Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nikola rekor düşük fiyat için hisse senetlerini %20 indirimle satacak

Nikola rekor düşük fiyat için hisse senetlerini %20 indirimle satacak

Nikola Inc. hisseleri Perşembe günü tüm zamanların en düşük seviyesinden kapandı ve elektrikli ve yakıt hücreli araç üreticisi, hisselerini bu fiyata %20 indirimle satmayı bekliyor.

Nikola Perşembe öğleden sonra halka arzda 100 milyon dolarlık hisse ve isimsiz bir yatırımcıya da 100 milyon dolarlık hisse satmayı planladığını duyurdu. Ancak Perşembe günü ilerleyen saatlerde şirket, bunun yerine toplam 100 milyon $ toplayacağını, hisseleri halka açık ve isimsiz yatırımcı arasında bölüştüreceğini ve hisse başına 1,12 $ ücret alacağını söyledi.

Nikola’nın hisse senedi NKLA,
-6.67%
Perşembe günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1,40$’dan kapandı ve anlaşmanın ilk versiyonunun açıklanmasının ardından mesai sonrası işlemlerde hisse başına 1,30$’a yükseldi. Nikola, uzatılan seansın sona ermesinin ardından anlaşmanın fiyatını ve değişen şartları açıkladı.

Nikola, halka arz fiyatından yaklaşık 29,9 milyon hisse ve özel arzda yaklaşık 59,4 milyon hisse satmayı beklediğini bildirdi, bu da toplamda yaklaşık 100 milyon dolar. Şirket, yüklenicisi Citigroup Inc. C aracılığıyla yaklaşık 4,5 milyon hisse daha teklif edebilir.
+%0,26.

Nikola, 2022’de bir elektrikli yük aracı üretmeye başladı ve geliri yatırımcıları hayal kırıklığına uğratınca dördüncü çeyrekte 133 araç üretti. Şirket, 2023 yılında bu kamyonlardan 250 ila 350 adet daha teslim etmeyi planlıyor, yöneticilerin Şubat ayında öngördüğü gibi ve yöneticilerin bu kamyonlardan 125 ila 150 adet teslim etmeyi planladıkları dördüncü çeyrekte hidrojen yakıtlı versiyonunu üretmeye başlamayı planlıyor.

Şirket, yıl için 784 milyon $ net zarar ve 2022 sona erdiğinde yaklaşık 244 milyon $ nakit ve kısa vadeli yatırım bildirdi. Analistler, şirketin bu hafta sona eren ilk çeyrek için ortalama olarak yaklaşık 155 milyon $ net zarar bildirmesini bekliyor.

Nikola’nın kurucusu Trevor Milton, şirketin hidrojen yakıtlı ağır kamyonlarla ilgili çalışmaları hakkında verdiği sözler nedeniyle geçen yıl menkul kıymet dolandırıcılığından hüküm giymişti. Milton’ın CEO olarak değiştirilmesi yaklaşık üç yıl sürdü ve 2023’ün başında şirketten ayrıldı. Nikola’nın finans müdürü bu hafta başında ayrıldığını duyurdu ve yerini şirketin kontrolörü aldı.

S&P 500 endeksi SPX, son 12 ayda %87,4 ve bu yıl şu ana kadar %35,2 düştü.
+%0,57
bu dönemlerde sırasıyla %12,5 düşüş ve %4,9 artış göstermiştir.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: