Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Metro Bank 2022 vergi öncesi zararı, yüksek faiz oranlarıyla daraldı

Metro Bank 2022 vergi öncesi zararı, yüksek faiz oranlarıyla daraldı

Metro Bank PLC MTRO,
-3.33%
Perşembe günü, yüksek faiz marjından yararlanan ve Birleşik Krallık düzenleyici soruşturmalarına ilişkin eski sorunlar yıl boyunca kapandığından, 2022 için daralmış bir vergi öncesi zarar bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası’nın İhtiyati Düzenleme Otoritesi ve Mali Yürütme Otoritesi soruşturmalarıyla ilgili eski sorunlar nedeniyle, Birleşik Krallık borç veren 2021’deki 245,1 milyon GBP’lik zarardan 31 Aralık’ta sona eren yıl için vergi öncesi 70,7 milyon pound (85 milyon $) zarar etti. tarihsel risk ağırlıklı varlıklar raporlaması ve bunlarla ilişkili maliyetler Aralık ayında sona ermiştir.

İstisnai ve diğer tek seferlik kalemler çıkarıldığında düzeltilmiş vergi öncesi kayıp, 171,3 milyon GBP’lik kayıpla karşılaştırıldığında 50,6 milyon GBP oldu.

Yaptırım ihlallerine ilişkin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi soruşturması da yıl içinde herhangi bir mali ceza olmaksızın kapatıldı.

Şirket, “Sonuç, beklediğimiz sonuçlar aralığındaydı ve raporlama süreçlerimizi ve kontrollerimizi büyük ölçüde iyileştirerek artık bu eski sorunu kesin olarak arkamızda bırakabiliriz” dedi.

Metro’nun net faiz geliri, bankanın daha yüksek getirili varlıklara kayma ve daha pahalı sabit vadeli mevduatları yuvarlama şeklindeki bilanço optimizasyon stratejisinin bir yansıması olarak 295,3 milyon GBP’den 404,1 milyon GBP’ye ulaştı.

Mevduata ödenen faiz ile kredilerden kazanılan faiz arasındaki fark olan net faiz marjı %1,40’tan %1,92’ye yükseldi.

31 Aralık itibarıyla bankanın CET1 oranı, bir önceki yılki %12,6’dan %10,3’e yükseldi.

İleriye bakıldığında banka, 2024 yılına kadar orta tek haneli maddi özkaynak getirisini hedeflediğini söyledi.

Metro, “Politik ve ekonomik belirsizlik göz önüne alındığında, görünümümüzde temkinli olmaya devam ediyoruz, ancak bankanın piyasa oynaklığı veya ekonomik gerileme şeklinde daha fazla ters rüzgara yanıt verebilmek için iyi bir yerde olduğuna inanıyoruz” dedi.

Christian Moess Laursen’e [email protected] adresinden yazın


İlginizi Çekebilir

Opinion: What’s worth streaming in April 2023? Here are the best picks in a crowded month.

Feel like there’s just too much to watch these days? You’re not alone. And it’s …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: