Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nasıl bir kredi puanı oluşturabilirim? Bu kurallara uyarsanız, o kadar da zor değil.

Nasıl bir kredi puanı oluşturabilirim? Bu kurallara uyarsanız, o kadar da zor değil.

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.

Kredi notunuzdan memnun değil misiniz? Bir ev satın almak mı istiyorsunuz? Doğru yere geldiniz.

Göre, kredi puanınızı etkileyen beş büyük faktör vardır. Freddie Mac
FMCC,
+0.32%
:

  1. Ödeme geçmişiniz.

  2. Borçlu olduğunuz tutarlar.

  3. Kredi geçmişinizin uzunluğu.

  4. Başvurduğunuz yeni kredi.

  5. Kullandığınız kredi türleri.

Finansal Okuryazarlık Ayı için Unsur.net, TransUnion’un TRU’su ile görüştü,
+1.60%
bazı yaygın sorunların aydınlatılmasına yardımcı olan tüketici eğitimi başkanı Margaret Poe Barron’s Live web semineri sırasında. (O sohbetten önceki taksitimizi buradan okuyabilirsiniz.)

Poe, ödeme geçmişinin – faturalarınızı her ay zamanında ödeyip ödemediğiniz – “neredeyse tüm modellerde en önemli tek faktör” olduğunu söyledi.

İyi bir kural, kredi kullanımını %30’da veya altında tutmaktır.

Poe ayrıca, kredi kullanım oranının kredi puanınızı etkileyen büyük bir faktör olduğunu da kaydetti. “Bu gerçekten sadece kullanılabilir toplam kredinizin tamamını ve belirli bir zamanda ne kadar kullandığınızı gösteren bir hesaplamadır,” diye açıkladı.

Örneğin, bir kişinin 1.000 ABD Doları kredi limiti varsa ve 900 ABD Doları tutarında bir TV satın alması durumunda, kullanım oranı %90’dır. Poe, “Bu, borç verenlere zirveye yaklaştığınızı gösteriyor” dedi. Bu muhtemelen sizi borç verenlerin gözünde daha riskli yapar.

Poe, kredi kullanımını %30 veya altında tutmak iyi bir kuraldır, dedi.

Sağlıklı bir kredi karışımına sahip olmak, kredi puanınız için iyidir. Poe, “Öğrenci krediniz, araba krediniz ve kredi kartınız varsa, bu hem taksitli hem de döner borcunuzu dengelediğinizi gösterir,” diye açıkladı, “ve bu iyi bir şey olabilir.”

Borç verenler ne arıyor?

Borç verenler, ihtiyatlı ve sorumlu bir borçlu olup olmadığınızı görmek için kredi puanlarını kullanır. Ancak, araba kredisi mi yoksa ipotek mi aldığınıza bağlı olarak sizi farklı şekilde değerlendirirler.

Bir ev muhtemelen çoğu insanın hayatında yaptığı en büyük satın almadır.

Sağlıklı bir kredi karışımına sahip olmak, kredi puanınız için iyidir.

Herhangi bir büyük satın alma işlemine hazırlanıyorsanız? Poe, “Kredinizi izlediğinizden emin olmaya başlayın,” dedi.

Doğru olduğundan emin olduktan sonra, kredi raporunuzda bir donma olup olmadığını kontrol edin. Poe, kimlik hırsızlığının kurbanı olan kişilerin bazen raporlarının dondurulduğunu söyledi.

“Kredinizde bir donma varsa ve bayideyseniz, potansiyel olarak size bu krediyi vermek için kredinizi hazırlayamazlar” diye ekledi.

Mevcut puanınızdan memnun değilseniz, onu hızlı bir şekilde artırmak için ne yapabilirsiniz?

Poe, kişinin kredi puanını yükseltmek için hızlı düzeltmeler öneren sosyal medyadan gelen popüler tavsiyelere uymamanızı tavsiye etti.

“Bir tür serseri, ama doğru. Ancak iyi olan şey, yapabileceğiniz gerçek şeylerin oldukça basit olması ve onları hemen yapmaya başlayabilmenizdir, dedi Poe.

POe, faturaları zamanında ödemekten ve raporunuzu yakından takip etmekten, çok fazla borca ​​​​başvuruda bulunmamaktan, kredi kullanımınızı düşük tutmaktan, insanların sayılarının zirvesinde kalabilmelerinin birçok yolu olduğunu söyledi.

Ancak, bir ipotek için piyasada biri varsa, bir listeye karar verdikten sonra evrak işlerini bitirmek için çabalamak yerine, bir ipotek için ön yeterlilik veya ön onay almaya bakın, dedi.

18 yaşından küçükler için kredi puanı oluşturmanın en iyi yolu nedir?

Mali hayatlarının başlarında olan insanlar için, konu kredi puanlarına geldiğinde başarıya hazırlanmanın, ebeveyninizin kredi kartını kilitlemekten ve güvenli bir kart denemekten birkaç yolu vardır.

Ayak uydurmanın en büyük yollarından biri, ebeveyninizin kredi kartına “yetkili kullanıcı” olarak eklenmektir. Örneğin, liseye gidiyorsanız ve yetkilendirilmiş bir kartınız varsa, bu “esasen öğrencinin birincil kullanıcının olumlu kredi geçmişinin bir kısmını emmesine izin veriyor” diye açıkladı Poe.

Poe, “Ebeveyninizin 10 yıllık bir kredi kartı varsa ve yetkili bir kullanıcıysanız, o zaman hesapta 10 yıllık olumlu geçmişe sahip olma halesinin bir kısmını alırsınız” diye ekledi.

Ancak çocukların bu güveni kötüye kullanmamaları ve kartı ödeme konusunda sorumluluk sahibi olmaları önemlidir. Aynı şekilde, eğer bir ebeveyn sorumsuzsa ve borcunu her ay ödemezse, bu da çocuğunu iyi bir kredi notu elde etmek için zorlu bir yola sokar.

Güvenli bir kart başka bir seçenektir. Poe, “Güvenli bir kart, neredeyse bir banka kartı ve kredi kartının melezi gibidir” dedi. Genellikle kredi limitinizle aynı miktarda olan bir nakit güvenlik depozitosu yatırırsınız.

İyi bir kredi geçmişi oluşturduktan sonra, daha yüksek limitlere veya daha iyi ödüllere sahip bir karta geçebilirsiniz.

Poe, “Gerçekten iyi bir seçenek olabilir, özellikle sıfırdan başladığınız için kredi onayı almakta sorun yaşıyorsanız,” dedi.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.