Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Robert Shiller: Ev fiyatları ‘çok yüksek’ ama altı ay içinde daha da ucuzlayabilir

Robert Shiller: Ev fiyatları ‘çok yüksek’ ama altı ay içinde daha da ucuzlayabilir

‘Ev fiyatları tarihi standartlara göre çok ama çok yüksek’

Yale ekonomisti Robert Shiller, Pazartesi günü CNBC Overtime’da verdiği bir röportajda konut piyasasının mevcut durumu hakkında konuşuyordu.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda bir araştırmacı olan Shiller, ABD emlak piyasasının önde gelen izleyicileri olan Case-Shiller Konut Fiyat Endekslerinin oluşturulmasına yardımcı oldu.

“Konut piyasasında kısa vadeyi tahmin etmek kolay. Uzun vadeli bir alıcıysanız, net değil, ”dedi Shiller Pazartesi günü. “Ev fiyatları tarihi standartlara göre çok ama çok yüksek.”

“Altı ay sonra biraz daha ucuzlayabilir,” diye devam etti.

Ayrıca bakınız: Amerikalılar vatanseverlik ve dine daha az önem veriyor ve parayı daha çok önemsiyor, anket gösterileri

Ev alıcıları birçok nedenden dolayı zorluk yaşıyor: düşük envanter, tarihsel olarak yüksek fiyatlar ve yüksek ipotek oranları. Aslında, New York Fed konut anketi, Amerikalıların ipotek oranlarının bundan bir yıl sonra %8’in üzerine çıkmasını beklediğini gösteriyor.

Geçen yıl boyunca, Federal Rezerv, enflasyon ABD’yi vurmaya devam ederken sürekli olarak faiz oranlarını yükseltti ve geçen hafta oranları çeyrek puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4.75-%5’e yükseltti. Fed ayrıca bir faiz artırımının daha ufukta olduğunu belirtti.

Ev fiyatları tarihsel standartlara göre yüksek olsa da son aylarda düşüşe geçti. Shiller endeksi, ev fiyatlarının Temmuz 2022 ile Ocak 2023 arasında art arda yedi ay boyunca düştüğünü gösteriyor.

San Francisco ve Seattle gibi batıdaki şehirler yıldan yıla en düşük ev fiyat artışlarına sahipken Miami, Tampa ve Atlanta en yüksek artışları bildirdi.

Ayrıca bakınız: New York Fed konut anketi, Amerikalıların ipotek oranlarının bundan sonra her yıl %8’in üzerine çıkmasını beklediğini gösteriyor

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta “Enflasyonu zamanında aşağı çekeceğiz” dedi. “Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Shiller ayrıca, Amerikalıların yaklaşmakta olan bir ekonomik gerileme olabileceğini kabul etmeleri gerekebileceğini söyledi.

Shiller, “Fed’de akıllı insanlarımız ve hayran olduğum Hazine Bakanı Janet Yellen var” dedi. “Bir durgunluk gibi bir şeyi kabul etmek zorunda kalabilirler.”


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: