Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mevduat çıkışlarının ilk dalgası bitmek üzere. Bu stratejist, ikinci bir dalganın çoktan başladığını söylüyor.

Mevduat çıkışlarının ilk dalgası bitmek üzere. Bu stratejist, ikinci bir dalganın çoktan başladığını söylüyor.

Federal hükümetin bankacılık sistemini durdurma çabaları ve SVB Financial ile Signature Bank’ı yeni mülkiyete geçirmek için bulunan anlaşmalar, finans sektörünü istikrara kavuşturmuş ve piyasaları sakinleştirmiş görünüyor.

Barclays’de faiz oranı stratejisti olan Joseph Abate, Federal Rezerv’in Banka Vadeli Finansman Programı’nı oluşturmasının yanı sıra Federal Konut Kredisi Bankalarından ödünç alınan avanslardan elde edilen bol miktarda nakdin, bankaların mevduat çıkışlarını karşılamak için büyük tamponlar biriktirmesine izin verdiğini söylüyor. Abate, “Piyasa psikolojisi hâlâ kırılgan olsa da, mudilerin bakiyelerine herhangi bir aksama olmadan erişebileceklerini ve transfer edebileceklerini fark ettikleri için, küçük bankalardan büyük bankalara mevduat çıkışlarının azalacağını düşünüyoruz” diyor.

S&P 500 Çarşamba gününü 4.000’in üzerinde kapattı ve 2 yıllık Hazine getirisi %4’ü aştı.

Ancak Abate, para piyasası fonlarına ikinci bir mevduat çıkışı dalgasının başladığını söylüyor. Mudiler, genellikle bankaların sunduğu geniş hizmet yelpazesi ve Abate’in “mevduat oranındaki dikkatsizlik” olarak adlandırdığı durum sayesinde, önemsiz getirilere rağmen paralarını bankalarda tuttular.

“Büyük, ikna edici bir getiri artışı olmadıkça dengeleri değiştirmek veya başka bir kurumla yeni bir ilişki kurmak çok zor. Ancak bunun bir kısmı, 15 yıllık sıfıra yakın faiz oranlarının ardından mevduat sahiplerinin nakit bakiyelerindeki getiriye fazla dikkat etme alışkanlığında olmadığı gerçeğini yansıtabilir” dedi.

Nedeni ne olursa olsun, mevduat sahipleri artık potansiyel olarak daha az riskle bir para piyasası fonunda daha fazla getiri elde edebileceklerini görüyorlar, diyor Abate.

Mevduat oranlarının Federal Rezerv faiz artışlarının gerisinde kalmasının alışılmadık bir durum olmadığını söylüyor. Ancak, tipik olarak yakalarlar ve Fed oranları artırmayı bitirdikten sonra bile sıklıkla yükselirler.

Para fonu bakiyeleri, son dört faiz artışı döngüsünde ortalama %20 arttı, bu da bu sefer dengelerin yaklaşık 1 trilyon dolar büyüyebileceği anlamına geliyor. Ve akademik bir araştırma, Fed’in her 100 baz puanlık artışının iki yıl boyunca para fonlarına 100 milyar ila 150 milyar dolar arasında akışa yol açtığını ve bunun da 500 milyar ila 800 milyar dolar arasında bir artışa işaret ettiğini gösteriyor.

Abate, şimdiye kadar bakiyelerdeki artışın yaklaşık 600 milyar dolar olduğunu ve bunun neredeyse yarısı 10 Mart’tan bu yana olduğunu söylüyor.

Tedbirsizlik eşiğine gelindiğini ve ikinci dalga mevduat çıkışlarının başladığını düşünüyoruz ve bankaların mevduat için daha agresif rekabet etmesini bekliyoruz” dedi.

İlgili: Bank of America bir sonraki balonu tespit ediyor ve yatırımcıların son oran artışından sonra hisse senetlerini satın almak yerine satmaları gerektiğini söylüyor


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: