Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Moderna, şirket için bir ilk olarak bir Lyme hastalığı aşısı geliştiriyor

Moderna, şirket için bir ilk olarak bir Lyme hastalığı aşısı geliştiriyor

Moderna Inc. Salı günü yaptığı açıklamada, ateş, baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı ve kızarıklık gibi bir dizi ağrılı semptoma neden olan kene kaynaklı bir hastalık olan Lyme hastalığına karşı koruma sağlamak için ilk bakteriyel aşısını geliştirmek için çalıştığını söyledi.

biyoteknolojik MRNA,
-%3,97,
ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanacak ilk ürünü mRNA tabanlı COVID aşısı olan, Lyme hastalığını ele almak için geliştirme aşamasında olan mRNA-1982 ve mRNA-1975 adlı iki adayı olduğunu söyledi.

Haberi dördüncü Aşı Günü’nde duyurdu. klinik boru hattında tam bir güncelleme sundu, diğerlerinin yanı sıra grip ve solunum sinsityal virüsüne veya RSV’ye ve ayrıca HIV, Epstein-Barr virüsü ve herpes simpleks virüsüne karşı koruma sağlayan aşıları içerir.

Şirketten yapılan açıklamada, ABD ve Avrupa’da her yıl yaklaşık 120.000 Lyme hastalığı vakası görüldüğü ve bu durumun “yaşam kalitesinde önemli bir yük” yarattığı belirtildi. Artan sıcaklıklar, hastalığın daha kolay yayılmasına yardımcı oluyor ve semptomları diğer birçok hastalığa benzer olduğu için teşhis edilmesi zor. En ciddi şekilde 15 yaşın altındaki çocukları ve daha büyük yetişkinleri etkiler.

Bildiride, “Yaşlı yetişkinler, genç hastalara kıyasla daha yüksek olumsuz tedavi yanıtına sahip gibi görünmektedir ve nörolojik belirtiler bu yaşlı yetişkin popülasyon için sunumda daha yaygındır” dedi.

Kene ve Lyme hastalığı mevsimi burada ve bilim adamları bu yılın her zamankinden daha kötü olabileceği konusunda uyarıyorlar. Dr. Goudarz Molaei, hastalığın hızla yayılmasını neyin tetiklediğini ve insanların etkilenmekten nasıl kaçınabileceğini açıklamak için Lunch Break’ten Tanya Rivero’ya katılıyor. Fotoğraf: Kent Wood/Science Source

mRNA-1982 adayı, ABD’de neredeyse tüm Lyme hastalığına neden olan patojen Borrelia burgdorferi için antikorlar oluşturmak üzere tasarlanırken, mRNA-1975, ABD’de hastalığa neden olan dört ana Borrelia türüne özgü antikorları ortaya çıkarmak için tasarlandı ve Avrupa.

Moderna’nın boru hattındaki diğer yeni adaylar arasında enterik virüs norovirüsünü ele almayı amaçlayan mRNA-1405 ve mRNA-1403 yer alıyor. Moderna, norovirüsün oldukça bulaşıcı olduğunu ve dünya genelinde ishalli hastalıkların önde gelen nedeni olduğunu söyledi. Dünya çapındaki tüm bu tür hastalıkların yaklaşık %18’iyle ilişkilidir ve her yıl yaklaşık 200.000 ölüme neden olur.

Genel olarak, Moderna önümüzdeki birkaç yıl içinde tümü geniş pazarlara sahip altı ana aşı ürünü piyasaya sürmeyi bekliyor.

Şirket, yalnızca COVID güçlendiriciler için yıllık küresel endemik pazarın yaklaşık 15 milyar dolar değerinde olmasını bekliyor.

Yeni nesil, buzdolabında dayanıklı COVID-19 aşı adayı mRNA-1283’ün son aşama denemesindeki ilk katılımcıya doz verdi. Şirket, aşının “çok sayıda klinik çalışmada cesaret verici sonuçlar gösterdiğini” söyledi.

Şimdi gör: Moderna CEO’su, Kongre’ye COVID aşısı için fiyat artışını savundu

Bununla birlikte, mRNA-1010 adı verilen ayrı bir grip aşısı denemesi daha az başarılı oldu.

Şirket, bu denemenin “geçici etkinlik analizinde, Faz 3 Kuzey Yarımküre etkinlik denemesinde erken başarıyı ilan etmek için yeterli vakayı tahakkuk etmediğini ve bağımsız DSMB’nin etkinlik takibinin devam etmesini önerdiğini” söyledi.

Şirket, solunum ürünleri satış pazarının 2027 yılına kadar 8 milyar dolardan 15 milyar dolara ve o yıl faaliyet karının 4 milyar dolardan 9 milyar dolara kadar değişmesini bekliyor.

Hisse Salı günü %4 düştü ve yıl içinde bugüne kadar %15 düştü, S&P 500 SPX,
+0.20%
%7 değer kazandı.

Ayrıca bakınız: Moderna’nın hisseleri, COVID-aşı satışlarındaki keskin düşüşün ortasında kazançların tahminlerin altında kalmasıyla düşüyor


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: