Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Patlayıcı’ AI trendi burada kalacak. Bu hisseler fayda sağlamaya hazırlanıyor.

‘Patlayıcı’ AI trendi burada kalacak. Bu hisseler fayda sağlamaya hazırlanıyor.

ChatGPT’nin öne çıkması, yapay zekayı 2023’te şirketler için ana temalardan biri haline getirdi ve çok sayıda oyuncu önümüzdeki aylarda bunun avantajlarından yararlanmaya hazırlanıyor.

DA Davidson analisti Gil Luria Unsur.net’a, “Metaverse gibi nispeten kısa abartılı döngülere sahip diğer birçok yenilikçi teknolojinin aksine, üretken yapay zekanın daha uzun bir döngüye sahip olabileceğine inanıyoruz” dedi. “Şu anda etrafındaki yenilik oranı patlayıcı ve geniş bir ürün serisi piyasaya sürülüp dönüştürüldükçe bu devam etmelidir.”

Wall Street en son çılgınlığa kapılmak için acele ederken, irili ufaklı şirketlerin ve sektörler genelindeki hisseleri bu yıl yapay zekanın katılımıyla arttı. Bir bakıma, çılgınlık, şirketlerin 2017’nin sonlarında kripto para birimi patlaması sırasında kendilerini blockchain oyunları olarak pazarlamaya çalıştıkları zamanki gibi eski yatırım heveslerini anımsatıyor, ancak AI zaten işletmelere somut faydalar sunabildiğini kanıtladı.

Ancak AI, yılın başlarında BuzzFeed Inc. BZFD’nin hisselerinin alınmasına yardımcı olan bir “meme stoğu” yapma potansiyeline sahipken,
+6.60%
Yayıncı, ChatGPT yaratıcısı OpenAI’nin teknolojisini içeriğine entegre etmeyi planladığını duyurduktan sonra, çılgın bir kış yolculuğunda, Wall Street’in temaya olan hayranlığı daha hedefli hale geldi. Bir Ocak ayı boyunca yaklaşık %300 ralli yapan BuzzFeed hisseleri, şu anda o büyük artıştan önceki seviyelerinin altında işlem görüyor.

AI kimlik bilgilerini öne çıkaran pek çok işletme ile en büyük kazananlar, teknolojiyi yaşayan ve soluyan şirketler olabilir. BuzzFeed’in hisseleri yapay zeka kaynaklı kazançlarını geri verirken, C3.ai Inc.
+21.50%,
birçok sektör için yapay zeka uygulamaları geliştiren bir yazılım şirketi daha iyi dayandı.

Hisse senedi, Shell PLC SHEL,
-%0,41,
enerji şirketi Baker Hughes Co. BKR,
+%0,38
ve müşterileri arasında ABD Hava Kuvvetleri. S&P 500 SPX,
+%1,44
aynı aralıkta sadece %4,9 arttı.

DA Davidson’dan Luria, Unsur.net’a “Bu devrimin 2023 sonuçları üzerindeki etkisini görecek sadece iki halka açık şirket olduğuna inanıyoruz” dedi. Bunlar Microsoft Corp. MSFT,
+1.50%
ve C3.ai dedi.

İlgili: BuzzFeed hissesi, içerik oluşturmak için OpenAI kullanacağını bildirdikten sonra %90’dan fazla arttı

ChatCPT’yi işinin bazı bölümlerine entegre eden Microsoft, kısmen ChatGPT vızıltısının da etkisiyle hisselerinin Mart ayında yaklaşık sekiz yılın en iyi haftasına ulaştığını gördü. Ocak ayında Microsoft, OpenAI’ye çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu ve Alphabet’in sahibi olduğu Google GOOG ile önemli bir AI savaşına zemin hazırladı.
+2.65%

GOOGL,
+2.81%,
yakın zamanda rakibi yapay zeka teklifi Bard’a erişim sağladı.

Luria’ya göre Microsoft için, Bing’deki hisse kazançlarından elde edilen ani fayda. Microsoft’un Azure bulut işinin de bir kazanan olduğunu belirterek, “Aldıkları her pay noktası için, kazançtan 10 sentlik artımlı bir pay alacaklar” dedi. “Hemen hemen tüm OpenAI ve ilgili hacimler Azure’da gerçekleşeceğinden, Azure işinin bu yıl pay kazanacağına inanıyoruz.”

En geç 2025’e kadar, Azure ile yapay zeka bağlantılarının tetiklediği kazançlarda 45 ila 50 sentlik bir potansiyel görüyor.

Üretim, hükümet, finansal hizmetler, petrol ve gaz ve savunma şirketleri tarafından kullanılan yapay zeka yazılımını yapan C3.ai, üretken yapay zeka teknolojisinin OpenAI ve Google’ın yapay zeka teknolojisiyle entegre olma yeteneğini öne çıkarıyor.

Şirket, Mart ayı başındaki kazanç raporunun yanı sıra “önemli ölçüde iyileşen” piyasa duyarlılığını gösterdi ve analistlerden olumlu ilgi görüyor. Bu ayın başlarında DA Davidson analisti Luria, C3.ai’nin üretici yapay zeka ürünlerinin kurumsal yapay zekayı benimsemesini artırma potansiyeline atıfta bulunarak satın alma notunu ve 30 dolarlık fiyat hedefini yineledi.

Unsur.net’a konuşan Luria, “Yeni üretken yapay zeka ürünlerinin yıl sonuna kadar büyümeyi hızlandıracağına inanıyoruz” dedi. “C3, yıllardır kurumsal müşterilerle yapay zekaya dayalı ilişkiler geliştiriyor ve üretken yapay zekanın bu ilişkilerden yararlanan katil uygulama olacağına inanıyoruz.”

C3.ai fiyat hedefini bu ayın başlarında 13 dolardan 24 dolara çıkaran Wedbush analisti Dan Ives’e göre yapay zeka ivmesi sahada artıyor. Müşterilere yazdığı bir notta, “Şirket, endüstrilerdeki çeşitli uygulamaları artırmak için tasarlanan yapay zeka çözümlerine yönelik artan talebi deneyimlemeye devam ediyor” diye yazdı.

Ives, Unsur.net’a yapay zeka teknolojisi için gerçek talep faktörleri olduğunu söyledi. E-posta yoluyla, “Biraz köpük olsa da, bunun önümüzdeki on yılda 800 milyar dolarlık bir pazar olacağına inanıyoruz ve bir avuç oyuncu buna öncülük ediyor” dedi. “Şu anda dağın zirvesinde Microsoft var, ancak Google gibi diğerleri hızla tırmanıyor. C3 doğru yer, doğru zaman.”

Yatırımcılar ve tacirler için sosyal bir platform olan Stocktwits’in CEO’su Rishi Khanna, “adında yapay zeka bulunduğundan” C3.ai’nin odaklandığı konusunda hiçbir şüphe olamaz. Diğer şirketlerin C3.ai’nin liderliğini takip etmek için markasını değiştirip değiştirmeyeceğini merak ediyor.

İlgili: C3.ai hisse senedi roketleri, CEO Siebel, AI yutturmaca arasında duyarlılıkta ‘dramatik değişim’i öne sürerken

“Bunu dotcom günlerinde ve insanların adlarına koyduğu kripto ile gördük. Bu bir bağış toplama/sermaye artırma aracı haline mi geliyor?” O sordu.

Khanna, Unsur.net’a “Bu AI temasının varlık sınıfları arasında harmanlandığını” gördü. Sadece kripto para birimi ve teknoloji oyuncuları bu kervana katılmakla kalmadı, aynı zamanda çeşitli sektörlerdeki daha büyük şirketler, yapay zekayı işlerine entegre etmenin yollarını bulduklarını duyurmaya çalıştı.

C3.ai’nin ötesinde, diğer olası AI yararlanıcıları, yatırımcıların teknolojiyle ilgili potansiyellerini anlamaları için temayı adlarına yapıştırmaları gerekmeyecek kadar belirgindir.

Stocktwits’ten Khanna, çip devi Nvidia Corp. NVDA’yı görüyor,
+%1,44
AI patlamasından yararlanan biri olarak, şirketin özel AI çipinin üst düzey AI pazarının çoğunluğunu oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Nvidia’nın hissesi 2023’te şu ana kadar %85 arttı ve yirmi yılı aşkın süredir en iyi çeyreğine doğru ilerliyor. Geçen yıl evde kalma ekonomisinin soğumasıyla parlaklığını kaybeden Nvidia’nın hissesi, analistlerin yonga üreticisinin benzersiz yapay zeka potansiyelini abartmasıyla bir kez daha moda oldu.

“AI, yeni bir bilgi işlem platformu gerektiriyor; Oppenheimer analisti Timothy Horan, bu hafta müşterilere bir not yazdı. “NVDA, endüstri lideri olarak kabul edilen GPU’lar ile mükemmel bir şekilde konumlandırılmıştır. [graphics processing units]bulutta AI cüzdan/bilgi işlem payı elde etmek için çalışacak kapsamlı bir AI yazılım yığınından yararlanıyor.”

DA Davidson’dan Luria, AI devriminin daha geniş etkisini hemen görünen faydalanıcıların ötesinde görmemizin biraz zaman alabileceğini belirtiyor. Unsur.net’a diğer birçok şirket ve sektörün dönüşeceğini söyledi. Ancak başka kimlerin yararlanacağını öğrenmemiz aylar ve yıllar alabilir” dedi.

Ancak yatırımcılar yapay zekanın potansiyeli karşısında ağzının suyunu akıtırken, bazı düzenleyiciler ve teknoloji uzmanları bu çılgınlığın çok hızlı buhar ürettiğinden endişe ediyor. Federal Ticaret Komisyonu kısa süre önce şirketleri pazarlamalarında asılsız yapay zeka aldatmacalarına güvenmemeleri konusunda uyardı. Ve Tesla Inc. TSLA dahil olmak üzere yüksek profilli figürler,
+%6,24
CEO Elon Musk ve Apple Inc. AAPL,
+%1,56
kurucu ortak Steve Wozniak az önce bir anlaşma imzaladı. açık mektup insan-rekabet zekasına sahip yapay zeka sistemlerinin oluşturduğu riskler nedeniyle gelişmiş yapay zeka geliştirmeye ara verilmesi çağrısında bulunuyor.

Wedbush analisti Ives, mevcut esnek makro ortamı not ediyor ve yapay zekayı şu anda bir “eğitim satışı” olarak nitelendiriyor. Unsur.net’a verdiği demeçte, yol boyunca açıkça hız tümsekleri olacak ve Wall Street aynı anda çıkışlara yönelebilir. “Ancak bu AI trendi çok büyük ve burada kalacağına inanıyoruz” diye ekledi.

Okumak: Elon Musk ve Steve Wozniak, AI gelişiminin durdurulması çağrısında bulunan dilekçeyi imzalayanlar arasında yer alıyor

Wallace Witkowski ve Emily Bary tarafından ek raporlama.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: