Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Risk sermayesi, Silikon Vadisi Bankası’nın patlamasıyla birlikte dalıyor

Risk sermayesi, Silikon Vadisi Bankası’nın patlamasıyla birlikte dalıyor

2021’de ve 2022’nin başlarında bir yangın hortumu gibi fışkıran girişim finansmanı musluğu, şimdi damla damla olmaktan başka bir şey değil.

2023’ün ilk çeyreğinin sonunda, 2021’de başlayan bağış toplama ivmesi büyük ölçüde buharlaştı ve ABD’deki 99 fonda 11,7 milyar dolar kapandı – bir PitchBook’a göre 2017’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en kötü performans yolunda. NVCA Girişim İzleme raporu Çarşamba günü geç saatlerde yayınlandı. Geç aşama anlaşma değeri, yedinci çeyrekte düştü.

2021’de 1.336 anlaşmada 158,5 milyar dolar toplandı. Geçen yıl, daha az anlaşmaya (892) rağmen 170,8 milyar dolar toplandı.

PitchBook VC analisti Vincent Harrison, Unsur.net’a “Pazar 2021’deki genişlemeden sonra daha da yoğunlaştıkça, geçen yıl etkinlik oldukça istikrarlı bir şekilde düştü” dedi. “İnsanlar girişime daha uyarıcı bir mercekle yaklaşıyor.”

Rapor üzerinde çalışan başka bir PitchBook analisti olan Max Navas şunları ekledi: “Gelişmekte olan ve ilk kez fon yöneticileri için yavaş kaynak yaratma hızı, yıl sonuna kadar zorlu kaynak yaratma deneyimlerinin habercisi olabilir.”

Pazar araştırmacısı CB Insights projeler dünya çapındaki girişim ekipleri, yılın ilk üç ayında 6.000 anlaşmada yaklaşık 65 milyar dolarlık yatırım bildirecek. Araştırma firmasına göre bu, önceki çeyreğe göre önemli bir düşüş ve 2020’den bu yana en düşük üç aylık fonlama tutarı anlamına geliyor. önceki raporlar. CB Insights’ın ilk çeyrek verilerini önümüzdeki hafta paylaşması planlanıyor.

Devamını oku: ‘zombi VC’lerin’ yükselişi – Silikon Vadisi’nin başlangıç ​​​​ekosisteminin favori bankasını kaybetmesinden sonra beklenen karanlık zamanlar

Harrison, Silicon Valley Bank’ın Mart ayındaki çöküşünün verilerde hemen görünmediğini, ancak “piyasa üzerinde başka bir gereksiz baskı” olduğunu ve “sermaye mevcudiyeti sorununu şiddetlendirebileceğini” söyledi. “Likidite daha da önemli hale geliyor.”

Fin Capital’in yönetici ortağı ve kurucusu Logan Allin, 2023’ü “özel ve kamu piyasası teknoloji şirketleri için SVB serpintisiyle şiddetlenen, son derece sancılı bir yıl” olarak görüyor. Unsur.net’a bunun, sermaye ve girişim borcuna erişim açısından destekleyici şirketler ve risk sermayedarları üzerinde uzun vadeli “yan etkileri” olacağını söyledi.

(20) çeyreğinde kararsız bir ekonomi ve halka arz kıtlığı zaten VC pazarını sarstı. İlk çeyrekte sadece 5,8 milyar dolarlık çıkış değeri kapatıldı – rekor yıl olan 2021’de üretilen toplam çıkış değerinin %1’inden azı.

PitchBook’a göre, sermaye taahhütleri daha büyük boyutlu araçlarda yoğunlaşmaya devam etti, ancak 2022’de 36 olan ilk çeyrekte yalnızca iki fon 1 milyar dolar veya üzerinde kapandı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: