Anasayfa / Ekonomi Haberleri / O kiralık ev gerçek mi? Bir tatil rezervasyonu yaparken bir dolandırıcılık nasıl anlaşılır?

O kiralık ev gerçek mi? Bir tatil rezervasyonu yaparken bir dolandırıcılık nasıl anlaşılır?

Emekliler seyahat ederken otel rezervasyonu yapmak yerine bazen kısa süreli tatil için online kiralama sitelerine ve platformlarına yönelirler. Bu süreçte, sahte listeler şeklinde dolandırıcılıkla karşılaşabilirler ve onları dolandırmanın bir yolu olarak bundan şüphelenmeyen tüketicileri siteden çıkarmaya çalışırlar.

Bir savunuculuk ve eğitim kuruluşu olan Consumer Rescue’nun kurucusu Michelle Couch-Friedman, “Bir tatil için kiralık yer ayırttığınızda tüm listenin bir sahtekarlık olduğunu anlayabilirsiniz” dedi.

Fotoğraflar olağanüstü görünebilir, fiyat nispeten yüksek ancak konum için makul görünüyor, ancak vardığınızda ve kaldığınız süre boyunca kiralamanın nasıl olacağını nasıl bilebilirsiniz?

Siz gelmeden önce gerekli onarımlar yapılacak mı? Yer lekesiz olacak mı? Konaklamanız sırasında bir şeyler ters giderse, oradayken rezervasyon platformuna veya ev sahibine ulaşabilecek misiniz? Pek çok tatil evi siz varmadan önce ödemenin tamamını talep ettiğinden, çevrimiçi gördüklerinizin varışta alacağınız şey olmasını mümkün olduğunca nasıl sağlayabilirsiniz?

Tipik olarak, kiralık yerin tam adresi siz rezervasyonu yapana kadar verilmez, bu nedenle 60’lı yaşlarının sonlarında teknoloji konusunda bilgili bir kişi olan Robert, kısa süreli bir kiralama yeri hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almak için Google Haritalar’ı kullanarak tatil amaçlı kiralık yerler için rezervasyon platformlarında arama yapar. olabildiğince.

Robert, Vrbo’da bulduğu bir mülkün yalnızca genel konumuna sahip olsa bile, örneğin iki sokağın kesiştiği nokta, ancak gerçekten bir kiralama rezervasyonu yapana kadar tam adresi bilmiyorsa, Robert bölgenin yanı sıra bir sokağın havadan görüntüsünü de arar. rezervasyon platformunda görüntülediği mülkle eşleşen bir mülk bulup bulamayacağını görmek için görüntüleyin.

Evin ön cephesini, sokak numarasını ve sitede belirtilen özel havuza sahip olup olmadığını görebilir. Bu, mülkün var olduğunu, muhtemelen tam konumunu ve bir süpermarkete, bakkala ve restoranlara yakın olup olmadığını belirlemesine yardımcı olan bir yöntemdir.

70’li yaşlarının başındaki bir San Antonio çifti, son birkaç yılda yılda en az bir kez, tipik olarak Florida’da tatil için kiralık yer ayırttı. Yetişkin çocukları ve torunları ile aynı mekanda toplanmayı severler, böylece kiralık evde yemeklerini birlikte rahatlıkla yiyebilirler. Tatil için kiralık evler bulmanın iyi bir yolu olarak çevrimiçi rezervasyonları buldular.

Okumak: “Sessiz gezilerde” çalışanlar, uzaktan çalışmak için gizlice tatil yerlerine giderler. Bu çok mu kötü?

Kendinizi ve seyahatinizi koruyun. Sahte listeleme veya diğer dolandırıcılık girişimlerine işaret edebilecek kırmızı bayrakları nasıl tespit edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kendinizi korumanın ilk yolu, kısa süreli kiralama pazarını ve bunun otel konaklamalı bir gezi planlamaktan ne kadar farklı olduğunu anlamaktır. Bir seyahat pazarı araştırma şirketi olan Phocuswright’ın kıdemli araştırma analisti Madeline List, “Otel rezervasyonu yapmaktan farklı bir yaklaşım,” dedi. Tanıdıkları bir markayı kredi kartıyla veya sadakat puanlarıyla rezerve etmektense, “daha ​​çok bir butik otel rezervasyonu yapmak gibi” dedi. “Emekliler arasında, o yaş grubunda çok fazla güçlü marka sadakati görüyoruz. Birkaç büyük oyuncuya sadık olma eğilimindeler.”

Phocuswright’a göre, 55 yaş üstü kişilerin yaklaşık %17’si son birkaç yılda kısa süreli kiralama kullandı.

List, “Birkaç büyük oyuncu ve sadakat programı yerine,” dedi, kısa vadeli kiralama piyasası “bunları kimin çalıştırdığına göre inanılmaz derecede parçalanmış durumda.”

Bu nedenle, kısa süreli bir tatil için kiralama rezervasyonu yaparken ekstra zaman ve çaba harcamak önemlidir.

Gezinirken ve rezervasyon yapmadan önce kendinizi korumak için, kısa süreli tatil için kiralık yerleri aradığınız yeri dikkatlice seçin. Aramaya başladığınızda, kendi durum tespitinizin bir dolandırıcılıktan kaçınmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın. Ayrıca beklentilerinizi ayarlayın. Kısa süreli bir kiralama, rüya gibi bir tatil yaratabilir ancak bu, bir otelde kalmaktan farklı bir deneyimdir.

Okumak: Yetişkinler için beş bahar tatili yeri

Ayrıca Couch-Friedman, Vrbo.com ve Airbnb.com gibi kiralık mülkleri listeleyen tatil yeri kiralama platformlarının mülk yönetim şirketi olmadığını söyledi. “Sizin emrinizde olmayacaklar ve aramayacaklar. Bu özellikleri incelemiyorlar. Hizmetleri listeliyorlar.”

Kayıt platformlarıyla rezervasyon yapmak, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayan bir kiralık tatil yeri bulmanıza yardımcı olabilir. Ancak otel deneyimi bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Emekliler de dahil olmak üzere bazı gezginler, “Vrbo ve Airbnb ABNB aracılığıyla sağlanamayan bir hizmet düzeyi bekliyor olabilir.
-2.81%,
dedi Couch-Friedman. Örneğin, her gün kat hizmeti bekliyorsanız, kısa süreli tatil kiralama size göre olmayabilir.

Okumak: Yurtdışında emekli olduğunuzda sağlık hizmetleri ve Medicare nasıl çalışır?

Dolandırıcılıktan olabildiğince kaçınmak ve bir rezervasyon sitesinde fotoğrafını gördüğünüzle yakından eşleşen bir yere sahip olacağınızdan emin olmak için işte uzmanlardan ve başarılı bir şekilde çevrimiçi tatil için rezervasyon yaptırmış olanlardan ipuçları:

Yalnızca saygın sitelerde rezervasyon yapın

Bu siteler bile sahte bir listeyle sonuçlanabilir, ancak bu daha az olasıdır. Platform aracılığıyla bir ana bilgisayara ulaşamıyorsanız veya ev sahibi sizden iş yapmak veya ödeme yapmak için siteden ayrılmanızı isterse, iletişimi hemen durdurun.

Site veya platform şartlarını öğrenin

Listeleme sitelerinin veya platformlarının genellikle mülkleri denetlemediğini unutmayın. Bir Expedia sözcüsüne göre, Vrbo kullanıcı hesaplarını doğrular ve ana bilgisayarlarda belirli arka plan taramaları gerçekleştirir. Vrbo bir Expedia Group EXPE’dir,
-2.28%
marka. “Bu, mülk listeleme adresinin, ev sahibinin adının ve fatura adresinin doğrulanmasını içerir” dedi.

Rezervasyon yapmadan önce, herhangi bir sorunuz varsa platformdaki mesaj özelliği aracılığıyla ev sahibiyle iletişime geçin.

Örneğin, rezervasyon yapmadan önce tesisin konumu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yakınlarda hangi cazibe merkezlerinin ve simge yapıların olduğunu sormak için ev sahibine mesaj gönderin. Daha sonra, buraların kalmak isteyip istemediğinizi görmek için bu yerleri arayabilirsiniz.

Fotoğrafların ne kadar yeni olduğunu sorun. Başka bir ipucu: Fotoğrafların stok fotoğrafları mı yoksa başka bir girişten görseller mi olduğunu ve gerçek bir kısa süreli kiralama listesi olmadığını görmek için fotoğrafları Google Görseller’e yapıştırın.

Kiralama ile ilgili tüm detayları dikkatlice okuyun

Birinin evinde bir oda yerine özel bir mülk istiyorsanız, açıklamanın böyle olduğundan emin olun. Airbnb gibi bazı siteler, ev sahiplerinin evlerinin bir bölümünü kiralamasına izin verir.

yorumları oku

Tatil yeri kiralama platformları, önceki konukların deneyimlerine dayanır ve dürüst ev sahipleri, konukların kiralık yer ayırtmaya devam etmeleri için doğrulanmış iyi yorumlar almayı amaçlar. Bir kiralık tatil yeri yönetimi olan Vacasa’nın ticaretten sorumlu başkanı TJ Clark, “Ev sahibinin veya mülk yöneticisinin bu incelemelere yanıt verip vermediğine ve ayrıca incelemelerde belirtilen evle ilgili herhangi bir sorunu ele alıp almadığına özellikle dikkat edin” dedi. Portland, Ore merkezli şirket.

Belirli bir kayıt için iptal politikasını doğrulayın

Kayıttan kayda değişebilir ve ne kadar önceden rezervasyon yaptığınıza bağlı olabilir. Tam bir geri ödeme alabilmek istiyorsanız, bunu almak için iptal etmeniz gereken son tarihi kontrol edin.

Kredi kartı kullanarak platformda ödeme yapın

Zelle, banka havalesi veya hediye kartları gibi anında ödeme yöntemlerini kullanmaktan kaçının.

Couch-Friedman, “Dolandırıcılar Zelle’i anında olduğu için seviyor,” dedi. “Kredi kartı olmadığı sürece her şeyi alırlar.”

Ayrıca, dolandırıcılar meşru rezervasyon platformlarına girmeyi başarırlar, bu yüzden dikkatli olun. Meşru bir şirket size e-posta göndererek Zelle’e depozito ödemenizi isterse, bu bir dolandırıcılık işaretidir, dedi. Meşru bir site sizden asla site veya uygulama dışında Zelle, Venmo veya başka herhangi bir anında ödeme yöntemiyle ödeme yapmanızı istemez.

Yalnızca platform üzerinden ödeme yaparak, bir sorun çıkması durumunda bir dereceye kadar korumaya sahip olursunuz. Expedia Group sözcüsüne göre, “Vrbo üzerinden rezervasyon ve ödeme yapan konuklar, otomatik olarak kapsamlı ödeme koruması, 24 saat müşteri hizmeti ve gerekirse acil rezervasyon yardımı sunan Güven Garantili Rezervasyonumuz kapsamındadır.” Ayrıca, Adil Kredi Faturalandırma Yasası, tüketicilere 50 doları aşan ihtilaflı masraflara itiraz etmeleri için 60 gün verir. Bunlar, teslim edilmemiş veya kabul edilemez malları ve yetkisiz kullanıcılar tarafından yapılan işlemleri içerir.

Herhangi bir onarım sorununu belgeleyin ve ev sahibini veya rezervasyon sitesini hemen bilgilendirin

Vardığınızda alanı kabul edilemez durumda bulduğunuza dair kanıta ihtiyacınız olması durumunda, bunları ne zaman çektiğinizi gösteren fotoğraf ve videolar çekmek için telefonunuzu kullanın.

Mülk yöneticilerine güvenen siteleri düşünün

Vacasa’dan Clark, “Mülk sahibinin temsilcileri olarak, mülk yöneticileri, kayıt görüntülerinin ev içi deneyimle eşleşmesini sağlamak da dahil olmak üzere, misafirleri için mümkün olan en iyi deneyimi sağlama konusunda kazanılmış bir menfaate sahiptir” dedi.

Seyahat sigortası satın alın

Pek çok seyahat sigortası türü vardır, bu nedenle özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak birini bulun. Örneğin, hastalık nedeniyle seyahat edememekten endişe ediyorsanız, “herhangi bir nedenle iptal et” içeren seyahat sigortası satın alın. Ödediğiniz kiralamanın bir aldatmaca olduğu ortaya çıkarsa, düşündüğünüz poliçenin sizi koruyup korumayacağını sorun.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: