Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petrol fiyatları, durgunluk korkularıyla 2023’ün en büyük haftalık düşüşünü görüyor

Petrol fiyatları, durgunluk korkularıyla 2023’ün en büyük haftalık düşüşünü görüyor

Petrol vadeli işlemleri, ABD ve Avrupa bankacılık sektörüyle ilgili endişelerin resesyon korkularını körüklemesiyle Cuma günü erken kazanımlarından vazgeçerek 2023’ün en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Fiyat eylemi
 • West Texas Intermediate ham petrol, Nisan teslimi için CL.1,
  -3.10%

  CL00,
  -3.10%

  CLJ23,
  -3.10%
  New York Ticaret Borsası’nda 1,61 $ veya %2,4 düşüşle varil başına 66,74 $’dan kapandı ve ABD gösterge endeksini haftalık %13 kayıpla bıraktı. Dow Jones Market Data’ya göre ABD endeksi, Haziran ayından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşadı ve 3 Aralık’tan bu yana en düşük kapanışını yaptı.

 • Mayıs Brent ham BRN00,
  -%0,67

  BRNK23,
  -%0,67,
  küresel gösterge, ICE Vadeli İşlemler Avrupa’da %2,3 ile 1,73 dolar düşerek varil başına 72,97 dolara kapanarak 20 Aralık’tan bu yana en düşük kapanışını yaptı. Hafta boyunca Brent %11,9 düşerek 15 Ağustos’ta sona eren haftadan bu yana en kötü performansını sergiledi.

 • Nymex’e geri dönelim, April benzinli RBJ23,
  -%0,54
  %0,1 düşüşle galonu 2,502 dolara gerilerken, Nisan ısıtma yağı HOJ23,
  +1.27%
  %1,3 artışla galonu 2,679 dolardan kapandı.

 • Nisan doğal gazı NGJ23,
  -6.60%
  %7 artarak milyon İngiliz ısı birimi başına 2,338 dolardan bitirdi.

Market sürücüleri

Hem WTI hem de Brent, analistlerin California’daki Silicon Valley Bank’ın çöküşü ve İsviçreli kredi kuruluşu Credit Suisse’deki sorunlarla artan resesyon korkularına bağlı emtia satışlarının yükünü taşıyarak haftayı 15 ayın en düşük seviyesinde tamamladı.

Commerzbank emtia analisti Barbara Lambrecht bir notta, “Petrol fiyatları, mevcut piyasa kargaşasının ortasındaki aşağı yönlü çekişe özellikle yakalandı” dedi.

Petrol, Credit Suisse’in Swiss National Bank’tan 54 milyar dolarlık bir can simidi çektiğini açıklamasının ve 11 ABD bankasının First Republic Bank FRC’ye 30 milyar dolar yatırmayı kabul etmesinin ardından Perşembe günü ılımlı bir şekilde yükseldi.
-31.31%,
ABD’nin en son bölgesel borç vereni kendisini inceleme altında buluyor. Kredi Suisse CS,
-7.64%
hisseleri Cuma günü yeniden baskı görüyordu.

Görmek: Credit Suisse’in başarısızlığı ABD’li yatırımcılar için neden önemli olacaktır?

Lambrecht, “Fiyat düşüşünün aşırı olduğunu ve çoğunlukla spekülatif olarak yönlendirildiğini düşünüyoruz” diye yazdı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Perşembe günü bir araya geldi. Lambrecht, muhtemelen petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmanın yollarını tartışırken, COVID kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin petrol talebindeki toparlanmanın “önemli bir koltuk değneği” olmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca, ham petrol şu anda ABD hükümetini 40 yılın en düşük seviyesinde bulunan Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurmayı düşünmeye sevk edebilecek bir seviyede işlem görüyor.

Lambrecht, “Bize göre bu, OPEC+’ın olağanüstü bir toplantı düzenlemesine gerek kalmadan petrol fiyatı için yeterli (öngörülebilir) desteği bırakıyor” dedi. “Petrol fiyatlarının yeniden artmaya başlayacağına dair birçok işaret olsa da, piyasadaki duyarlılık muhtemelen kısa vadede petrol fiyatlarının yönünü belirleyen ana faktör olacak.”


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: