Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petrol fiyatları, sürpriz OPEC+ üretim kesintisinin ardından büyük kazançlar elde ediyor

Petrol fiyatları, sürpriz OPEC+ üretim kesintisinin ardından büyük kazançlar elde ediyor

Petrol vadeli işlemleri, OPEC+’ın günde 1 milyon varilden fazla üretim kesintisi yapacağını açıklamasının ardından elde ettiği kazanımlarla Pazartesi günü erken saatlerde keskin bir şekilde yükseldi.

Pazar günü Suudi Arabistan ve diğer büyük üreticiler tarafından yapılan duyurular tüccarları hazırlıksız yakaladı.

Fiyat eylemi
 • Mayıs teslimi CL.1 için West Texas Intermediate ham petrolü,
  +%5,93

  CL00,
  +%5,93

  CLK23,
  +%5,93
  Ocak sonundan bu yana en yüksek gün içi seviyesini gördükten sonra New York Ticaret Borsası’nda varil başına 4.57 $ veya %6 artışla 80.24 $’a yükseldi.

 • Haziran Brent ham BRN00,
  +%5,96

  BRNM23,
  +%5,96,
  küresel ölçüt, ICE Futures Europe’da 4.56 $ veya %5.7 artışla varil başına 84.45 $ oldu.

 • Benzin RBK23 olabilir,
  +%3,11
  %3,7 artışla galonu 2,78 dolardan yükselirken, Mayıs ısıtma yağı HOK23,
  +%3,09
  %3,7 artışla galonu 2,718 dolara yükseldi.

 • Mayıs doğal gaz NGK23,
  -4.47%
  milyon İngiliz ısı birimi başına %6,6 düşüşle 2,069 dolara geriledi.

Market sürücüleri

Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ üyeleri Pazar günü Mayıs ayından itibaren günde yaklaşık 1,16 milyon varil üretim kesintisi yapacaklarını duyururken, Rusya Mart ayındaki 500.000 varillik kesintiyi yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi. OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinden oluşuyor.

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes bir notta, “OPEC dışı alternatif tedarik eksikliği göz önüne alındığında, grubun geçmişe göre önemli bir fiyatlandırma gücü var” dedi. “Ve küresel liderleri dehşete düşüren OPEC, kendi çıkarlarına hizmet eden ekonomik çıkarlar için Brent’in varil başına 80 dolarına sert bir çizgi çekmeye karar verdi. Ancak bu sürpriz kesinti, pazar paylarında önemli kayıplar olmadan bunu yapabildikleri için önleyici hareket etme konusundaki yeni doktrinleriyle tutarlı.

Financial Times’a göre hareket, Suudi yetkililerin ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un son açıklamalarından rahatsız olmasının ardından geldi. Granholm, ABD hükümetinin bakım sorunları nedeniyle Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurmaya başlamak için düşük petrol fiyatlarından faydalanmasının zor olacağını söyledi.

Görmek: Petrol stokları, Suudi petrol üretiminin kısılmasıyla yükseldi

Innes ve diğer analistler, hareketin aynı zamanda spekülatif tacirlerin ham petrolde aşırı büyük kısa pozisyonlar almasıyla geldiğini söyledi. Bu trader’lar, düşen ham petrol fiyatları üzerine bahislerini gevşetmek zorunda kaldılar ve bu da yükselişi daha da hızlandırdı.

Bu arada analistler, ham petrol piyasasının bu yılın sonlarında açığa gireceğine dair önceki beklentilerin ileriye çekildiğini söylediler.

“OPEC gibi, bu yıl yalnızca bastırılmış talep büyümesi beklesek de, arz kesintilerinin ölçeği 2023’te petrol piyasası dengesini bir açığa gönderecek ve daha da büyük bir açık verecek. [the fourth quarter]Capital Economics’in emtia baş ekonomisti Caroline Bain bir notta şunları söyledi: Capital Economics daha önce dördüncü çeyrekte bir açık tahmin etmişti, ancak piyasanın bir bütün olarak yıl içinde dengede olmasını bekliyordu.

OPEC+ ülkelerinin gönüllü kesintilere ne kadar güçlü bir şekilde uyacağı konusunda soru işaretleri var. Analistler, talep görünümüne ilişkin belirsizliğin de ilk yükselişin ardından yukarı yönlü hareketi sınırlamaya hizmet edebileceğini söyledi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: