Anasayfa / Ekonomi Haberleri / “Sessiz gezilerde” çalışanlar, uzaktan çalışmak için gizlice tatil yerlerine giderler. Bu çok mu kötü?

“Sessiz gezilerde” çalışanlar, uzaktan çalışmak için gizlice tatil yerlerine giderler. Bu çok mu kötü?

Emily Smith iki işte çalışıyordu – bir otelde ve bir perakende satış mağazasında – ciddi bir molaya ihtiyacı olduğunu fark etti. Vancouver, BC’de bulunan Smith, işverenlerinin genellikle tatil günlerini onaylamadığını, bu nedenle evden çalışması gerektiğini iddia ederek sahte bir aile acil durumu icat ettiğini söylüyor. Bunun yerine Las Vegas’a gitti.

“Havuz başında toplantılar yaptım ve uçuşlarımı mesai saatleri dışında olacak şekilde planladım” diyor. “Bütün işlerim zamanında tamamlandı, bu yüzden patronlarımdan hiçbiri sormadı.”

Bu, çoğu işin yüz yüze bir varlığı talep ettiği 2012 yılına geri döndü. Yaklaşık 10 yıl sonra, Smith gibi daha fazla insan uzaktan veya havuz başında çalışıyor. 2022’de yayınlanan ABD Sayım Bürosu verilerine göre, 2021’de 27,6 milyondan fazla insan öncelikle evden çalıştı. Bu, 2019’da COVID-19 pandemisinden önce evden çalışan insan sayısının üç katı.

ile bile uzaktan çalışmanın yükselişi, bazı çalışanlar evlerinin dışında başka bir yerden çalışmayı planladıklarında tereddüt ediyor veya bunu işverenlerine söyleme ihtiyacı hissetmiyor. Bu nedenle, çalışanların gerçek yerlerini patronlarına açıklamadan bir tatil yerinden çalıştıkları “sessiz geziler” yapmaya başladılar. Çoğu zaman, bu çalışanlar mesai saatleri dışında boş zaman aktivitelerinden yararlanırlar. iş ve eğlenceyi tek bir yolculukta birleştirmek.

Eğlence aracı kiralama sitesi RVshare, Eylül 2022’de Wakefield Research tarafından sessiz geziler ve diğer seyahat trendleri hakkında yürütülen bir anket yaptırdı. Ankete göre, çalışan Amerikalı yetişkinlerin %56’sı, “çok” veya “son derece” yüksek olasılıkla bu etkinliklere katıldıklarını söyledi. sessiz yolculuk. Ve X Kuşağı ile Y kuşağının %36’sı, 2023 için halihazırda bir planlarının olduğunu iddia ediyor.

Çıkış yapmak: Bu, kampçılıktaki en son trendlerden biri – teslim edilebilecekken neden bir karavan kullanasınız ki?

Tatil günleri konusunda cimri olan işverenleri olanlar için sessiz geziler gençleşme sağlayabilir. Bununla birlikte, bazı işverenler gizliliği onaylamaz ve işçileri ev ofisleri dışında hiçbir yerde istemezler, nokta. Ancak işçilerin nerede olduklarını paylaşmalarının bir önemi var mı?

Sessiz yolculuklara eşlik edebilecek sorunlar

İK hizmet sağlayıcısı Insperity’de insan kaynakları müdürü olan Amy Marcum, haberin duyulması halinde sessiz yolculukların sürtüşmeye neden olabileceği konusunda uyarıyor.

“Bazı çalışanlar, meslektaşlarının cömert evden çalışma politikalarından yararlanarak çatışmalara yol açtığını hissedebilir” diyor.

Yönetici koçu Robin Pou, başka bir olumsuz sonuca işaret ediyor: çalışanlar ve yöneticiler arasındaki güvenin bozulması.

“Lider her zaman öğreniyor ve onları çalışanın en başta neden bir şeyler saklamaya çalıştığını merak etmeye itiyor” diyor. “Bu güven erozyonu, ekip dinamikleri için bir kanser olabilir.”

ArtCenter College of Design’da insan kaynakları yöneticisi olan Lisa M. Sanchez, çalışanların sessiz yolculuklarda etkili olduklarına ikna olmadığını söylüyor.

“Turkuaz bir kumsal ve onları meyveli bir içecek beklerken kim çalışmak için motive olur?” Sanchez diyor. “Biri doğaçlama bir acil durum toplantısına çağrılırsa ve kaçarsa ne yapar?”

Ayrıca, işveren tarafından verilen bilgisayarları şehir dışına çıkarmak veya bilinmeyen Wi-Fi ağlarında oturum açmakla ilgili güvenlik endişeleri de vardır. Ayrıca, işçiler başka bir eyalet veya ülkeden çok uzun süre çalışıyorsa, işverenler için beklenmedik vergi sonuçları olabilir.

Beğenebilirsin: Bu seyahat tarzı, 50’den fazla grup arasında giderek daha popüler hale geliyor ve daha zengin, daha rahatlatıcı bir deneyim sunabilir.

Sessiz yolculuklar neden mutlaka kötü bir şey değildir?

Sessiz bir gezinin tüm önermesi, başlangıçta işyerindeki sorunları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Pou, “Liderlerin aynada kendilerine bakmaları ve ekip üyelerinin kendileriyle doğrudan konuşma konusunda kendilerini rahat hissetmedikleri bir ortamda ne tür bir ortam yarattıklarını merak etmeleri gerekiyor” diyor.

İşletme ve liderlik koçu Mariela De La Mora, çalışanların her zaman nerede olduğunu bilme ihtiyacının “en iyi ihtimalle gereksiz, en kötü ihtimalle patronluk taslayan” olduğunu söylüyor. En iyi iş arkadaşlarından bazılarının kalıcı dijital göçebeler olduğunu söylüyor.

“Uzaktan çalışma yalnızca üretkenliklerini ve rollerine olan bağlılıklarını artırdı” diyor. “Bu, rollerinde özgürlüğe değer veren ve bunu bekleyen – ve modası geçmiş gibi görünen politikalara o kadar kolay uymayan Z kuşağı ve genç Y kuşağını istihdam ettiğinizde özellikle önemlidir.”

Ayrıca bakınız: Yeni ücret şeffaflığı eğilimi, pazarlık gücünüzü veya iş arayışınızı nasıl etkileyebilir?

İşverenler seyahat etmek isteyen çalışanları nasıl daha iyi destekleyebilir?

Sessizlik yanlısı ya da karşıtı geziler olsun, hemen hemen herkesin hemfikir olduğu bir şey var: İzin önemlidir.

Marcum, “Konumdaki bir değişiklik yeni fikirlere yol açabilir, üretkenliği artırabilir, morali yükseltebilir, daha kaliteli işlere yol açabilir ve iş-yaşam dengesini iyileştirebilir” diyor.

Sanchez, işverenlerin çalışanların dinlenmesi için net fırsatlar yaratması gerektiğini söylüyor.

“Makul olmayan bir şekilde tatili reddetmeyin, 7/24 çalışan bir eziyet oluşturmayın ve çalışma saatlerinden sonra çalışanları meşgul etmekten kaçının” diyor.

Smith’e gelince, o zamandan beri bu iki işi bıraktı ve artık kendi işinin patronu. The Female Abroad adlı bir seyahat planlama şirketi işletiyor. Ama başka birine rapor vermek zorunda kalsa bile, sessiz kalma yanlısı olduğunu söylüyor.

NerdWallet’dan Daha Fazla

Sally French, NerdWallet için yazıyor. E-posta: [email protected]. Twitter: @SAFmedia.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: