Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Sadık bir çalışan olmak işe yarar mı? Araştırma, daha fazla işle sonuçlanabileceğini söylüyor

Sadık bir çalışan olmak işe yarar mı? Araştırma, daha fazla işle sonuçlanabileceğini söylüyor

Sadık bir işçiyseniz, sömürülen bir işçi olmanız da olasıdır.

Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Fakültesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Matthew Stanley tarafından yürütülen yeni bir çalışmanın ana çıkarımı budur. Stanley’nin bulgular ortaya çıktı Journal of Experimental Social Psychology’nin yakın tarihli bir sayısında – ve makalenin başlığı hemen hemen her şeyi söylüyor: “Sadık İşçiler Seçici ve İronik Bir Şekilde Sömürü İçin Hedefleniyor.”

Stanley’nin araştırması, yüzlerce yöneticiden kurgusal senaryolarda çalışanlar arasında ne kadar iş yapılması gerektiğini belirlemelerini istedi. Deneylerde, “sadık” olarak tanımlanan çalışandan, “sadakatsiz” olarak tanımlanan bir çalışana göre sürekli olarak ücretsiz iş yapması ve ek iş görevleri alması istendi. Dahası, “sadık” çalışana, “dürüst” veya “adil” olarak tanımlanan çalışanlardan daha sık ücretsiz iş verildi.

Ve sadık bir çalışan ne kadar çok iş yaparsa, çalışandan yapması istenme şansı o kadar artar, hatta daha da fazla, Stanley ve araştırmacı arkadaşlarına göre. Kısacası bu bir kısır döngü.

Stanley, Unsur.net’a bazı yöneticilerin sadık çalışanları sırf yapabildikleri için sömürüyor olabileceklerini, ancak bunun her zaman bu kadar kesin olmadığını söyledi. Diğer durumlarda, sadık çalışanlardan ne istedikleri konusunda kör olabilirler ve işi bitirmekten endişe duyarlar.

Stanley, “Yöneticilerin kötü niyetli insanlar olduğunu varsaymanın doğal olduğunu düşünüyorum, ancak bu tam olarak doğru değil,” dedi.

Stanley, işçilere daha az sadık davranarak daha iyi hizmet edeceklerini söylemenin cazip gelebileceğini, ancak böyle bir beyanda bulunmaktan çekindiğini söyledi. Sadakat hala değerli bir özelliktir ve çalışanlar birçok durumda ekstra yol kat etmekten fayda sağlayabilir, dedi Stanley.

“Mesaj, mümkün olan her koşulda yapabileceğiniz kadar az şey yapmamaktır” dedi.

Yine de, işverenler çalışmanın sonuçlarını dikkate almalı ve işçilerin sömürülmediğinden emin olmak için kontroller ve dengeler oluşturmalı, dedi Stanley.

“Bu, bu tür şeylerin olmasını önlemek için kurumsal engeller oluşturma meselesidir,” diye bitirdi sözlerini.

İşyeri uzmanı Danielle Boris, çalışmanın bulgularına şaşırmadı. Ancak, şirketlerin sadık çalışanlarına aşırı yük bindirme tuzağından gerçekten kaçınmak istiyorlarsa, o zaman sadece onlardan istedikleri iş miktarını değil, aynı zamanda işin türünü de düşünmeleri gerektiğini önerdi.

Bir insan kaynakları teknoloji platformu olan Sandbox’ın kurucusu olan Boris, işin anlamlı olması ve sadık çalışanın bir başarı duygusu hissetmesine yardımcı olması halinde, hem çalışanın hem de işverenin amaçlarına hizmet edeceğini öne sürdü. Ama sohbet de doğru, diye uyardı

“Sadece rastgele bir iş olan işleri üst üste koyarsak, çalışan kendini kaybedebilir” dedi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: