Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nike hissesi, kalıcı maliyetler ve fiyat düşüşleri marjları baskıladığından düşüşe geçti

Nike hissesi, kalıcı maliyetler ve fiyat düşüşleri marjları baskıladığından düşüşe geçti

Atletik teçhizat devi Nike Inc. Salı günü, hem genç hem de yaşlı NBA sporcularının yıldız gücünden ve koşu ayakkabısı segmentindeki coşkudan yararlandığını söyledi. Ancak yöneticiler, tüm yıl için brüt kar marjlarının beklentilerin alt sınırına ineceğini söylemesinin ardından saatler sonra düştü.

Daha zayıf marj tahmini Nike NKE olarak geliyor,
+%3,64
ve diğerleri, geçen yıl temel ihtiyaçlar için artan fiyatların alışveriş yapanları yeni giysilere veya yeni bir çift spor ayakkabıya daha az para ayırmasını sağladıktan sonra, depolarında ve ambarlarında oluşan yığınları temizlemek için hâlâ giyim fiyatlarını düşürmeye çalışıyor. Ortaya çıkan indirimler müşterileri cezbedebilir, ancak şirketin kâr artışını tehdit edebilir.

Nike yöneticileri Salı günü, mali yılın sonuna kadar stokları eşitleme çabalarının ortasında, 2023 mali marjlarının tahminlerinin alt sınırında yaklaşık 250 baz puan düşmesini beklediklerini söylediler.

Ancak, günün erken saatlerinde açıklanan ve beklentileri aşan üçüncü çeyrek sonuçlarının bir sonucu olarak, yönetim, tüm yıl satış tahminlerini, önceki “orta-tek haneli” görünümden “yüksek tek haneli” bir artış yüzdesine yükseltti. basamak” kazancı.

Hisse senetleri, uzatılmış oturumun erken saatlerinde yükseldikten sonra saatler sonra %1,9 düştü.

Spor ayakkabı ve spor giyim üreticisi, üçüncü çeyrek net gelirini, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 1,4 milyar dolar veya hisse başına 87 sente kıyasla, 1,24 milyar dolar veya hisse başına 79 sent olarak bildirdi. Gelir, önceki yılın çeyreğindeki 10.87 milyar $’a kıyasla %14 artarak 12.39 milyar $’a yükseldi.

FactSet anketine katılan analistler, 11.48 milyar dolarlık satış üzerinden hisse başına 56 sent kazanç bekliyorlardı. Nike’ın Aralık ayındaki son kazanç raporu da tahminleri aştı.

Nike’ın brüt kar marjı 330 baz puan düşerek %43,4 oldu. Stoklar, “yüksek ürün girdi maliyetleri ve artan navlun maliyetleri” nedeniyle %16 artarak 8.9 milyar $ olarak gerçekleşti.

Salı günü Nike yöneticileri, fiyatlandırmaya “cerrahi bir yaklaşımın”, fiyatları bu yıl şimdiye kadarki ortalama olarak ortalama tek haneli rakamlara yükseltmelerine izin verdiğini söyledi. Mali İşlerden Sorumlu Başkan Matt Friend, üçüncü çeyrekte tüketicilere doğrudan – çevrimiçi veya Nike’ın kendi perakende mağazaları aracılığıyla – fiyatlandırma stratejisiyle birlikte satış yapmanın “fazla envanteri tasfiye etmek için promosyonların kısa vadeli maliyetini” dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca elindeki giysi miktarının düştüğünü söyledi. Yönetim, şirketin ilkbahar ve yaz sezonları için daha az satın aldığını ve bunun da şirketi “sağlıklı” stoklar için daha iyi bir konuma getirdiğini söyledi.

Ancak yurt dışında Çin’de satışlar düştü. Tüketiciler temkinli olmaya devam ettikçe, bazı analistler daha geniş bir indirim baskısının beklenenden daha uzun sürebileceğini söylediler. Nike yöneticileri sonbaharda, şirketin tedarik zinciri daralmaları nedeniyle sezon dışı çok fazla seçim yapmasına neden olduktan sonra boşaltmaya çalıştığı ana şey olan giyimin aylarca ucuz kalabileceğini söyledi.

Ancak Jefferies analisti Randal Konik, geçen hafta bir araştırma notunda, Adidas ADDYY olarak rakip Adidas AG’nin mücadelelerinin Nike’ın kazanımları haline gelebileceğini öne sürdü.
+%0,41
kendini bir grup Kanye West markalı ayakkabıyla sıkışmış halde bulur. West’in geçen yılki antisemitik sözleri, ikisi arasındaki işbirliğinin sona ermesine yol açtı.

Bir notta, “Spor ayakkabı alanı oldukça parçalanmış durumda ve Adidas’ın yeniden bir araya gelmesiyle NKE’nin büyük olasılıkla fayda sağlamaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Konik, Jefferies’in kendi verilerinin, tatil sezonunda spor ayakkabılara olan ilginin enflasyona rağmen hala güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Ve o ülkenin ekonomisi yeniden açılırken Çin’deki eğilimlerin iyiye gittiğini söyledi.

Foot Locker Inc. FL,
+7.07%
Pazartesi günü, Nike’ın son yıllarda satışları artırmak için dış perakendecilere daha az güvenmeye başlamasının ardından, veri paylaşımına ve spor ayakkabı kültürüne odaklanmak için Nike ile ilişkisini “canlandırdığını” söyledi. Geçmişte Nike ürünlerinin zayıf satışlarının ardından Foot Locker İcra Kurulu Başkanı Mary Dillon, Nike ile yapılan yeni düzenlemenin her ikisini de 2024’te büyümeye döndüreceğini söyledi.

Nike hisseleri son 12 ayda %4,4 düştü. Karşılaştırıldığında, S&P 500 Index SPX,
+1.30%
bu süre içinde %10,4 düştü.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.