Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Mutlu’ yatırım fonları piyasayı yendi

‘Mutlu’ yatırım fonları piyasayı yendi

Kötü yönetim neden var? Sizi mutsuz etmekle kalmaz, aynı zamanda size para da kazandırmaz.

Kötü yönetim, kötü moral ve kötü sonuçlara yol açar. Kötü yönetilen bir kuruluşta çalışmış olan herkes bunu uygulamalı olarak görmüştür. Ve taze kanıtlar bazı şaşırtıcı geliyor yeni araştırma Cambridge Üniversitesi’nin Judge işletme okulundan Elias Ohneberg ve Pedro Saffi’den karşılıklı fon şirketlerine ilişkin.

Özetle, bir fon şirketindeki çalışanlar mutsuzsa, şirketin yatırım fonlarının muhtemelen kötü yatırım sonuçları vereceğini keşfettiler. Ve eğer çalışanlar mutluysa, fonların gerçekten iyi performans gösterme şansı yüksektir.

“Çalışan memnuniyeti daha yüksek olan şirketlerde çalışan yatırım fonu yöneticileri daha iyi performans gösteriyor” diyorlar.

Saffi bana, en mutlu şirketlerdeki fonlar ile en mutsuz şirketlerdeki fonlar arasındaki performans farkının yılda yaklaşık 1,44 puan olduğunu söylüyor.

Yatırım açısından, bu çok büyük.

Bu, derin ve detaylı bir analizin sonucudur. Çift, toplam 3.266 fonu yöneten 437 yatırım fonu şirketine baktı. Bunları 2009’dan 2019’a kadar tam 10 yıllık bir süre boyunca incelediler.

Çalışan memnuniyetini nasıl ölçtüler? Çalışanların, iş arayanlara bir yerde çalışmanın gerçekte nasıl bir şey olduğu konusunda içeriden bilgi verdiği bir web sitesi olan Glassdoor.com’da personelin yayınladığı tüm incelemelere baktılar. Özellikle yatırım fonu performansıyla ilgili, tipik olarak araştırma, ticaret ve fon yönetimi ile ilgili unvanlar anlamına gelen unvanlara sahip çalışanlara odaklandılar.

Ardından şirketlerin fonlarının performanslarına kıyaslama ölçütlerine baktılar.

Ortalama çalışan memnuniyetinin 5 puanlık ölçeğinde yalnızca 1 puanlık bir artış, yatırım tarzı ve hedefler gibi unsurlara göre ayarlandığında “alfa” veya daha yüksek yatırım performansında yüzde 0,36 puana yol açar.

Bu, şirketin geri kalanındakiler için değil, varlık yönetimi işlerinde çalışan çalışanların memnuniyetini ölçtüklerinde doğruydu.

Çalışanlar daha mutlu olduğu için fonlar mı daha iyi performans gösteriyor yoksa fonlar daha iyi performans gösterdiği için çalışanlar mı daha mutlu? Saffi bana emin olamayacaklarını söyledi ama öğrenip öğrenemeyeceklerini görmek için zekice bir test yaptılar. Şirketin daha mutlu bir şirket tarafından devralındığı yatırım fonlarına baktılar. Sonuç? Fonlar daha iyi sonuç verdi – çok daha iyi.

Bu kahramanca bir araştırma çalışması. Ve sezgisel. Bir zamanlar “her mutsuz aile kendine göre mutsuzdur” diye yazan Tolstoy’dan özür dilemekle birlikte, mutsuz kuruluşlar, “yoğun çalışma”, kötü süreçler ve son derece kurnaz moronlar olan kendi kendine hizmet eden patronlar da dahil olmak üzere pek çok benzerliği paylaşma eğilimindedir. Çalışanlar daha uzun saatler çalışır ancak daha az başarı elde eder. İç çatışmalarda çok fazla enerji harcanır.

Soru, bu kuruluşların neden devam ettiğidir. Ohneberg ve Saffi’nin gösterdiği gibi, diğer her şey için olduğu kadar iş için de kötüler.

Şahsen yönetim danışmanlarını suçluyorum. (Eskiden öyleydim.) Ölmesine izin verilmesi gereken müşteri firmalarının hayatta kalmasına yardımcı oluyorlar.

Yine de Gallup, dünya çapında 96 ülkede 112.000 kuruluşla yaptığı anketin ardından, insanların %60’ının işyerinde duygusal olarak bağımsız olduğunu ve %19’unun mutsuz olduğunu bildiriyor. ABD ve Kanada’da %50’si iş günü boyunca “çok” stres ve %41’i çok fazla endişe yaşadıklarını söyledi. Sadece %33’ü, yani her üç kişiden biri nişanlı hissettiklerini söyledi.

Oh, ve ABD dünyadaki tüm bölgelerin zirvesine çıktı. Avrupalı ​​işçilerin sadece %14’ü işine bağlı hissediyor. Hindistan ve komşu ülkelerdeki işçilerin üçte biri, iş günü boyunca çok fazla öfke hissetti.

Gallup, düşük çalışan bağlılığının dünyaya yılda 7,8 trilyon dolara mal olduğunu ve GSYİH’yı %11 düşürdüğünü tahmin ediyor – tahmin ediyor. Pekala belki. Ancak yeni araştırmaya göre paraya mal oluyor.

Ohneberg ve Saffi, hangi fon şirketlerinin en mutlu çalışanlara sahip olduğunu söylemiyor. Ancak bir yatırım fonuna yatırım yapmadan önce Glassdoor’daki çalışan derecelendirmelerini kontrol etmek faydalı olabilir.


İlginizi Çekebilir

Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin zamanlamasını ertelemeye devam etmesiyle petrol fiyatları düştü

Petrol vadeli işlemleri Cuma günü düştü ve bir başka Fed yetkilisinin yakın vadeli faiz indirimi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.