Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Sıcak hava, borsa yatırımcılarının sıcak iş raporu için hazırlanmaları gerektiği anlamına geliyor

Sıcak hava, borsa yatırımcılarının sıcak iş raporu için hazırlanmaları gerektiği anlamına geliyor

Ateşli bir Ocak ayı istihdam raporunun ardından, her zamankinden daha da hevesle beklenen aylık istihdam raporunun gelecek haftanın sonunda açıklanacağı bir Şubat soğuğunun gelmesini beklemeyin.

Araştırma şirketi Exante Data’nın kurucusu ve CEO’su ekonomist Jens Nordvig, bunun nedeni, normalden daha sıcak havanın muhtemelen Ocak ayındaki istihdam patlaması okumalarına katkıda bulunmasıdır – tarihin gösterdiği bir fenomen, önümüzdeki ay tersine çevrilmeyeceğini söyledi.

Firmanın daha önce Avrupa’nın doğal gaz talebini tahmin etmek için kullandığı sıcaklık verilerinin, kısa vadeli işgücü piyasası trendlerini incelemede de kullanışlı olduğu görüldü. Unsur.net ile paylaşılan bir video klipte Nordvig, müşterilerine sıcaklıklar ve maaş bordrosu büyümesi arasındaki ilişkinin gerçek olduğunu, ancak pek dikkat çekmediğini söyledi.

Aşağıdaki tablo, Ocak ve Şubat aylarında ABD sıcaklıklarının normalden sapmasını gösteriyor. Vurgulanan satırlar, Ocak ayı sıcaklıklarının normalden yüksek olduğu yıllarda, bordroların hem Ocak hem de Şubat için tahminleri aştığını gösteriyor.

Exante Verileri

Grafiğin gösterdiği gibi, Ocak 2023 normalden 5,4 derece daha sıcakken, bordrolar 517.000 artış görerek çok daha küçük bir artış için tahminleri yerle bir etti.

Yetkili, sıcak havanın, sadece mevsimlik işçilerin işten çıkarılmamasının bir sonucu olarak, Ocak ayı maaş bordrosu artışına 200.000’e kadar iş eklemiş olabileceğini söyledi.

“Bu nedenle, normalde New York’ta veya Ocak ayında havanın genellikle soğuk olduğu diğer yerlerde çalışmakta zorlanan inşaat işçileri çalışmaya devam ettiler” dedi ve bu etki muhtemelen diğer sektörlerde de görüldü.

Peki ya Şubat? Grafik, sıcaklıkların 3,4 dereceye kadar normalden daha sıcak kaldığını, ancak Ocak ayındaki ortalamaya göre daha sıcak olmadığını gösteriyor. Nordvig, bunun, Şubat ayındaki havanın, 10 Mart’ta yayınlanacak olan Şubat ayı istihdam raporu üzerinde, Ocak ayındaki sıcak havanın o ayki veriler üzerindeki etkisini yaratmasının pek olası olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Ancak verilerden çıkarılacak önemli çıkarım, geçmişte hava koşullarıyla güçlenen güçlü Ocak kazanımlarının ardından Şubat ayındaki tersine dönüşlerin gelmediğini söyledi. 2006’da Ocak ayı sıcaklıkları normalin 6,9 derece üzerindeydi, ancak Şubat ayında büyük ölçüde geriledi. Örneğin, Şubat 2006’daki bordro büyümesi tahminleri alt üst etti ve Ocak ayındaki artışı geride bırakarak 306.000’e ulaştı.

Nordvig’e göre varılan sonuç, yatırımcıların Şubat verilerinde güçlü Ocak ayı rakamlarının tersine dönmesini beklememeleri gerektiğidir. Eğer öyleyse, bu, Federal Rezerv politika yapıcılarının yakından ilgilendiği hareketli ortalamaların sağlam kalacağı anlamına gelir.

The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistler, ortalama olarak Şubat ayı bordrolarının 225.000 artmasını bekliyor.

İstihdam raporu genellikle ayın piyasa açısından en hassas verisi olarak görülür. Yatırımcılar, 3 Şubat’ta Ocak ayı okumasının ardından, işsizlik oranının 1969’dan bu yana en düşük düzeyine düşmesinin ardından, Federal Rezerv’in faiz oranlarını ne kadar yükseğe çıkarması gerektiğine dair geçen ayki hızlı yeniden değerlendirmeyi ateşlemesine yardımcı olduktan sonra özellikle Şubat rakamlarına odaklanacak. enflasyonu dizginleyin.

Görmek: Enflasyon verileri 10 yıllık Hazine tahvil getirisini %4’ün üzerine çıkardı. Faiz oranları daha ne kadar yükselebilir?

Ocak ayında geri çekilen hazine tahvil getirileri tekrar yukarı yönlü hareket ederken, hisse senetleri 2023’ün başlarındaki rallisini azalttı. Getiriler Cuma günü ılımlı bir şekilde geri çekilirken, hisse senetleri güçlü bir ralli gördü. S&P 500 SPX,
+%1,61
Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA, art arda üç haftalık kayıp serisini yakalarken,
+1.17%
2023’ün başındaki kazancını geçici olarak sildiğini gören haftalık dört ardışık düşüşü sona erdirdi.

Sıradakini oku: Borsa yatırımcıları için kilit soru: Kar elde edin veya ‘yap ya da yık’ Mart ayında sıkı durun


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: