Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nvidia CEO’su, Google ile yapılan anlaşmayı “çok büyük bir olay” olarak nitelendiriyor ve ChatGPT ile benzerlerinin talebi hızlandıracağını iddia ediyor

Nvidia CEO’su, Google ile yapılan anlaşmayı “çok büyük bir olay” olarak nitelendiriyor ve ChatGPT ile benzerlerinin talebi hızlandıracağını iddia ediyor

Nvidia Corp.’un kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, şirketinin Alphabet Inc.’in Google’ıyla yaptığı anlaşmanın, kendi yapay zeka donanım ve yazılım ürünlerini piyasaya sürmeye hizmet edecek ve başkalarının teknolojiyi geliştirmesine yardımcı olacak “çok büyük bir olay” olduğunu söyledi.

Nvidia’nın NVDA’sı sırasında yatırım analistleriyle yapılan bir toplantıda,
+%1,15
yıllık GTC geliştirici konferansında Huang, Microsoft Corp. MSFT’nin milyarlarca dolarlık yatırımıyla desteklenen OpenAI’nin ChatGPT’si gibi üretken yapay zekaların,
+%0,57
— platformlarına olan talebi hızlandırır. google GOOG,
+%3,84

GOOGL,
+%3,66
Huang, Nvidia’nın AI hareketi için kazma ve kürek sağlama çabasını detaylandırırken, teknolojinin kendi versiyonu olan Bard’ı Salı günü piyasaya sürdü.

Huang, konferansın Salı günü erken saatlerde yaptığı açılış sunumu sırasında, özellikle üretken AI uygulamalarının yanı sıra AI video ve görüntü oluşturmayı hedefleyen yeni çipler ve platformlar da dahil olmak üzere, AI geliştirmeyi genişletmeyi hedefleyen bir dizi ürün ve hizmet duyurdu.

Daha fazlası için: Nvidia, AI dalgalanmasını ve yeni bir çip yapımı çağını nasıl beslemeyi planlıyor?

Analistlerle yaptığı toplantıda Huang, analistlere yapay zeka hizmetlerine erişimi ve talebi hızlandırmak için bu ürünleri nasıl kullanacağını ve hiper ölçekleyiciler olarak da adlandırılan bulut hizmeti sağlayıcılarıyla nasıl ortak olacağını açıkladı. CEO, “en büyük işbirliğinin” Google Cloud Platform ile olan ortaklığı olduğunu söyledi.

Huang analistlere “GCP ile ortaklığımız çok büyük bir olay” dedi ve bulut hizmeti sağlayıcılarının yapay zeka fabrikalarına dönüştüğünü ve “her şirketin bir zeka üreticisi olacağını”, tıpkı neredeyse üretilen her tüketici ürününde olduğu gibi bir mikroçip. Huang, bu şekilde AI ve Nvidia’nın hizmet olarak altyapısının “iş modelimizi genişleteceğini” söyledi.

Okumak: Nvidia, erken benimseyenlerden biri olarak Google Cloud ile yeni yapay zeka platformlarını kullanıma sunuyor

Huang, ortaklıkların, DGX Cloud’u desteklemek için Nvidia ve diğerlerinden gerekli tüm donanımı satın alan bir bulut sağlayıcısını içerdiğini ve ardından Nvidia’nın, sistemi barındıran ve sürdüren sağlayıcıdan altyapıyı “kiraladığını” söyledi.

Huang, “DGX Cloud hizmetlerini pazara sürüyoruz ve sunduğumuz tüm değerin birleşimiyle fiyatı belirliyor ve müşterilerle doğrudan etkileşim kuruyoruz” dedi ve sözlerine, iş ortağı müşterilerle doğrudan ilgilenmek isterse “biz’ Bundan memnunuz” çünkü donanım ve yazılım hala satılıyor.

Huang, bu tür müşterilerin, “en yeni nesil üretken yapay zekadan yararlanmak için büyük bir aciliyet” bulunan otomobil ve sağlık sektörlerinden olanları içerdiğini söyledi.

Yazılım şirketleri de teknolojiden yararlanacak. Adobe Inc.ADBE,
+%3,13,
Salı günü kendi etkinliğinde, Nvidia tarafından da vurgulanan, kendi ürünlerinde içerik oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlayan bir “yardımcı pilot” teknoloji olan Firefly adlı bir AI ürününü duyurdu.

Okumak: Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard AI chatbot’a erişim sağlıyor

Ayın başlarında Nvidia Baş Finans Sorumlusu Colette Kress, bir yatırımcı konferansında yapay zekanın yalnızca ChatGPT gibi modellerin artan popülaritesiyle değil, aynı zamanda daha fazla işletme maliyet baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte “bir bükülme noktasında” olduğunu söyledi. verimlilik araçları olarak görüldü ve pazarlandı.

Kress Salı günü şirketin “hiper ölçekte daha güçlü talep gördüğünü ve geçen ay daha fazla talep gördüğünü” söyledi ve yapay zeka pazarına “hizmet verebileceğimizden emin” olduğunu ekledi.

Nvidia hisseleri, seans boyunca ilk kaybından kademeli olarak toparlandı ve seansı, S&P 500 endeksi SPX’teki %1,3’lük kazançla karşılaştırıldığında, %1,2’lik bir artışla tamamladı.
+1.30%
ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP’de %1,6 ilerleme,
+%1,58.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: