Anasayfa / Ekonomi Haberleri / OPEC+ petrol üretimi kesintileri gaz fiyatlarını artıracak – işte ne kadar

OPEC+ petrol üretimi kesintileri gaz fiyatlarını artıracak – işte ne kadar

Akaryakıt endüstrisi uzmanlarına göre, Suudi Arabistan ve diğer petrol zengini ülkelerden gelen sürpriz ham petrol üretimi kesintileri, ABD’li sürücüler için geçen yılki pompa fiyat şoklarından hala acı çeken gaz maliyetlerinin hızla yükseleceği endişesine yol açmamalı.

Artan mevsimsel talep nedeniyle gaz fiyatlarının zaten arttığı bir zamanda, Suudi Arabistan’ın Pazar günü açıkladığı ham petrol üretiminin azalmasının daha yüksek fiyatlara dönüşeceğini söylüyorlar. Ancak enerji piyasalarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk etkisini absorbe ettiği geçen yılla karşılaştırıldığında, bu gaz fiyatı artışlarındaki yükseklik o kadar dik gelmeyebilir.

Pazartesi günü, bir galon benzinin ulusal ortalaması 3,50 dolardı. AAA’ya göre. Bu, bir ay öncesine göre yaklaşık 10 sent daha fazla, ancak bir yıl önceki 4,19 dolarlık ortalama maliyetten neredeyse 70 sent daha az.

İki farklı enerji sektörü gözlemcisine göre, azalan petrol üretiminin etkileri galon başına 15 sente varan ilk fiyat artışlarına dönüşebilir.

GasBuddy’de petrol analizi başkanı Patrick De Haan var.

Enerji sektörü haberlerine ve analizlerine odaklanan OPIS’te Baş Petrol Analisti Denton Cinquegrana, daha önce yaz aylarındaki gaz fiyatlarının ortalama 3,60 dolar civarında olmasını beklediğini söyledi.

“Bu hareket muhtemelen bunu yaklaşık 10-15 sent artırarak yaklaşık 3,70-3,75 $/gal’e yükseltir.” Cinquegrana, Unsur.net’a söyledi.

OPIS, Unsur.net’ın da sahibi olan Dow Jones’a aittir.

Benzin fiyatı ortalamalarının önümüzdeki hafta yaklaşık 3.60$’a ulaşmasının mümkün olduğunu söyledi. Cinquegrana’ya göre, diğer 10 ila 15 sent bu ayın sonunda veya Mayıs başında perakende pompa fiyatlarına yansıyabilir.

Sürpriz hamle Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ üyelerinden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden ve Rusya dahil müttefiklerinden geldi. Suudi Arabistan’da yetkililerin, ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’ün son açıklamalarından “sinirlendiği” bildirildi.

Biden yönetiminin geçen yılki yüksek gaz maliyetleriyle mücadele etmek için ülkenin stratejik petrol rezervini kullandıktan sonra, Granholm rezervi yeniden stoklamanın zor olacağını söyledi.

Mayıs ayına kadar, küresel enerji piyasalarındaki üretimden günde 1 milyon varilden fazla petrol kesilecek. Bu, geçen sonbaharda açıklanan OPEC+ üretim kesintilerine ek olarak yapıldı.

Bir galon gaz için maliyet dökümlerinde, ham petrol fiyatı, fiyat etiketinin yarısından fazlasından sorumludur. ABD Enerji Bilgi İdaresi.

Pazartesi sabahı işlemlerde, Mayıs vadeli West Texas Intermediate ham petrolün fiyatı %6 artışla New York Ticaret Borsasında 80$’ın biraz üzerine çıktı.

Bağlam olarak, geçen yıl gaz fiyatları rekor kırarken, West Texas Intermediate ham petrolünün maliyetleri üç haneli rakamlardaydı. Perakende fiyatları Mart 2022’nin başlarında yükselirken, West Texas Intermediate ham petrolü, 7 Mart 2022’deki işlem gününde kısa bir süre için 130 dolardan fazla işlem gördü.

AAA’ya göre, bir galon gaz için ulusal ortalama Haziran ortasında 5,01 $’a ulaştı. Mevcut bağlamda, Cinquegrana 5 dolarlık gaz ortalamalarına dönüş görmediğini söyledi. Benzin fiyatları ülke genelinde değişiklik gösterir. Kaliforniyalı sürücüler galon başına ortalama 4,80 dolar, Mississippi sürücüleri ise 3,02 dolar ödüyor.

Fiyat artışları geçen yılki kadar keskin olmasa da sıcak enflasyon yavaş yavaş geriliyor. Bu nedenle, hayatlarını yaşayan ve daha sık ofise gidip gelen milyonlarca Amerikalı sürücü için herhangi bir ekstra maliyet hoş karşılanmıyor.

AAA sözcüsü Devin Gladden, geçen yıl olduğu gibi petrol fiyatlarının artmaya hazır olduğunu söyledi.

Ancak şu anda ekonominin arka plan gürültüsü, gerileme endişeleri devam ederken etkiyi azaltabilir, diye ekledi. Ayrıca Gladden, açıklanan üretim kesintileri ile fiilen azaltılan miktarlar arasında farklılıklar olabileceğini söyledi.

“Piyasada durgunluk endişeleri devam ederse, piyasanın düşen petrol talebinin bu yıl fiyatların düşmesine yol açacağına inanması nedeniyle petrol fiyatı artışları sınırlı olabilir” dedi.

Pazartesi günü, üretim kesintisi haberlerinin ardından enerji sektörü hisse senetleri ve ilgili borsa yatırım fonları yükselişe geçti. Öğleden sonra erken saatlerde, Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+0.98%
S&P 500 SPX, 200 puandan fazla veya %0,7 yükselirken,
+0.37%
çok az değişti ve Nasdaq Bileşik COMP,
-%0,27
100 puan veya %0,8 düştü.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: