Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Para banka hesaplarından çıkıyor, ancak bu ‘çılgınca bir durum’ değil

Para banka hesaplarından çıkıyor, ancak bu ‘çılgınca bir durum’ değil

Ancak, JD Power’ın yeni bilgilerine göre, daha fazla perakende bankacılık müşterisi, krizden önce bile -ki bu düşüş umulmaktadır- birincil banka hesaplarından nakit çektiklerini söylüyordu.

Tüketici piyasaları analitiği şirketi yıllık bankacılık memnuniyet anketinde, enflasyon hesap bakiyelerini ezerken, artan faiz oranlarının müşterileri daha düşük getirili hesaplardan daha fazla para çekmeye yönelttiğini söyledi. Perşembe yayınlandı.

Yaklaşık iki hafta önce yapılan tüketici anketi saha çalışmasına göre, insanların yaklaşık üçte biri, %30’u, son üç ay içinde tasarruf hesabı parasını birincil bir hesaptan başka bir sağlayıcıya aktardıklarını söyledi. JD Power’ın bankacılıktan sorumlu üst düzey yöneticisi Paul McAdam, ortalama olarak bu giden meblağın bakiyenin yaklaşık %40’ı olduğunu söyledi.

Mart 2022’de %27’si birikimlerini hesaplarından çıkardıklarını söyledi. Bu, hesabın ortalama %35’iydi, ya belirsiz yerlere gidiyordu ya da sadece harcanıyordu.

JD Power, birincil bankalarında en az 10.000 ABD doları olan banka müşterilerinin payının önceki yıl %44’ten %28’e düştüğünü kaydetti.

Birçok insan için kullandıkları bankadan ayrılmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde, bu, enflasyonun bedelinin ve daha yüksek APY’lerin çekilmesinin veya para piyasası yatırım fonu gibi muhafazakar nakit eşdeğerlerinden daha iyi getirilerin bir kanıtıdır.

McAdam’a göre, tüketicilerin büyük çoğunluğu ihtiyaç halinde paralarının çekilebileceğinden emin olduklarını söylese de, para taşıma alışkanlığı bu ay da devam etti.

McAdam, hareket halindeki tasarrufları soran aynı yakın tarihli ankette, banka müşterilerinin %93’ünün bankalarına ve para çekme yeteneklerine çok veya biraz güvendiklerini söyledi. “Çılgın bir durum görmüyoruz,” dedi ve daha sonra ekledi, “Tipik tüketiciniz sisteme güveniyor, bundan kastedilen bu.”

Federal Deposit Insurance Corporation, 250.000 $’a kadar olan mevduatları kapsıyor, ancak Silicon Valley Bank ve Signature Bank mudilerinin, 250.000 $ sınırının ötesinde bile tüm paralarına erişebileceklerini söyledi.

Okumak: Batan bankalar mevduat sigortası fonuna 22,5 milyar dolarlık darbe vurdu. Bedelini kim ödeyecek?

McAdam, bankacılık anketinin tüketici ruh haline yalnızca bir bakış olduğunu belirtiyor. Örneğin, normal banka kullanıcıları, mevduat durumu hakkında işletme sahipleriyle aynı endişelere sahip olmayabilir. Bir araştırmaya göre, insanların üçte ikisi büyük ulusal bankalara ve daha küçük bölgesel bankalara en azından bir miktar güven duyduklarını söylüyor. YouGov anketi.

İnsanlar daha iyi oranlar konusunda akıllanıyorlar – yine de daha fazla faiz toplayabileceklerinin farkında olmayan insanlar var.

JD Power anketiyle aynı gün, bir Barclays notu, “mevduat oranı dikkatsizliğinden” sonra para piyasası fonlarına bir “ikinci dalga” mevduat çıkışı öngörüyordu.

En büyük para piyasası fonlarının yıllıklandırılmış yedi günlük getirisi şu anda %4,57. Vinç Verileripara piyasası fon endüstrisini takip ediyor.

Federal Rezerv faiz artışları dizisi sırasında, yüksek getirili tasarruf hesaplarındaki APY’ler, geleneksel gerçek mekanda faaliyet gösteren bankaların oranlarını aşıyor.

Ulusal bir banka yelpazesindeki ortalama APY, şu anda %0,23. Bankrate.com. Çevrimiçi yüksek getirili tasarruf hesaplarının şu anda ortalama %3,5’lik bir APY’si var. DepositAccounts.com.

enflasyon fiyatı

McAdam, insanların hesaplarından para çektiğinde, kaç kişinin başka yerlerde daha iyi oranlardan yararlanmak için bunu yaptığını ve kaçının bunu daha pahalı fiyatları karşılamak için daha fazla paraya ihtiyaç duyduğu için yaptığını ayırt etmenin zor olduğunu söyledi.

JD Power anketine göre, mevduat bakiyelerinde 1.000 doların altında olan hesapların payı geçen yıl %17’den %30’a çıktı.

Enflasyon, Amerikalıların kişisel tasarruf oranlarını, teşvik kontrolleri ve kilitli bir dünyada para harcayacak daha az yerle desteklendikleri bir zamanda, pandemik yüksek seviyelerinden aşağıya çekti. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Ocak ayında vergi ve giderler sonrası tasarruf oranı %4,7 oldu. Ekonomik Analiz Bürosu. Bu, Ekim’deki %3,4’ten artış ancak Aralık 2021’deki %7,5’ten düştü.

“Pandemi kaynaklı tasarruf artışı ortadan kalktı, ortadan kalktı. … Verilerimiz bununla bağlantılı, ”dedi McAdam.

Cuma sabahı tüketiciler, yatırımcılar ve politika yapıcılar enflasyon oranlarına ve kırk yılın zirvelerinden yavaş inişlerine bir kez daha göz atacaklar. Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsünün Ocak’tan Şubat’a kadar %0,6 ve yıldan yıla %5,4 artış göstermesi bekleniyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: