Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Ondan 600 dolar isteyince kendimi suçlu hissederim’: İki oda arkadaşımdan biri taşındı ve kız arkadaşım taşınıyor. Ondan aynı kirayı almalı mıyım?

‘Ondan 600 dolar isteyince kendimi suçlu hissederim’: İki oda arkadaşımdan biri taşındı ve kız arkadaşım taşınıyor. Ondan aynı kirayı almalı mıyım?

Kız arkadaşımdan yanıma taşınmasını istedim ve konu kira olduğunda ahlaki bir kişisel ikilem yaşıyorum.

Ödeme yapmazsa yanıma taşınmayacağını söyledi, bu yüzden hiçbir şey bir seçenek değil. Evi Kasım 2019’da satın aldım ve birkaç ay öncesine kadar her zaman bana kira ödeyen iki oda arkadaşım oldu. Biri sağlık komplikasyonları nedeniyle ailesiyle birlikte yaşamak için taşındı. Diğer oda arkadaşı birkaç ay önce taşındı.

Bir kira kontratım olmamasına rağmen, kalan oda arkadaşımdan bu kadar çabuk ayrılmasını istemek beni kötü hissettirirdi. Neredeyse hiç evde bulunmaz ve etraftayken her zaman odasındadır. Kız arkadaşım ve ben gelişigüzel bir şekilde birlikte yaşamaktan bahsettiğimizde, diğer oda arkadaşının sorun olmayacağını söyledi. Muhtemelen burada bir yıl yaşadıktan sonra gitmesini isteyecektim.

İki aylık kira olan mevcut kontratını bozduğu için erken fesih ücretini ödemeyi planlıyorum çünkü onun yanıma taşınmasını istiyorum. Şu anki kirası ve benim ipoteğim sırasıyla yaklaşık 1.300 dolar. Şu anda yalnız yaşıyor ama benim evim onun dairesinden daha güzel ve daha büyük.

Şu anki oda arkadaşım 500 dolar ödüyor ve eski oda arkadaşım 600 dolar ödedi. İkisi de piyasa fiyatının oldukça altında. Ayrıca kamu hizmetlerinden eşit pay ödediler. Bu yüzden, ilk oda arkadaşım taşınmadan önce her ay kamu hizmetleriyle birlikte gelen yaklaşık 1.300 dolarım vardı ve şimdi yaklaşık 650 dolarım var. İşimden yaklaşık 70.000 dolar kazanıyorum ve sanırım o 60.000 dolara yakın kazanıyor.

“İpotek kredisini tamamen tek başıma ödeyebilirim, ancak hayatın diğer kısımlarında kesinti yapmak zorunda kalacağım ve bu, biriktirdiğim şeyi neredeyse tamamen ortadan kaldıracaktı.”

İpoteği tek başıma ödeyebilirdim, ama hayatın diğer kısımlarında kesinti yapmak zorunda kalırdım ve bu, biriktirdiğim şeyi neredeyse tamamen ortadan kaldırırdı. Şu anda kız arkadaşım ve ben birlikteyken yemek, seyahat ve eğlence masraflarının %80’ini ödüyorum, ki bu benim için sorun değil, ancak ilk oda arkadaşım taşındıktan sonra bu daha zor.

Peki ondan ne kadar ücret almalıyım? Ondan 600 dolar aldığım için kendimi suçlu hissederdim, eski oda arkadaşımın aldığı büyük para. Adilden fazla olmasına ve mevcut kirasına göre çok büyük bir tasarruf olmasına rağmen, oda arkadaşının kirasını hesaba kattığınızda ipoteğime kıyasla benim ödediğimden daha fazla olurdu.

Ancak bu, bu yıl değiştirmek zorunda kalacağım çatı gibi şeyleri veya sorumlu olduğum ters giden başka herhangi bir şeyi açık bir şekilde hesaba katmıyor. Ayrıca, diğer oda arkadaşı taşındığında kız arkadaşımın kirası da değişmeli mi? O asla burada olmayacak, bu yüzden onun yaşam kalitesi değişmeyecek ama benim ek gelirim düşecek.

Birlikte yaşayarak çok para biriktirirken, benim için alternatif başka bir oda arkadaşı bulmakken, aylık mali darbe almalı mıyım? İdeal olarak, birkaç yıl içinde birlikte bir ev alabilmemiz için birikimlerini kullanırdı ve bu çok yakında tartışmalı bir konu olacak.

İkilemli Bir Erkek Arkadaş

Sevgili Erkek Arkadaşım,

Mektubunuzda dikkate değer olan şey, kız arkadaşınızın hayatını mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorsunuz: kira kontratını bozduğu için iki aylık kira ödeyin, ondan sadece küçük bir miktar para ödemesini isteyin çünkü sonunda daha az ödemek istemezsiniz. İpoteğiniz için kira olarak ödeyeceğinden daha fazla cep.

Ve bir de mektubunuzun diğer kısmı var, şu ana kadar sözde bağlılıktan daha fazlasını ödemeniz gerektiğine inandığım kısım. Ev sahibi olmanın ve önünüzde 30 yıllık bir ipoteğe sahip olmanın soğuk, zor gerçeği. Bu bölüm, kira gelirine ihtiyacınız olduğunu ve zaten kız arkadaşınızla ortak giderlerin %80’ini ödediğinizi kabul ediyor.

Dürtüsel olarak ve aynı zamanda iyi bir yerden hareket ediyorsunuz ve bakıcı/erkek arkadaş rolünüz, kız arkadaşınıza karşı büyük ve cömert jestler yapmak istemenizde rol oynuyor gibi görünüyor. Ancak, daha sonra pişman olabileceğiniz (ve muhtemelen pişman olacağınız) romantizme dayalı ciddi finansal kararlar almanız gerektiğine inanmıyorum.

“İyi bir yerden hareket ediyorsun.” Ama daha sonra pişman olabileceğin (ve muhtemelen yapacağın) aşk ilişkisine dayalı ciddi finansal kararlar vermen gerektiğine inanmıyorum.’

Bu yüzden üç şey önereceğim ve onlardan hoşlanacağınızı sanmıyorum. İlk olarak, kız arkadaşınızın kira kontratının sona ermesini bekleyin. Bir kirayı onurlandırmak iyi bir uygulamadır. Sözleşmeyi imzaladı ve buna bağlı kalması gerektiğine inanıyorum. Bu kadar beklediyseniz biraz daha bekleyebilir ve flört etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Aradan geçen süre için bir oda arkadaşı bulmaya çalışabilirsiniz.

Kız arkadaşın, bu ilişkiden maddi olarak oldukça büyük fayda sağlamaya hazır. Bu beni duraklatıyor. Toplam harcamalarınızın %80’ini ödemekle kalmıyor, aynı zamanda fazladan bir oda arkadaşınızdan gelirinizi kaybedecek olsanız bile, ondan şu anda ödediği kiranın yarısını bile ödemesini istemeye isteksizsiniz.

Ona bir ev almasına yardım etmek istediğini biliyorum ve bu takdire şayan bir görev. Ama başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koymak kaygan bir yokuştur. Kendinizden bahsedelim: Sigortanız, emlak verginiz, tamir etmeniz gereken bir çatınız, inşa etmeniz gereken birikimleriniz, planlamanız gereken emekliliğiniz, biriktirmeniz gereken tatilleriniz ve sağlama almanız gereken acil durum fonlarınız var. Bu çok büyük bir sorumluluk.

Bu da beni ikinci önerime getiriyor: Kız arkadaşınızdan kendi evi için tasarruf etmesine yardımcı olacak mevcut kirasının yarısını ödemesini isteyin ve ipotek için kendi cebinizden ne kadar ödeyeceğinizi unutun. Sonuç olarak, her ay 1.300 $ kazanmanız gerekiyor. Ve bu, diğer tüm finansal hedeflere ulaşılmadan önce.

Üçüncüsü, oda arkadaşınızdan taşınmasını istemeyin. Ona neler olduğunu anlat ve nasıl gittiğini gör. Sonuçta onun orada olması o kadar da kötü olmayabilir. Ve sana katılıyorum: Bu fazladan gelirden vazgeçmek akıllıca değil. Taşınırsa/taşındığında kız arkadaşınıza zaten finansal bir mola veriyorsunuz. Kendinize de birkaç mola vermenin zamanı geldi.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Yaşlı amcamın hanım arkadaşı çok çıkarcıdır’: Bu kız arkadaşa çok borç vermiş. Onu nasıl koruyabiliriz? İradesine itiraz edebilecek mi?

Kız arkadaşım ‘biraz’ öğrenci borcu olduğunu kabul etti, ancak az önce 83.000 dolar borcu olduğunu öğrendim. Yine de birlikte bir ev almayı planlamalı mıyız?

‘Kendimi enayi gibi hissediyorum’: Halka arzdan sonra 18 dolara hisse senedi aldım. Sigortacının aracı kurumunun 30$’lık bir fiyat hedefi vardı. 1 doların altına düştü. Nasıl bu kadar yanlış anlayabilirler?


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.