Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Neden?’ Lyft CEO’su sarsıntısı Wall Street’i kucaklıyor

‘Neden?’ Lyft CEO’su sarsıntısı Wall Street’i kucaklıyor

Lyft Inc.’in hisseleri, şirketin bir analistin görüşüne göre “zarar vermeyecek” bir liderlik değişikliğini duyurmasının ardından Salı günü piyasa öncesi ticarette yükseldi.

Araç çağırma şirketi, erken bir Amazon.com Inc. AMZN şirketi olan David Risher’ı kaydetti.
-%0,41
çalışanı ve Lyft’s LYFT üyesi,
+1.41%
yönetim kurulu, genel müdür olarak görevi devralmak. Yönetim kurulunda kalacak olan kurucu ortak Logan Green’in yerini alıyor. Diğer bir kurucu ortak olan John Zimmer de yönetim kurulundaki görevini sürdürecek ancak yönetimdeki başkanlık görevinden ayrılacak.

“Acıtmaz, değil mi?” RBC Capital Markets analisti Brad Erickson Pazartesi günü müşterilere bir not sordu. “Şirketin son birkaç yıldır karşılaştığı çok sayıda uygulama zorluğu göz önüne alındığında, yatırımcıların bunu ‘neden farklı bir şey denemiyorsunuz?’ Risher’in işletmeye potansiyel olarak yeni yaklaşımının risk/ödülünün tartışmasız elverişli olduğu an.”

Yeni Lyft CEO’su: “Bunu sadece bir Uber savaşı olarak düşünmüyorum. Bu, evde kalmaya karşı verilen bir savaştır.’

Duyuru, Lyft hisselerinin 2019’daki 72 $’lık ilk halka arz fiyatından %85’ten fazla düşmesiyle geldi. Hisse senedi, şirketin dağınık bir kazanç tahmini içeren en son kazanç raporundan sonra %36’dan fazla düştü. Risher’in işe alım duyurusunun ardından Salı günü piyasa öncesi eylemde %5’ten fazla öndeydi.

Bernstein’dan Nikhil Devnani, “Son hisse senedi performansı ve zorluklar göz önüne alındığında, ‘neden şimdi’ anlaşılabilir,” diye yazdı. “Zorlu bir 2022’den sonra yoluna devam edecek gibi görünen şirket için bu olumlu bir değişiklik olabilir.”

Ancak Risher’ın önünde zorlu bir yol var. Birincisi, şirketin Uber Technologies Inc.’e göre “yapısal dezavantajı” ile uğraşması gerekiyor. UBER,
+%0,11,
Erickson bunu Lyft için büyük bir zorluk olarak görüyor.

“Yapısal dezavantaj”, “talep için olumsuz bir verimli döngüye” yol açıyor ve Lyft ayrıca “sürücü teşvikleri ve sigorta maliyetlerinde iki önemli daha büyük harcama kalemini halletmek için mücadele etti” diye yazdı.

“Gün ışığına çıkan güncellenmiş stratejik öncelikler hakkında daha fazla ayrıntı beklerken, şu an için bir resim çizmeye çalışıyoruz. [Lyft] yapısal konumunu aktif olarak iyileştirmek için [Uber]ve bu nedenle isim konusunda kenarda kalıyoruz ”diye yazdı.

Jefferies analisti John Colantuoni, “son zamanlardaki düşük performansın ardından olumlu bir şekilde” sarsıntıya baktığını belirtti. Risher’in Lyft’in performansını artırmaya yardımcı olabileceği konusunda “ihtiyatlı bir şekilde iyimser” olsa da, Risher’ın “etkileyici uygulama geçmişine” dikkat çekiyor. [Microsoft and Amazon]”, “geçmişte yirmi yıldan fazla bir süre önceydi.”

“İhtiyatlı olmamız, yeni CEO’nun yakın zamanda, doğrudan ilgili liderlik deneyimine sahip olmamasından ve yeni bir uzun vadeli FAVÖK ihraç etmede daha fazla gecikme potansiyelinden kaynaklanıyor. [earnings before interest, taxes, depreciation and amortization] hedef,” diye yazdı Colantuoni. “Yatırımcıların hisse üzerinde yapıcı hale gelmeden önce yeni bir uzun vadeli FAVÖK hedefi alması gerekeceğini düşünüyoruz ve bu hedefin açıklanmasındaki herhangi bir gecikme, muhtemelen belirsizliği koruyacak ve yakın vadede hisse üzerinde baskı oluşturacaktır.”

Bernstein’dan Devnani, yeni bir CEO’nun gelişinin Lyft’in kendisini başka bir isteğe bağlı platforma, teknoloji şirketine veya otomobil üreticisine satma “şansını muhtemelen azalttığını” yazdı, Wall Street’in bir süredir bu konuda spekülasyon yaptığını söylüyor.

“Genel olarak, bu geçişin ne kadar etkili olacağına dair bir ‘TBD görüşü’ alıyoruz – en azından yeni ekipten ne geleceği hakkında daha fazla şey duyana kadar” diye yazdı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: