Anasayfa / Ekonomi Haberleri / OPEC+ sürpriz üretim kesintilerinin ardından doların geri çekilmesiyle altın 2.000 doların üzerine yerleşti

OPEC+ sürpriz üretim kesintilerinin ardından doların geri çekilmesiyle altın 2.000 doların üzerine yerleşti

Altın fiyatları, Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ üreticilerinin 1 milyon varilden fazla sürpriz petrol üretim kesintisi açıklamasının ardından zayıflayan ABD doları ve ABD Hazine verimlerindeki düşüşle desteklenerek üç hafta sonra ilk kez ons başına 2.000 doların üzerine çıkarak Pazartesi günü yükseldi. mayısta başlayan bir gün.

Fiyat eylemi
 • Haziran altın sözleşmesi GC00,
  +0.83%

  GCM23,
  +0.83%
  Comex’te ons başına 2.000.40 $’a yerleşmek için 14.20 $ veya %0.7 arttı. Dow Jones Market Data’ya göre bu, sarı metal için 10 Mart’tan bu yana en yüksek yerleşim oldu.

 • Mayıs SI00’de sona eren gümüş vadeli işlemleri,
  -%0,25

  SIK23,
  -%0,25
  13 sent ya da %0.6 düşerek ons ​​başına 24.02 dolardan kapandı.

 • haziran paladyum PAM23,
  -%0,41
  Temmuz platin PLN23,
  -%0,43
  6.70$ veya %0.7 düşüşle ons başına 996.40$’da kapandı.

 • Mayıs bakır vadeli işlemleri HGK23,
  -1.01%
  5 sent veya %1.2 düşüşle pound başına 4.05 dolardan kapandı.

Market sürücüleri

Altın, Suudi Arabistan’ın Mayıs ayından itibaren petrol üretimini günde 1,16 milyon varil azaltacak olan OPEC+ üyesi ülkelerde sürpriz bir üretim kesintisine öncülük etmesinin ardından doların güçlenmesinin sarı metalin beklentileri üzerinde baskı oluşturmasıyla Pazartesi sabahı başlangıçta düşük işlem gördü.

Ancak OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, tüccarların “sonunda petrol fiyatları yükselmeye devam ederse iyi bir şey olmayacağını” fark etmesiyle değerli metal kayıplarını tersine çevirdi ve üç haftanın en yüksek seviyesine yerleşmek için yükseldi.

“Güvenli limanlara olan talep artıyor gibi görünüyor ve bu altın için iyi bir haber olmalı.”

Petrol vadeli işlemleri CL.1,
+6.07%
Pazartesi günü %6’nın üzerinde yükseldi, ancak 12 ay öncesine göre yaklaşık %19 düşüşte kaldı.

ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
-%0,43,
doların rakipleri karşısındaki gücünün bir göstergesi, seansın erken saatlerinde 103’ün üzerinde işlem gördükten sonra %0,3 düşerek 102,17’deydi.

“OPEC’in üretimi kısma kararı almasının ardından enflasyon korkuları yükselmeye başladı. Düşüşlerde alıcılar var. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, “Bugün daha zayıf bir ABD doları ve günün en düşük seviyesinden yükseliş, fiyat artışına katkıda bulundu” dedi.

“Bugün ve yarın 2.000 doların üzerinde bir günlük kapanış, kısa süreli bir ralliye ve 2120 dolara doğru bir harekete neden olacak. Momentum ve hissiyat çok olumlu. Yalnızca çok güçlü bir Mart ayı istihdam rakamları altında satışlara neden olabilir. Karnani, e-postayla gönderilen yorumlarda, gelen haberler Paskalya Tatilinden önce anahtar olacak.

ABD ekonomik verilerinde Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün imalat endeksi bir önceki aya göre %47.7’den %46.3’e düştü. Bu, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye ve ekonominin kilit bir bölümünün büyümeye devam etmek için devam eden mücadelesini yansıtıyor.

ABD Çalışma Bakanlığı aylık istihdam raporunu Cuma günü yayınlayacak.

— Myra P. Saefong bu makaleye katkıda bulunmuştur.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: