Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Silicon Valley Bank çöküşünün en iyi NFT sanat projeleri üzerinde çok az etkisi oldu

Silicon Valley Bank çöküşünün en iyi NFT sanat projeleri üzerinde çok az etkisi oldu

Takas edilemez token sanat projelerinin işlem hacminde %97’lik bir kayıp gördüğü sallantılı bir 2022’nin ardından, sektör bu yıl yukarı yönlü bir seyir izledi. Merkezi olmayan uygulamaları izleyen ve analiz eden DappRadar’ın 16 Mart tarihli bir raporuna göre, Silicon Valley Bank da dahil olmak üzere birkaç ABD bankasının yakın zamanda çökmesinin Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi mavi çipli NFT projeleri üzerinde çok az etkisi oldu.

“Son finansal bankacılık krizi sırasında, blue chip tahsilatları, piyasa çalkantısına rağmen değerini koruyarak değerli bir varlık sınıfı olduğunu kanıtladı. DappRadar’da analist olan Sara Gherghelas, Unsur.net’a gönderdiği bir e-postada, “Bu, özellikle CryptoPunks gibi kendi başlarına menkul kıymetler ve varlıklar olarak kabul edilen koleksiyonlar için geçerlidir” dedi.

“Geçtiğimiz altı ayda, CryptoPunks’un taban fiyatı sabit kaldı ve stablecoin’lerin istikrarıyla karşılaştırılabilir. Olgunlaşan NFT pazarı, tüketiciler tarafından NFT koleksiyonlarının değerinin ve faydasının giderek daha fazla tanınmasına da katkıda bulundu.”

Taban fiyat, bir koleksiyondaki en ucuz sanat eserinin fiyatıdır.

Özellikle kripto borsası FTX’in Kasım 2022’deki çöküşünden sonra uzun süredir riskli bir varlık olarak görülen dijital varlık yatırımları, Silicon Valley Bank’ın çöküşü ve kripto dostu Signature ve Silvergate Banks’ın düşüşünden sonra iyi performans gösterdi. Bitcoin BTCUSD,
+%0,73,
bu hafta başlarında Ekim 2019’dan bu yana en iyi üç günlük performansını gördü. Bitcoin yatırımcıları, bankalar da dahil olmak üzere geleneksel finans kurumlarına bir alternatif olarak uzun süredir bunu lanse ediyor.

DappRadar Araştırma Başkanı Pedro Herrera, “NFT pazarının sermaye ve kripto pazarlarıyla düşük düzeyde ilişkili olduğu açık” dedi. “Çoğunlukla etkilenmeden kalıyorlar çünkü mavi çipler bu yeni oluşan pazarın standardı haline geldi ve bu nedenle kendi dışsallıklarını yaratıyorlar. Sanatın ekonomik krizde yaptığı gibi. Öte yandan, blue-chip’lerin arkasındaki ekiplerin, diğer türden sistemik risklere maruz kalan lider web3 markaları haline geldiğini de not etmek önemlidir.

Ancak tüm dijital varlıklar iyi durumda değil. NFT işlem hacmi daha genel olarak Mart ayının başından bu yana %51 azaldı ve satış sayısı %15,88 azaldı. Stablecoinlerdeki oynaklıkla, NFT yatırımcıları daha az aktif hale geldi ve Cumartesi, Kasım 2021’den bu yana en az tüccar ve 2023’teki en düşük tek gün sayısını gördü.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.