Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Oğlum para konusunda dikkatli değil’: Onu 800 metrekarelik ‘küçük’ dairesinden kurtarmak istiyorum. Ona bir ev alıp senet imzalamalı mıyım?

‘Oğlum para konusunda dikkatli değil’: Onu 800 metrekarelik ‘küçük’ dairesinden kurtarmak istiyorum. Ona bir ev alıp senet imzalamalı mıyım?

27 yaşında teknoloji sektöründe çalışan yetişkin bir oğlum var. Oğlumu seviyorum ama para söz konusu olduğunda disiplinli değil. ABD’nin en pahalı şehirlerinden birinde 800 metrekarelik bir apartman dairesinde yaşıyor Aldığı maaş, cari emlak fiyatları ve artan faiz oranlarıyla tek başına ev alması söz konusu değil.

Oğlumu küçücük dairesinden kurtarmak için benim çözümüm ona bir ev almak. O evli değil. Bir senet imzalamasını ve önümüzdeki 20 yıl boyunca bana faizsiz geri ödemesini istiyorum. Bir şekilde bu senet ihtarını tapuya eklemek istiyorum ki benim iznim olmadan evi satamayacak. Ayrıca ödemelerine devam etmezse yasal işlem başlatacağım. Endişelerimin boşa çıkacağından %99,99 eminim ama emin olmak için bunu yazılı olarak istiyorum.

“Tüm endişelerimin boşa çıkacağından %99,99 eminim, ancak emin olmak için bunu yazılı olarak istiyorum.”

Aylık ödemeleri önemli olacak ama günlük hayatım için kritik olmayacak. Masraflarımı karşılamaya fazlasıyla yetecek kadar param var, ama benim için önemli olan – en masum zihne bile – aptalca bir şey yapma fırsatı yaratmamak. Çok iyi bir çocuk olan oğluma karşı adil olmak istiyorum ama kendi emeklilik yıllarımda da çok taviz vermek istemiyorum. 14 yaşımdan beri çalışıyorum (şimdi 65 yaş üstüyüm) ve yakın zamanda rahat rahat emekli oldum.

Bu iyi bir plan mı? Ona devam etmeli miyim? Böyle bir senet yeterli midir ve haciz gibi tapuya konulabilir mi? Oğlum para konusunda dikkatli değil. Umarım bu süreç ona biraz finansal sorumluluk öğretir ve yaşam kalitesi önemli ölçüde artar. Bu benim ana hedefim.

Lütfen ne düşündüğünü bilmeme izin ver.

sevgi dolu baba

Canım Babam,

2023 yılında büyük şehirlerde yaşayan birçok genç için 800 metrekarelik bir apartman dairesi mutlak bir lüks olacaktır.

Finansal kararları soğukkanlı bir kafa ve kararlı bir kararlılıkla almak en güvenlisidir. Elbette oğlunuzu seviyorsunuz, ancak duygularınızın mali durumunuzu yönetmesine izin vermemelisiniz. Bu, hayatınız boyunca yaptığınız en büyük satın almalardan biri olacak – en büyüğü değilse de – ve faturaları ödemek için üçüncü bir tarafa güveneceksiniz. Herhangi bir söz vermeden önce yasal ve mali tavsiye alın.

Bir emlak avukatıyla birlikte bir senet/ipotek senedi ve bir güven belgesi ayarlamanız gerekir. İlki, kredinin şartlarını ana hatlarıyla belirtir: faiz oranı (bu durumda %0), her ödemenin ne zaman yapılacağı, kredinin süresi vb. temerrüde düşerse olur.

Alternatif olarak, oğlunuza peşinat vererek veya ipotek geri ödemelerine ulaşabilmesi için evin bir kısmını ödeyerek, krediyi birlikte imzalayarak ve tapuya her iki adınızı koyarak mali taahhüdünüzü azaltabilirsiniz. Bununla birlikte, 30 yıllık faiz oranı %7’ye yaklaşırken, bu daha az çekici bir seçenek olabilir.

Oğlunuzla birlikte bir ipotek sözleşmesi imzaladıysanız ve kapanış masraflarına katkıda bulunduysanız, bu katkı, yıllık muafiyetten (2023’te bir kişi için 17.000 ABD doları) fazlaysa, Milli Gelir Servisi tarafından bir hediye olarak görülebilir. Mevcut kurallara göre, bir kişi yaşamı boyunca 12,92 milyon dolarlık varlık veya mülk verebilir.

Farrell Fritz’in tröstler ve mülkler avukatı Neil Carbone, oğlunuza bir aile içi ipotek kredisi sağlayabileceğinizi söyledi. “Aile içi krediler iyi emlak planlama araçları olabilir çünkü böyle bir kredinin faizi genellikle ticari bir borç verenden alınabilecek faizden daha düşüktür” diyor.

“Faiz oranı genellikle AFR’ye veya kredi bir hediye olarak kabul edilmeden uygulanabilecek en düşük oran olan geçerli federal orana göre belirlenir. Aile içi kredinin bir başka yararı da, geri ödeme koşullarının ticari bir borç verenin sağlamaya istekli olabileceğinden daha esnek olabilmesidir. “

Örneğin, kredinin sonunda bir balon ödeme ile sadece bir süre için faiz ödemeleri sağlayabileceğini ve kredinin dikkatlice belgelenmesi gerektiğini ve ipoteğin mülke karşı haciz olarak listeleneceğini söylüyor. oğlunuz ödemeleri yapmazsa korumanız olacaktır.

Bu hediye onun hayatını değiştirecek ve ona böylesine cömert bir babası olduğu için ne kadar şanslı olduğunu gösterecek ve -teorik olarak- yollarını değiştirmesi gerekiyor. Ne yazık ki, ancak, hayat nadiren böyle işler.’

Bu hediye hayatını değiştirecek ve ona böyle cömert bir babası olduğu için ne kadar şanslı olduğunu gösterecek ve – teoride – yollarını değiştirmesi gerekiyor. Ne yazık ki, ancak, hayat nadiren böyle işler. Mali açıdan pervasız insanlar bir gecede değişmezler ve bu köşeyi yazmak için harcadığım yıllar bana bir şey gösterdiyse, o da ücretsiz hediyelerin nadiren tam bir dönüşümü tetiklediğidir.

Aslında, tam tersini yapma riskini alırlar. Ücretsiz hediyeler genellikle tedbirsiz davranışlar için bir ödül gibi görünme kapasitesine sahiptir. Herhangi bir ev sahibinin size söyleyeceği gibi, oğlunuzun aylık yükümlülüklerini yerine getirmesini bekleseniz de, kendinizi burada kaçırılan bir ödemeye ve orada kaçırılan bir ödemeye veya ödemenin bir ay %90’ı ve bir sonraki ay %100’ü için hazırlamanız gerekir. %70 bir sonraki.

Bunu yapmadan önce oğlunuza bazı sorular sormalısınız: Kredi kartı borcunu ödedi mi? Altı aylık acil durum birikimi var mı? Bir bütçeye bağlı kalabileceğinden ve fazla harcama eğilimine karşı koyabileceğinden emin olmak için altı aylık bir süre boyunca aylık bir “cüzdan kontrolüne” boyun eğer mi? Bir finansal planlamacıyla görüşmeyi kabul eder miydi?

Mali durumunuzu “stres testi” için bir mali planlamacıyla da görüşmelisiniz. Bir temerrüt kredinizi nasıl etkiler? Bir hediye vergisi ödeyecek misiniz? Ya tıbbi bir acil durum yaşarsanız veya uzun süreli bakıma ihtiyacınız olursa? Mektubunuzda söylediklerinize göre, oğlunuz size yardım edecek durumda olmayabilir. Uzun süreli bakım sigortanız var mı?

Ve beklenmeyene hazırlıklı olun. Ev değerleri genellikle zamanla yükselir, ancak uyarı vermeden düşebilirler. Konut piyasası son üç yıldır düşüşte, ancak mülk değerlerinin düştüğü ve evin ödediğinizden daha az veya bir ev almaya karar verirseniz borcunuzdan daha az olduğu bir zaman gelebilir. ipotek.

Alternatif olarak, oğlunuzun yararına bir tröst oluşturabilir ve evi o vakfa koyabilir ve vakfa evi satın almak için kullanılabilecek nakit bir hediye verebilirsiniz, diye ekliyor Carbone ve vakfın lehtarı olarak, oğlunun, evin bakımını üstlenmesi şartıyla, evde kira ödemeden yaşamasına izin verilebilir. (Ya da tercihen ondan kira alın Ve ondan bakımdan sorumlu olmasını isteyin, bu onu sorumlu tutar ve ayrıca kendi nakit akışınıza yardımcı olur.)

Sert darbeler, geçmişteki mali hatalardan ve kazançlardan ders almak ve sahip olduğu şey için çok çalışarak bir doların değerini takdir etmek – bir mali müşavir ve güvenilir bir avukatın tavsiyesiyle birlikte – oğlunuza meşhur hediye atından çok daha fazla yardımcı olacaktır. . Oğlunuz, aynı yaştaki milyonlarca insan gibi küçük bir apartman dairesinde yaşıyor ve keskin bir gerçeklik dozu alıyor.

Ne yazık ki belki de bir geçiş ayini. Ancak karakter oluşturmaya yardımcı olacak ve gelecekte mülk merdiveninde attığı her adımı takdir etmesine izin verecektir. Hatta hayatının bu kısmına sevgiyle bakabilir. Bir evin hediyesi, ona biraz finansal sorumluluk öğretmenin bir yolundan daha fazlası olmalıdır. Ve bu çabasında ona yardımcı olacağından emin değilim. Aslında, onu bir dizi finansal hedefe ulaştırmanızı tavsiye ederim. önce noktalı çizgiyi imzalamaya karar verirsiniz.

Oğlunuza bir avantaj sağlama fırsatınız var ama umarım o da kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir.

sensen The Moneyist’e koronavirüs ile ilgili tüm finansal ve etik soruları [email protected] adresinden e-posta ile gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyorlar. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

Erkek arkadaşım evine taşınmamı ve kira ödememi istiyor. Sadece kamu hizmetleri ve market alışverişi için ödeme yapmayı önerdim. Ne yapmalıyım?

Akşam yemeği randevum cüzdanını ‘unuttu’ ve vergileri için makbuzu aldı. Cimri olduğu için ona seslenmeli miydim?

Erkek arkadaşım 2 çocuğumla benim evimde yaşıyor ama kira ödemeyi, yemek ve elektrik faturalarına katkıda bulunmayı reddediyor. Bir sonraki hamlem ne?


İlginizi Çekebilir

Tahvil getirileri, riskli varlıklardaki rallinin devam etmesiyle yükseldi

Bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin arka planda kaybolmasıyla riskli varlıklardaki ralli devam ederken, tahvil getirileri Perşembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: