Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Şaşırdık ve şaşkınız’: Ağabeyim vefat etti, evini, parasını ve malını hayır kurumuna bıraktı. Kardeşleri vasiyetine itiraz edebilir mi?

‘Şaşırdık ve şaşkınız’: Ağabeyim vefat etti, evini, parasını ve malını hayır kurumuna bıraktı. Kardeşleri vasiyetine itiraz edebilir mi?

Sevgili Quentin,

Kardeşim yakın zamanda Haziran ayında vefat etti. Eşyalarını kardeşlerine bırakmak yerine, evini, mobilyalarını ve kalan tüm nakit parasını hayır kurumlarına bağışlamayı seçti. Neden böyle bir karar aldığını anlamıyorum. Şaşırmış ve şaşkınız. Mirası için isteklerini özetleyen bir vasiyet bıraktı, ancak buna itiraz edilebilir mi?

sürpriz kardeş

Sevgili kızkardeşim,

Mirasını senin almanı isteseydi tek yapması gereken vasiyet etmemek olurdu.

Çok az insan bu tür sürprizlerden hoşlanır ve hiç kimse soru işaretiyle bırakılmaktan hoşlanmaz. Kardeşinle iyi bir ilişkiniz olabilir veya olmayabilir. Kardeşinizle kardeşleri arasında husumet olduğunu varsaymak için hiçbir nedeniniz yoksa, diğer insanların kararlarının sizinle hiçbir ilgisi olmadığını varsaymak her zaman en iyisidir. Kişisel algılama.

Vasiyetlere itiraz edilebilecek gerekçelerin olduğu zamanlar vardır: hayatında “yeni bir kişi” tarafından kontrol edilen bir ebeveyn veya istismarcı bir çocuk ve/veya sağlam olmadığı halde iradesini değiştirmeye zorlanan biri akıl. Ancak bu durumda, kardeşiniz ne yaptığını tam olarak biliyor ve en sevdiği hayır kurumlarını desteklemek istiyor gibi görünüyor.

İhtiyaca karşı istek ve aşka karşı para gibi başka bir konu daha var. Kardeşinin sana para bırakmasını isterdin ama o diğerlerinin daha az parası olduğuna ve daha çok yardıma ihtiyacı olduğuna inanıyor. Mektubunda mali açıdan zor durumda olduğuna dair hiçbir şey söylemiyorsun. Bu onun geri verme yoluydu. Sana para bırakmamış olması seni sevmediği anlamına gelmez ama sen onun son dileklerini destekleyerek onu daha çok sevebilirsin.

Doğrudan mirasçı değilsiniz (ebeveyn veya çocuk); kardeşler olarak, sizler ikincil torunlarsınız.

Bir vasiyete genellikle üç gerekçeden biriyle itiraz edilebilir: vasiyet ehliyetinin olmaması, bir aile üyesinin aşırı etkisi ve uygunsuz uygulama. İkincisi, genellikle bir vasiyete itiraz etmenin ve/veya bozmanın en kolay ve en yaygın yoludur: Diyelim ki vasiyete uygunsuz bir şekilde tanık olundu veya imzalanmadı ya da belki daha sonra bir vasiyet var ya da bazı sahtekarlık kanıtları vardı.

Kardeşin, özellikle onları mirastan mahrum etme vasiyetinde aileden bahsetmedi. Bir kişi, ailesini mirastan mahrum bırakmak niyetinde olduğunu veya alternatif olarak onlara küçük bir miktar bırakacağını, ancak vasiyete itiraz etmeleri durumunda o küçük miktarı bile kaybedeceğini belirtebilir. Burada durum böyle değildi. Siz ve kardeşleriniz, yokluğunuzun bir ihmal olduğunu iddia edebilirsiniz.

Ancak, doğrudan mirasçılar (bir ebeveyn veya çocuk) değilsiniz; sizler teminat torunlarısınız. Buna ek olarak, kardeşinizin vasiyetinin geçerli görünmesi – vasiyet hakkında olumsuz bir şey söylemediğinize göre – bana kardeşinizin isteklerini kabul etmeniz gerektiğini gösteriyor. Onun mirasına sahip olmadığınız için üzülmeniz onun iradesini kırmaya yetmez.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyorlar. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Sorularınızı e-posta ile göndererek, bunların Unsur.net’ta isimsiz olarak yayınlanmasını kabul etmiş olursunuz. Hikayenizi Unsur.net’in yayıncısı Dow Jones & Co.’ya göndererek, hikayenizi veya onun versiyonlarını üçüncü şahıslar aracılığıyla da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz..

Devamını oku:

‘Suçum yok’: Üvey babam bana 1 milyon dolarlık evini bırakacak. Onun iki biyolojik çocuğundan mirasımı nasıl korurum?

‘Kadınları akşam yemeğine ve içkiye götürmek için ayda 600 dolar harcıyorum’: Adam her zaman ilk buluşmada çeki almak zorunda mı?

Erkek kardeşim annemin ev kredisini ödüyor ve onun evinin sahibi. Diğer kardeşimin ve benim 1/3 hisseye sahip olmamızı nasıl sağlayabilirim?


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: