve kendilerini çok fazla etkilemediğini düşüneceğini düşünüyorum” diye ekledi. “Ve belki de ipotek oranlarından biraz fayda sağlıyorlar.”


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: