Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nvidia, AI dalgalanmasını ve yeni bir çip yapımı çağını nasıl beslemeyi planlıyor?

Nvidia, AI dalgalanmasını ve yeni bir çip yapımı çağını nasıl beslemeyi planlıyor?

Nvidia Corp. İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang Salı günü, çip üreticisinin yapay zeka ve yeni nesil çip yapımının gelişimini nasıl hızlandırmayı beklediğini açıkladı ve dökümhanelerin daha küçük transistörleri daha hızlı aşındırmasına olanak tanıyan yazılımları ve işletmeler için bir dizi yapay zeka ürününü tanıttı. .

Nvidia’nın NVDA’sındaki açılış konuşmasında,
+%0,36
yıllık GTC geliştirici konferansında Huang, şirketin silikon gofretlere oyulmuş sürekli küçülen transistörlerin çözünürlüğünü iyileştirmek için algoritmaların kullanıldığı süreç olan hesaplamalı litografiyi geliştiren cuLitho yazılım kitaplığını tanıttı. “cu” kısmı, Nvidia’nın CUDA paralel bilgi işlem ve uygulama platformunu ifade eder.

Nvidia, üçüncü taraf dökümhane Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. TSM’nin,
+2.37%
ve elektronik tasarım şirketi Synopsys Inc. SNPS,
-1.29%
kütüphaneyi kullanacak ve o çip-ekipman üreticisi ASML NV ASML,
-%0,64
grafik işleme birimleri desteğini litografi yazılımlarına entegre etmek için Nvidia ile birlikte çalışacak.

Huang yaptığı açıklamada, “Çip endüstrisi, dünyadaki hemen hemen her endüstrinin temelidir” dedi. “Fiziğin sınırlarında litografi ile Nvidia’nın cuLitho’yu tanıtması ve ortaklarımız TSMC, ASML ve Synopsys ile işbirliği, fab’ların verimi artırmasına, karbon ayak izlerini azaltmasına ve 2nm ve ötesi için temel oluşturmasına olanak tanıyor.”

Bir medya görüşmesinde cuLitho mimarı Vivek Singh, Nvidia’nın yazılımı nasıl fiyatlandırdığı veya iş modelleri hakkında yorum yapamadı, ancak yazılımın çip üreticilerine önemli olan yerlerde yardımcı olduğunu kaydetti.

Singh, “Çeşitli toplam sahip olma maliyeti analizleri yaptık ve önemli olan her bir vektörde – maliyet, üretkenlik, çıktı, güç, alan – cuLitho kullanmak son derece avantajlı,” dedi.

Şirket, yazılımın Nvidia’nın DGX H100 GPU tabanlı 500 veri merkezi sisteminin 40.000 CPU tabanlı sistemle aynı işi yapmasına izin verdiğini söyledi. Nvidia, bunun, güç ve alan ihtiyaçlarının yanı sıra çevresel etkinin azalmasıyla sonuçlandığını ve bir zamanlar haftalar süren süreçlerin artık bir gecede halledilebileceğini söyledi.

TSMC CEO’su CC Wei, Nvidia tarafından sağlanan bir açıklamada, “cuLitho ekibi, pahalı işlemleri GPU’ya taşıyarak hesaplamalı litografiyi hızlandırma konusunda takdire şayan bir ilerleme kaydetti” dedi. “Bu gelişme, TSMC’ye ters litografi teknolojisi ve derin öğrenme gibi litografi çözümlerini çip üretiminde daha geniş bir şekilde uygulamak için yeni olanaklar sunuyor ve yarı iletken ölçeklendirmenin devamına önemli katkılar sağlıyor.”

Benzer şekilde, ASML İcra Kurulu Başkanı Peter Wennink, yazılımın “hesaplamalı litografiye ve dolayısıyla yarı iletken ölçeklendirmeye muazzam fayda sağlaması gerektiğini” söyledi.

Eylül ayında Nvidia yeni “Ada Lovelace” çip mimarisini piyasaya sürdüğünde Huang, bir çip üzerindeki transistör sayısının her iki yılda bir yaklaşık aynı maliyetle ikiye katlanması standardı olan Moore Yasasının bu silikon gofretlerde “öldüğünü” duyurdu. şimdi “bir ton daha pahalıydı”. Yıllar geçtikçe Nvidia, yongaları için o kadar yerleşik bir yazılım ekosistemi geliştirdi ki, bazı analistleri Nvidia’yı hızla gelişen bir yazılım şirketi olarak görmeye sevk etti.

Yapay zeka sunumları

Şirket ayrıca yapay zekayı demokratikleştirme ve gelişiminde önemli bir lider olma hamlesinde yeni yapay zeka hizmetleri yayınladı.

 • Nvidia, geliştiricilerin özel yapay zeka modelleri oluşturması için dört yeni platform başlattığını söyledi: AI videosu için L4, görüntü üretimi için L40, ChatGPT gibi büyük dil modeli dağıtımı için H100 NVL ve öneri modelleri için Grace Hopper. Nvidia, Alphabet Inc.’in GOOG’unu söyledi,
  +%3,49

  GOOGL,
  +%3,55
  Huang, analistlerle yaptığı bir toplantıda, Google Cloud Platform’un L4’ü erken benimseyenlerden biri olduğunu ve onu Vertex AI makine öğrenimi platformuna entegre ederek Nvidia’nın AI alanındaki “en büyük iş birliği” haline geldiğini söyledi. Grace Hopper ve H100 NVL, yılın ikinci yarısında satışa sunulacak, L40 ise şu anda mevcut olacak ve L4, Google’dan özel bir önizlemede mevcut olacak.

Okumak: Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard AI chatbot’a erişim sağlıyor

 • Nvidia, işletmelerin yapay zeka modellerine basit bir tarayıcı üzerinden ayda 37.000 ABD Doları karşılığında anında erişebilecekleri bir hizmet olan DGX Cloud’u “iPhone anı yapay zeka” olarak adlandırdı.

 • Şirket ayrıca NeMo ve Picasso hizmetleriyle dil, görüntü, video ve 3-D işleyebilen Foundations model yapım hizmetini başlattı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: