Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Önemsiz tahvil temerrütleri, Wall Street kredi sıkışıklığına hazırlanırken son iki yılı 3 ayda gölgede bıraktı

Önemsiz tahvil temerrütleri, Wall Street kredi sıkışıklığına hazırlanırken son iki yılı 3 ayda gölgede bıraktı

Goldman Sachs bu yıl ABD’nin yüksek getirili veya “önemsiz” şirket tahvilleri için temerrüt tahminini bu yıl %2,8’den %4’e yükseltti.

Önemsiz tahviller için daha bulanık bir görünüm, Wall Street’in daha sıkı kredi koşullarının baskısını hissetmesi ve ekonomik zeminin daha da kötüye gitmesini beklemesiyle ortaya çıkıyor.

İlk çeyrekte kurumsal temerrüde düşen 11 milyar dolardan fazla değersiz tahvil ile (grafiğe bakın), hacim şimdi 2021 ve 2022’nin tamamı için toplam dolar miktarını aştı.

ABD önemsiz tahvil temerrütleri, toplam son iki yılın ilk çeyreğinde.

Bloomberg, Goldman Sachs

Federal Rezerv geçen yıl faiz oranlarını artırmaya başlamadan önce kurumsal temerrütler nadirdi. Goldman verilerine göre, uzun vadede önemsiz tahvil sektörünün yıllık ortalama temerrüt oranı son 25 yılda %4,3 oldu.

Lotfi Karoui’nin Goldman’daki kredi araştırma ekibi, haftalık bir müşteri notunda, “birçok yatırımcı buradan ileriye dönük temerrüt boru hattının nasıl göründüğünü soruyor” dedi. Signature Bank SBNY’nin başarısızlıklarının ardından kredi koşullarının sıkılaşmasıyla daha fazla beklentiyle kurumsal temerrütlerin 2023’e başlamasıyla birlikte endişeler arttı.
-22,87%
ve Silikon Vadisi Bankası.

Tehlike 120 milyar doları buldu

CreditSights’a göre, ABD önemsiz tahvil piyasasındaki sıkıntılı tahvil arzı bir hafta önce yaklaşık 120 milyar dolara ulaştı. CreditSights’a göre, iki bankanın temerrüde düşmesinden önceki günlerde, sıkıntılı bölgede veya Hazine getirisinin en az 1.000 baz puan üzerinde bir farkla borç ticareti yapan yaklaşık 100 ihraççı vardı.

CreditSights’ta özel durumlar analisti Evan DuFaux Cuma günü telefonla, “Teknoloji sektörünün bazı kısımlarını yaşanmaz hale getiren ve Silikon Vadisi Bankası’nın çökmesine yol açan şey, faiz oranı artışlarının hızı ve büyüklüğüdür” dedi.

“Bu etkiler ekonomi genelinde ve özellikle kaldıraçlı şirketler söz konusu olduğunda hissedilecek.”

Ayrı bir gelişmede, Goldman’ın ekonomi ekibi Cuma günü bankacılık sektöründeki stresin kredi koşullarını sıkılaştıracağını söyledi ve yalnızca bölgesel ABD bankalarından beklenen geri çekilmeyi Fed’in 25-50 baz puanlık faiz artırımlarına eşdeğer olarak değerlendirdi.

Bu bir temaydı Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell çarşamba günü kazıldı Çarşamba günü Fed’in 25 baz puanlık başka bir faiz artırımının ardından düzenlediği basın toplantısında. “Asıl soru, bu kredi sıkılaştırmasının ne kadar önemli olacağı ve ne kadar sürdürülebilir olacağı. Sorun bu, ”dedi Powell Çarşamba günü.

Görmek: Fed toplantısı, banka başarısızlıklarının ardından daha sıkı kredi koşullarına odaklanıldığını gösteriyor. Zaten 2008 seviyelerindeydiler.

ABD’li ev sahipleri gibi, birçok şirket de Fed’in Mart 2020’de faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirip yaklaşık iki yıl boyunca orada tutmasının ardından, salgın sırasında tarihsel olarak düşük oranlarda yeniden finanse etmek için ucuz borç aldı. Her iki sektörde de borçlanma son aylarda önemli ölçüde yavaşladı.

Fed, politika derecesini bir yılda %4,75 ila %5 aralığına yükseltti ve nihai oran aralığı %5 ila %5,25 arasında kaleme aldı.

Bu, bankaların Hazine tahvilleri ve ipotek tahvili menkul kıymetlerine zarar vererek, menkul kıymetlerinin tahmini 620 milyar dolarını piyasa değeri bazında sular altında bıraktı.

İlgili: Eski FDIC başkanı Sheila Bair, Unsur.net’a “Bu, tüm bankaların karşı karşıya olduğu bir risk” dedi.

ABD hisse senetleri geçen hafta dalgalıydı, ancak haftalık kazançlar kaydetti. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%0,41
Cuma günü %0,4 yükseldi, S&P 500 Endeksi SPX,
+%0,56
%0,6 yükseldi ve Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+0.31%
FactSet’e göre %0,3 arttı.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: