Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nüfus sayımı verileri: İnsanlar şehirlerden kaçmayı bıraktı ve olduğu yerde kalmaya başladı

Nüfus sayımı verileri: İnsanlar şehirlerden kaçmayı bıraktı ve olduğu yerde kalmaya başladı

COVID-19 salgını sırasında şehirlerden ve daha fazla açık alana sahip banliyö ve kırsal topluluklara kitlesel göç yavaşlıyor gibi görünüyor.

Sayım Bürosu verileri Perşembe günü yayınlandı Nüfus artışı ve düşüşünün genel kalıplarının, büyük ölçüde büyük metropol bölgelere gelen daha fazla göçmen, daha az insan ölmesi ve daha fazla bebek doğması sayesinde pandemi öncesi seviyelere dönmeye başladığını gösteriyor.

Örneğin New York şehrini ele alalım. Big Apple, Amerika’nın en kalabalık metropol alanıdır. tahmini 8,5 milyon insan 2021’de – ve Nisan 2020’de 8,8 milyona düştü. Şehrin beş ilçesinden yalnızca biri olan Manhattan, salgının ilk yılında büyük ölçüde insanların şehir dışına taşınması nedeniyle 98.505 kişiyi kaybetti. Ancak Nüfus Sayımı verilerine göre, nüfusu geçen yıl 17.472 arttı.

2020’den itibaren: Bu gururlu New Yorker’a göre New York City ‘sonsuza dek ölü’

Ya da 2020 ile 2021 arasında 22.000 kişiyi kaybeden Teksas’taki Dallas İlçesi, 2021 ile 2022 arasında 13.000 kişi kazandı – Nüfus Sayımı Bürosu, ilçenin 2017’den beri gördüğü en hızlı artış olduğunu belirtti. San Francisco, 2021 ile 2022 arasında taşınan insan sayısının bir önceki yıla göre yavaşladığını da gördü.

Bu arada, Güney ve Batı, iç göçte en büyük artışlardan bazılarını yaşadı ve en hızlı büyüyen 10 ilçenin tamamı bu bölgelerde bulunuyor. Gerçekten de, en hızlı büyüyen 10 ilçenin yarısı Teksas’ta, geri kalanı ise Florida, Georgia ve Kuzey Carolina’daydı.

Dahası, büyük kolejlerin ve üniversitelerin bulunduğu şehirlerde, daha fazla öğrenci kampüslere döndükçe nüfus artışı da yeniden görülüyor. Örneğin, Washington Eyalet Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Washington’daki Whitman County’nin nüfusu 2020 ile 2021 arasında %9,6 azaldı. Ancak daha sonra geçen yıl %10,1’lik bir büyümeye sıçradı. Aslında Whitman Country, 2021’den 2022’ye kadar en hızlı büyüyen ilçe oldu.

Kuşkusuz, büyük şehirlerin banliyöleri ile küçük ve orta ölçekli metropoliten alanlar, ülkenin büyümesinin çoğunu hâlâ talep ediyor. Wall Street Journal’ın Perşembe günü bildirdiği gibi.

Stanford Üniversitesi’nde evden çalışma modellerini inceleyen ekonomi profesörü Nicholas Bloom, Journal’a bunu “çörek etkisi” olarak nitelendirdi. Başka bir deyişle, şehir merkezleri, şehir merkezlerinden ve şehir merkezlerinden önceki göçün ardından çevrelerindeki banliyö halkalarının büyümesini görüyor. “Büyük şehirlerdeki teknoloji çalışanları, bankacılar ve yöneticiler artık haftada yalnızca üç gün işe gittiklerini fark ediyorlar ve daha fazla yer için fazladan 20 veya 30 dakikalık işe gidip gelmekten mutlular” diye açıkladı.

Ancak metropol alanlardan kitlesel göç yavaşlamış görünüyor. Ve oyunda başka faktörler de olabilir. Örneğin, ilk kez ev satın alanlar, yüksek ipotek oranları ve ev fiyatları nedeniyle konut piyasasının dışında fiyatlandırılıyor (Perşembe günü Freddie Mac’ten gelen son veriler bir miktar rahatlama göstermesine rağmen), bu da mevcut şehir sakinlerinin apartmanlarında mahsur kalmasına neden olabilir. mükemmel listeyi arayın. Ya da Amazon, Snap ve Apple gibi teknoloji şirketleri gibi daha fazla işveren, uzaktan çalışanlarının ofise geri dönmesini talep ettikçe, şehirler içinde daha kısa işe gidip gelme çekiciliği, sakinlerin hareket etmesini engelleyebilir.

Unsur.net’ta daha fazlası:

‘Kiralayan bir ulus haline geldik’: Ev sahipleri yüksek ev fiyatlarından yararlanıyor, ancak milyonlarca kiracı kendilerini kapana kısılmış buluyor

Bu belirsiz konut piyasasında kimler evlerini satıyor? Herkesten daha çok ev satın alan aynı insanlar.

‘Baby Boomers ev satın alma pazarında üstünlüğe sahip’: Bu arada, ilk kez alıcılar emlak merdivenine çıkmak için mücadele ediyor


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: