Anasayfa / Ekonomi Haberleri / RBA, Nisan ayında faiz artırımlarını duraklatmak için zemin hazırlıyor

RBA, Nisan ayında faiz artırımlarını duraklatmak için zemin hazırlıyor

SİDNEY – Avustralya Merkez Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, 4 Nisan’da yapılacak politika toplantısında faiz oranlarındaki artışların durdurulmasını görüşeceğini söyledi.

RBA 7 Mart yönetim kurulu toplantısının tutanaklarında, “Üyeler, duraklamanın ekonominin görünümünü yeniden değerlendirmek için ek süre tanıyacağını kabul ederek, bir sonraki toplantıda duraklama durumunu yeniden gözden geçirme konusunda anlaştılar” dedi.

Tutanaklar ayrıca RBA yönetim kurulunun para politikasının artık kısıtlayıcı olduğunu ve “ekonomik görünümün belirsiz” olduğunu kabul ettiğini gösterdi.

Açıklamada, “Düşünceler, faiz oranı artışlarının bugüne kadarki etkisini daha tam olarak değerlendirmek için bir noktada nakit oranını sabit tutmanın uygun olacağı anlamına geliyordu” dedi.

Tutanaklar, RBA Başkanı Philip Lowe’un yaklaşan politika toplantılarının sonuçları hakkında “tamamen açık fikirli” olduğu yönündeki son açıklamalarıyla tutarlı.

RBA, 30 yılın en büyük enflasyon salgınıyla mücadele etmek için resmi nakit oranını geçen yılın Mayıs ayından bu yana 350 baz puan artırdı.

Tutanaklar, RBA yönetim kurulunun faiz oranı artışlarının bugüne kadarki etkisindeki gecikme hakkında konuşmak için çok zaman harcadığını gösterdi.

Tutanaklarda, “Bu gecikmelerin ekonominin görünümünü değerlendirme görevini zorlaştırdığını kaydettiler” denildi.

RBA Başkan Yardımcısı Chris Kent, Pazartesi günü yaptığı bir konuşmada, normalden daha fazla sayıda hanenin düşük sabit faizli ipotek kredisine sahip olduğu göz önüne alındığında, faiz oranı artışlarının şimdiye kadarki etkisinin yalnızca yarısının aktarıldığını söyledi.

Bununla birlikte, pandemi sırasında faiz oranları acil düşük seviyelerdeyken müzakere edilen bu ultra düşük faiz oranlı kredi anlaşmalarının çoğunun süresi dolmak üzere ve çok sayıda haneyi ipotek geri ödemelerinde keskin bir artışa maruz bırakıyor.

Son ekonomik verilere ilişkin olarak RBA, GSYİH büyümesinin en büyük itici gücü olan tüketici harcamalarının, yüksek enflasyon, artan vergi gelirleri ve artan faiz ödemeleri karşısında reel gelirlerin düşmesi nedeniyle yavaşladığını söyledi.

Tutanaklarda, “Personelin en son tahminleri, tüketimin bir süre daha düşük kalacağını varsayıyordu” denildi.

Perakendeciler de satışlarda çok az büyüme bildiriyor ve birçoğu “bazı hanelerin yaşadığı önemli mali baskılardan” bahsediyor.

RBA, sıkılaştırma döngüsünde bir duraklama ihtiyacını belirlemek için istihdam, enflasyon, perakende ticaret ve iş anketlerine ilişkin gelecek verileri izleyeceğini söyledi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: