Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Metaverse Moda Haftası bu yıl bir fiyaskoydu, ancak moda markaları hala metaverse’i kucaklıyor

Metaverse Moda Haftası bu yıl bir fiyaskoydu, ancak moda markaları hala metaverse’i kucaklıyor

Yalnızca dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan erişilebilen sanal bir oyun platformu olan Decentraland, ikinci yıllık Metaverse Moda Haftası’nı Mart ayının son haftasında gerçekleştirdi. Sanal deneyime katılan önemli markalar arasında Tommy Hilfiger (PVH PVH altında,
-2.81%
), DKNY, Adidas ADS,
-%0,12,
Dolce & Gabbana ve diğerleri.

Ancak, etkinliğin 100.000’den fazla tekil ziyaretçi çektiği geçen yılın aksine, Decentraland’ın Unsur.net’a sağladığı verilere göre, bu yıl yalnızca 26.000 tekil aktif kullanıcı getirdi. Disney DIS gibi devasa şirketlerdeki metaverse bölümlerindeki düşük katılıma ve daha geniş çaplı işten çıkarmalara rağmen,
+%0,06
ve Meta META,
+2.18%,
moda şirketleri hala sözde metaverse’yi benimsiyor.

Örneğin, bu ay, Fransız holding Kering KER altında faaliyet gösteren Gucci,
-%1,79,
2022’de çok fazla yutturmaca ve eleştiri toplayan 10.000 karikatür maymunun yer aldığı, misli olmayan popüler jeton koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket Yuga Labs ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Yuga Labs ve Gucci, sınırlı sayıda piyasaya sürmek için birlikte çalışıyor Yuga Labs’ın Otherside adlı uzun zamandır beklenen maymun temalı metaverse oyununa bağlı, takas edilemez jetonlarla ilişkili bir dizi fiziksel Gucci ürünü. Gucci ayrıca metaverse girişimlerine adanmış eksiksiz bir ekibe sahiptir.

Benzer şekilde, yakın zamanda 10.000 çalışanını işten çıkaran Meta, Instagram ve Facebook’un kullanıcılara sunduğu avatarlar için sanal giysiler satmak üzere DressX gibi dijital moda evleriyle ortaklıklar kuruyor.

Moda şirketlerinin diğer şirketlerin yaptığı gibi metaverse’ten geri adım atmamasının ana nedeni, metaverse’ten para kazanmalarıdır ve zamanlarını diğer biçimler yerine oyun oynayarak giderek daha fazla harcayan daha genç bir kitleye ulaşma fırsatı vardır. eğlence.

“ [Otherside] DappRadar’ın blockchain analisti Sara Gherghelas, platform ilk çeyrekte 222 milyon dolarlık etkileyici bir işlem hacmi kaydetti ve önceki çeyreğe göre %237,34’lük kayda değer bir artış kaydetti.

“Ayrıca Yuga Labs, NFT moda endüstrisine de hakim. 2023’ün ilk çeyreğinde, moda koleksiyonları için NFT işlem hacmi 15.314.672 $’ı buldu. […] Gucci ile olan bu yeni ortaklıkla Yuga Labs, NFT moda endüstrisindeki hakimiyetini yeni zirvelere taşımaya hazırlanıyor.”

Decentraland’daki Metaverse Moda Haftası sırasında, kullanıcılar moda şirketlerinden giyilebilir dış görünümler satın almak için yaklaşık 26.000 $ harcadılar ve avatarınızı giydirebileceğiniz sanal öğeler olan yaklaşık 76.000 ücretsiz giyilebilir ürün talep ettiler.

Bu rakamlar, bu moda markalarının her yıl getirdiği milyarlarla karşılaştırıldığında önemli değil, ancak yine de sanal dünyaların daha genç izleyicilere ulaşmak için sahip olduğu potansiyelin bir göstergesi.

Metaverse Moda Haftası başkanı Gigi Graziosi Casimiro bir e-postada, “Tommy Hilfiger, geçen yılki MVFW’ye kıyasla aktivasyonlarında dört kat daha fazla tutma olduğunu paylaştı” dedi. “Katılımcı sayıları azalmış olsa da, meta veri deposunda on binlerce yeni ziyaretçimiz oldu. İkinci Metaverse Moda Haftası için, geçen yılki deneyimimizi geliştirdiğimize ve hala metaversal modanın ilk günlerinde olduğumuza inanıyoruz.

Metaverse modasının bu kadar iyi satmasının ana nedenlerinden biri, Roblox oyun platformu tarafından ankete katılan Z kuşağı kullanıcılarının yaklaşık yarısının, Roblox’a göre avatarlarını sanal platformlarda giydirmenin bireyselliklerini ifade etmelerine ve kendilerini iyi hissetmelerine olanak tanıdığını söylemesidir. en son Metaverse Moda Raporu.

Hızla büyüyen oyun sektörü ile birlikte, 300 milyar doları aşan değer olarak, bu alana taşınan dijital moda evleri yakın zamanda ortadan kaybolmayacak. Metaverse moda tasarımları yaratmak için çalışanlar, metaverse’ye yönelik coşkudaki son yavaşlamanın geçici olduğunu düşünüyor.

“90’ların sonlarında Accenture’da ilk işime başladığımda, her şirket için web siteleri yapıyorduk… ve ardından 2001’de büyük bir balon patladı ve bu, piyasayı gerçekten çökertti,” dedi Katherine Manuel, operasyon müdürü Second Life, Roblox ve The Sims gibi platformlar için kıyafet üreten bir moda markası olan House of Blueberry. “İlginç olan şu ki, o zamanlar şu fikir de vardı… internet öldü mü? Bu, hiç kimsenin karlı e-ticaret yapamayacağı anlamına mı geliyor? Bence [what we see with the metaverse] sadece doğal bir düzeltmedir.”


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: