Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petrol piyasası, Suudi Arabistan’ın günde toplam 1 milyon varilden fazla koordineli OPEC+ kesintilerine önderlik etmesinin ardından dalgalı açılışa hazırlanıyor

Petrol piyasası, Suudi Arabistan’ın günde toplam 1 milyon varilden fazla koordineli OPEC+ kesintilerine önderlik etmesinin ardından dalgalı açılışa hazırlanıyor

Enerji piyasaları, Suudi Arabistan’ın Mayıs ayından itibaren günde bir milyon varilden fazla petrolü kesecek olan birkaç OPEC+ ülkesinde sürpriz bir petrol üretimi kesintisine öncülük etmesinin ardından Pazar günü geç saatlerde dalgalı bir açılış için hazırlanıyordu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, krallığın uygulayacağını belirtti. günde 500.000 varil gönüllü kesinti Mayıs’tan 2023’ün sonuna kadar, diğer ülkelerle birlikte.

Ekim ayında yapılan OPEC toplantısında kararlaştırılan “gönüllü kesintinin üretim kısıntısına ek olduğu” ve “petrol piyasasının istikrarını desteklemeyi amaçlayan bir ihtiyati tedbir” olduğu belirtildi. OPEC+ Ekim ayında, Biden yönetimini kızdıran bir hareketle Kasım ayından itibaren üretimi günde 2 milyon varil kısma kararı aldı.

Rusya başbakan yardımcısı Alexander Novak, ülkesinin Mart ayındaki günlük 500.000 varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi. OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerinden ve Rusya dahil müttefiklerinden oluşur.

“Bugün dünya petrol piyasası, ABD ve Avrupa’da devam eden bankacılık krizi, küresel ekonomik belirsizlik ve öngörülemeyen ve ileriyi göremeyen enerji politikası kararları nedeniyle yüksek oynaklık ve öngörülemezlik dönemi yaşıyor. Aynı zamanda, küresel petrol piyasasındaki öngörülebilirlik, enerji güvenliğinin sağlanmasında kilit bir unsurdur” dedi. Novak yaptığı açıklamada.

Kesintiler, ham petrol fiyatlarında keskin bir düşüş görülen ilk çeyreğin ardından geldi. Petrol boğaları, Çin’in katı COVID kısıtlamalarını kaldırmasının fiyatlara daha güçlü destek sağlamamasından hayal kırıklığına uğrarken, merkez bankalarının agresif sıkılaştırmaları ve ABD ve Avrupa’daki bankacılık sıkıntılarının tam teşekküllü bir krize dönüşebileceği korkusu, durgunluk korkularını artırdı.

Mayıs teslimi CL.1 için ön ay West Texas Intermediate ham petrolü,
+%0,04,
Dow Jones Market Data’ya göre Cuma günü varil başına 75.678 dolardan kapanan petrol, Mart ayında %1.8 ve üç ayda bir %5.7 düşüş yaşadı. Brent ham BRN00,
+%0,05,
küresel gösterge Mart’ta %4,9 ve ilk çeyrekte %7,2 düşerek Cuma gününü varil başına 79,77 dolardan kapattı.

başka yerde, Kuveyt Petrol Bakanlığı açıkladı Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei’nin Attaqa Breaking News tarafından bildirildiğine göre, ülke günde 128.000 varil kesinti yapacakken, Birleşik Arap Emirlikleri üretimini günde 144.000 varil azaltacağını söyledi. Umman olacağını söyledi günde 40.000 varil gönüllü kesinti uygulamak. Kazakistan yapacağını söyledi günde 78.000 varil azalttı ve Cezayir keseceğini söyledi Günde 48.000 varil.

Saxo Bank baş emtia stratejisti Ole Hansen, duyurunun “birdenbire ortaya çıktığını” söyledi.

“Üreticiler, temelde spekülatif olmaktan çok spekülatif olan son düşüşten açıkça rahatsız oldular. Önümüzdeki aylarda küresel petrol talebinde beklenenden daha küçük bir artışın önüne geçmeye çalışırken muhtemelen 80$’lara geri dönüş yapacaklar. Hansen, Unsur.net’a verdiği demeçte, bu yıl için beklenen +2 mb/d artışın çoğunun ikinci yarıya geri yüklendiğini ve ekonomik yavaşlamanın piyasanın şu anda ABD faiz indirimi beklentileriyle fiyatladığı kadar şiddetli olması durumunda çok fazla hata payı olduğunu unutmayın. .

“Suudi petrol bakanı aşk[s] özellikle spekülatif kısa satıcılara zarar vermek söz konusu olduğunda, piyasaya yanlış adım atmak, ”dedi Hansen.

Hareket aynı zamanda ABD, Avrupa ve başka yerlerde enflasyonla savaşmaya devam ederken geliyor. Geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından varil başına 120 doları aşan petrol fiyatları, son 12 ayda keskin bir düşüş yaşadı. Brent, Cuma günkü kapanışta bir yıl öncesine göre kabaca %24 düştü.

Jefferies enerji hissesi analisti Giacomo Romeo, bir notta, yeni kesintilerin tam olarak uygulanması halinde, üçüncü çeyreğin başındaki önceki beklentilerin aksine, ikinci çeyrekte ham petrol stoklarında önemli bir düşüş sağlayacağını söyledi.

“Bu kararın tek potansiyel dezavantajı, piyasadaki ayıların kesintiyi son talep endişelerinin bir doğrulaması olarak algılayabilmesidir” diye yazdı ve geçmiş hedeflere uyumun da söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Romeo, örneğin BAE’nin birkaç ay boyunca hedefinin günde yaklaşık 200.000 varil üzerinde üretim yaptığı görülürken, Mart ayındaki Rusya üretiminin Şubat ayında açıklanan günlük 500.000 varillik düşüşün tamamını görmediğini belirtti.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: