Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Rivian hisse senedi, gelir kaybı ve zayıf görünümden sonra %10 düştü

Rivian hisse senedi, gelir kaybı ve zayıf görünümden sonra %10 düştü

Rivian Automotive Inc.’in hisseleri, elektrikli araç üreticisinin üç aylık zararını azaltması, ancak gelir beklentilerini karşılamaması ve üretimi artırmaya çalışırken parça kıtlığı ve diğer imalat hıçkırıklarıyla mücadele ettiğini ortaya koymasının ardından Salı günü mesai sonrası işlemlerde %10 düştü.

Rivian RIVN, “Arz kısıtlaması açık ara en büyük kısıtlamadır” dedi.
+4.61%
İcra Kurulu Başkanı RJ Scaringe, sonuçlardan sonra analistlerle yaptığı bir görüşmede söyledi.

Rivian yöneticileri, hissedarlara sonuçlara eşlik eden bir mektupta, devam eden tedarik zinciri sorunlarının “üretimimizin ana sınırlayıcı faktörü” olmaya devam ettiğini ve parçaların hızlandırılmasıyla ilgili maliyetlerin de zarar gördüğünü söyledi.

Şirket, tedarikçi eksiklikleri nedeniyle “birden çok gün üretim kaybı” ve 2023’e kadar sürmesi beklenen “zorluklar” ile karşı karşıya kaldı.

Yatırımcılar aynı zamanda Rivian’ın bu yılki hafif üretim kayıplarını ve 2023 için umulandan daha zayıf olan üretim rehberliğini sindirmek için mücadele ederken, çağrı başladıkça stok kayıpları arttı.

Rivian, geçen yılın aynı dönemindeki 2,5 milyar $ veya hisse başına 4,83 $’lık zarara kıyasla dördüncü çeyrekte 1,7 milyar $ veya hisse başına 1,87 $ kaybetti. Gelir, bir yıl önceki 54 milyon dolardan 663 milyon dolara sıçradı.

FactSet konsensüsü, Rivian için 724 milyon dolarlık satışta hisse başına 1,96 dolar kayıp çağrısında bulundu.

EV üreticisi, 2021’deki 4,69 milyar dolarlık zarardan 2022’de 6,75 milyar dolar kaybetti.

Şirket, 2023 yılında 50.000 araç üretimine yön verdi. Rivian, 2022 yılında 24.337 araç üretti ve yıl boyunca 25.000 araç üretildi.

CFRA analisti Garrett Nelson, Unsur.net’a “Üretim kılavuzu hayal kırıklığı yarattı ve 2023 gelir tahminlerinde önemli bir kesinti olacağını ima ediyor” dedi.

Nelson, CFRA’nın 2023 üretim tahmininin 60.000 adet olduğunu ve Wall Street mutabakatının 62.200 araç civarında olduğunu söyledi.

Analist, “Rivian’ın 2023’te çok daha iyisini yapabileceğine inanılıyordu” dedi. Nelson, Wall Street’teki birçok kişinin tedarik zinciri sorunlarının dikiz aynasında olmasını beklediğini söyledi.

Buna ek olarak, Nelson, özellikle Lucid Group Inc.
+4.22%
rezervasyon sayılarının azaldığını bildirdi.

Görüşmede Scaringe, Rivian’ın sipariş defteriyle ilgili bir sorudan kaçındı ve artan faiz oranlarına ve diğer talep kısıtlayıcı faktörlere rağmen, “sahip olduğumuz talep birikiminin çok güçlü olduğunu” söyledi.

Scaringe ayrıca diğer otomobil üreticileri gibi Rivian’ın da “sahiplik pozisyonlarını içerebilecek” lityum için “doğru kaynak bulma” tartışmalarının ortasında olduğunu ancak henüz duyuru yapılmadığını söyledi.

Tesla Inc.TSLA,
-%0,92
bildirildiğine göre kendi lityum madenciliği şirketini satın almak istiyor.

Rivian ayrıca mallar için prim ödemeye devam etti ve hızlandırılmış navlun için para harcadı.

Rivian, Kasım 2021’de Rivian’a yaklaşık 90 milyar dolar değerinde ve yaklaşık 12 milyar dolar toplayan ilk halka arzında halka açıldıktan sonra henüz kar elde etmedi.

Ayrıca bakınız: Greenlight, Intel ve Rivian’ı satıyor, Tenet ve Funko’yu ekliyor

Rivian’ın hisseleri son 12 ayda yaklaşık %71 düştü, bu, S&P 500 endeksi SPX’in yaklaşık %9’luk kayıplarıyla karşılaştırıldığında,
-0.30%.


İlginizi Çekebilir

Strateji uzmanı, SVB’ye yenildi, bankalar ucuz ve M&A geliyor

Yatırımcılar, kıyının bu sinir bozucu bankacılık krizinden gerçekten temiz olup olmadığını görmek için saklandıkları yerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: