Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Pazartesiye hazırlık: UBS, Credit Suisse için bildirilen 1 milyar dolarlık tüm hisse anlaşmasına yaklaşırken piyasalar ve yatırımcılar gergin durumda.

Pazartesiye hazırlık: UBS, Credit Suisse için bildirilen 1 milyar dolarlık tüm hisse anlaşmasına yaklaşırken piyasalar ve yatırımcılar gergin durumda.

Büyük bir Avrupa banka anlaşması başarısız olursa, Pazartesi günü Wall Street ve küresel piyasalar için başka bir yap ya da öl anı olabilir.

İsviçreli düzenleyicilerin, UBS Group AG’nin rakip Credit Suisse AG’yi satın alması için bir anlaşma yapmasına yardımcı olduğu bildirildi – Pazar akşamına kadar tamamlanması beklenen 1 milyar dolar değerinde bir tüm hisse anlaşması.

Pazar günü yayınlanan bir habere göre bu Finans ZamanlarıAlım fiyatını hisse başına 0,25 İsviçre frangı olarak belirleyen , Credit Suisse’in CS fiyatının oldukça altında,
-6.94%

CSGN,
-8.01%
Cuma kapanış fiyatı 1,86 İsviçre frangı. Böyle bir anlaşma, güç durumdaki bankaya ne olacağına dair günlerce süren spekülasyonlara son verecekti.

Credit Suisse teklifi geri çevirdi, Bloomberg bildirilditeklifin çok düşük olduğunu ve hissedarlara ve çalışanlara zarar verebileceğini söyleyerek.

Bir olasılık, UBS’nin Credit Suisse’i satın alması ve İsviçre operasyonlarını bağımsız bir varlık olan The Wall Street Journal’a devretmesi. bildirildi Pazar günü. Raporda, UBS’nin Credit Suisse’in servet yönetimi bölümünü elinde tutacağı, ancak görüşmelerin hâlâ devam ettiği de belirtildi.

Gözlemciler, anlaşmanın gerçekleşmemesi halinde piyasaların bir hafta içinde Federal Rezerv toplantısına ve ABD bankacılık tarafında potansiyel olarak daha fazla strese yol açacak yeni bir kaosla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

“Mevcut piyasa ortamı göz önüne alındığında, Credit Suisse gibi bir finans devinin çöküşü ABD piyasalarını kolaylıkla sarsabilir. Küresel finansal sistem artık her zamankinden daha fazla bağlantılı ve mevcut piyasa korkuları ile Avrupa’da bir manşetin ABD piyasalarını harekete geçireceği” dedi. Kobeissi Mektubu baş editör ve kurucu Adam Kobeissi, Unsur.net’a söyledi.

Credit Suisse hissesi geçen hafta %25 düştü – 2008’deki büyük mali krizden bu yana en kötüsü – ve bir yıl önceki seviyesinin %71 altında işlem görüyor. Credit Suisse’in Amerikan depo sertifikaları, Cuma günü geç saatlerde %7 arttı ve S&P 500 SPX için 1,45’lik bir artışa kıyasla hafta içinde %24 düştü.
-1.10%.

Anlaşma olasılığı, İsviçre Ulusal Bankası’nın, üç bankanın başarısızlığıyla başlayan küresel bankacılık sektörü üzerindeki stresin ortasında, geçtiğimiz hafta Credit Suisse’e 50 milyar İsviçre frangı (54 milyar $) acil kredi limiti sağlamaya zorlanmasından günler sonra geldi. ABD bankaları.

Credit Suisse’in hisseleri, en büyük yatırımcısının daha fazla sermaye sağlamayacağını söylemesi ve borç verenin başkanının varlık yönetimi müşterilerinin yatırım bankasından ayrılmaya devam ettiğini kabul etmesinden sonra son seanslarda rekor seviyelere ulaştı.

UBS UBS,
-5.50%

UBSG,
-%1,16
Raporda, duruma yakın dört kişiye atıfta bulunularak, kredi temerrütlerinin 100 baz puan veya daha fazla artması durumunda anlaşmanın geçersiz kılınmasına izin veren bir madde de ekledi.

Pazartesi günü piyasalar açılmadan önce bir anlaşmayı sonuçlandırmak için acele eden İsviçreli düzenleyiciler, hissedarlarla altı haftalık bir istişare dönemine izin veren bir yasayı değiştirmeye çalışıyorlar. Anlaşmadaki fiyat etiketi göz önüne alındığında, birçok hissedarın zarar etmesi bekleniyor.

Kaynaklar FT’ye, ABD yetkililerinin, Credit Suisse’i kurtarmanın tek yolu olarak görülen, İsviçre’nin en büyük iki bankasının birleşmesi için görüşmelere dahil olduklarını söyledi. İngiltere’den düzenleyiciler de dahil oldu. Anlaşmanın fiyat etiketi, İsviçre Ulusal Bankası’nın anlaşmayı hayata geçirmek için herhangi bir ekstra hükmünü de içermiyor.

Ne banka, ne Swiss National Bank ne de piyasa düzenleyicisi Finma, Financial Times’a yorum yapmadı.

UBS nihayetinde Credit Suisse’in işinin üçte birini temsil etmesini planlıyor. Ancak sendika yine de Avrupa’daki en büyük küresel sistemik olarak önemli finansal kurumlardan birini yaratacaktır – UBS’nin bilançosunda toplam 1,1 trilyon dolarlık varlığa ve Credit Suisse’in 575 milyar doları vardır.

Credit Suisse hissedarları, art arda beş çeyrek kaybetmesine ve dördüncü çeyrekte varlıklı müşterilerinden yaklaşık 100 milyar dolarlık çıkışa neden olan bir dizi skandala göğüs gerdi. Borç veren, geçen haftaki yıllık raporunda maddi mali kontrol sorunları olduğunu kabul etti.

Kobeissi, Pazartesi günü piyasa açılmadan önce bir anlaşma yapılmazsa, “ateşe daha fazla yakıt gelmesini bekleyin.

“Credit Suisse için hisse başına 0,27 $ olan mevcut 1 milyar $’lık teklif, Cuma günkü kapanış fiyatına göre %87 indirimli. Bu tek başına, özellikle Credit Suisse için başka teklif veren çıkmadığı için, hisse senetlerinin daha önce beklediklerinden önemli ölçüde daha az değerli olduğundan korkan yatırımcıları korkutmak için yeterli” dedi.

“Bu, JP Morgan’ın 2008’de Bear Stearns için hisse başına 2$ veya %93 indirimli teklifine çok benziyor. Piyasalardaki ve bankalardaki paniği durdurmanın tek yolunun, ABD’deki tüm banka mevduatlarının FDIC tarafından geçici olarak durdurulması olduğuna inanıyoruz. Aksi takdirde, bir banka kurtarıldığında bir sonraki banka söz konusu olur” dedi.

ABD Federal makamları Perşembe günü büyük bankaları First Republic Bank FRC’ye 30 milyar dolar akıtmak için organize etti.
-32.80%
ve Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Bank’ın geçen haftaki başarısızlıklarının ardından dördüncü bir banka çöküşünü önledi.

Okumak: SVB’nin ani çöküşünden Credit Suisse’in serpintilerine: 8 grafik finansal piyasalarda çalkantı gösteriyor

Yatırımcılar için bu hafta önde olan Federal Rezerv toplantısı. Piyasalar Salı-Çarşamba politika toplantısı için hazırlanıyor. Federal fon vadeli işlemlerinde tüccarlar, enflasyon endişeleri nedeniyle Çarşamba günü 25 baz puanlık bir faiz artışı için %75,3 şans görüyor.

Okumak: Bankacılık sektöründeki gerginlikleri yatıştırmak için gerekenler: zaman ve bir Fed faiz artışı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: